K.Skalbes pasakas

Par to ka Kārļa Skalbes pasakas ir skaistas nevienam īpaši nav jāšaubās. Šīs pasakas bieži vien liek aizdomaties par to, kā tā laika pasakas attieksies uz mūsdienu cilvēku dzīvi.
Ikviens, gan liels, gan mazs lasot Skalbes pasakas spēj idziļināties tajās tik dziļi, ka viss blakus notiekošais liekas kļuvis mazsvarīgs. Skalbes pasakās pieaugušajiem liek tēlaini atgriezties bērnībā, taču bērniem liek kļūt par pasaku varoņiem, kuri bieži vien ir labie tēli, kas karo ar tumsu, ar ļauno, ar tiem kas dara pāri vājākiem.
Varētu teikt, ja mūsdienu bērni biežāk lasītu Kārļa Skalbes pasakas, nevis tik pārspīlēti pieķertos datorspēlēm, mūsdienu jaunatne kļūtu daudz atsaucīgāka, un draudzīgāka viena pret otru. Mūsdienās datorspēles bieži vien kalpo par nepatikas un naida izraisītāju pret apkārtējiem, draugiem un ģimeni. Pasakas kā mums visiem zināms ietver sevī daudzas dzīvē vajadzīgas un iztrūkstošas morālās vērtības par kurām mūsdienās mēs vairs nespējam domāt pietiekoši daudz tikai savas pārāk aizņemtās ikdienas dēļ. Mūsdienu jaunatnei datorspēļu dzīve atspoguļojas ne tikai spēles būtībā, bet tā tiek izmantota kā paraugs draugu, klasesbiedru un pat ģimenes dzīves ikdienā. Ja tā nebūtu tad mūsdienu bērni būtu netikai sirsnīgāki, vai draudzīgāki viens pret otru, bet arī saprotošāki pret apkārtējiem un ģimeni. Mana vismīļākā pasaka ir par par kaķīša dzirnaviņām.
Šī pasaka ir kā traģisks stāsts no dzīves. Tajā tiek stāstīts par to, kā neveiksmju vēlēšana citiem noved pie paša neveiksmēm un tieši tā iemesla dēļ mūsdienās cilvēki nespēj vairs būt godīgi un atsaucīgi viens pret otru.
Mūsdienu cilveki tehnoloģiju laikmetā nomāc sevi ar nemitīgu domu kā ieriebt viens otram un nomelnot vienam otru, tieši tapēc ir redzama tāda nolaidība pret bērniem topošajās ģimenēs, kurās pasakas ir padarītas par nevajadzīgu bērna audzināšanas paņēmienu, tādēļ skumji ir atzīt, ka bērniem nekas cits neatliek kā dievināt virtuālo pasauli.
Lasot Skalbes pasakas man uzreiz nāk atmiņā bērnība, kura kā mēs visi zinām ir visjaukākais, visinteresantākais un krāsainākais dzves periods, kas ikvienam no mums ir bijis.
Manuprāt tādēļ Kārļa Skalbes pasakas ir vienas no visinteresantākajām un pamācošākajām pasakām kādas vien ir radītas Latvijas valsts vēsturē.
Kā Kārlis Skalbe savās tā laika pasakās spēja attēlot mūsdienu cilvēku vēlmes, rīcību un to sekas, to neviens nespēs pateikt taču mums vienmēr būs iespēja iedziļīnāties tajās pašiem, un kaut vai tēlaini iedomāties sevi viņa pasaku varoņos, vai viņa paša pārdomās par to kāda būtu pasaule, ja pasaule būtu tāda kā pasakā.
Un nobeigumā vēlos ieteikt visiem izlasīt kaut vienu no šīm pasakām, un varbūt kādam tā būs kā dzīves mācība kura liks aizdomaties par lietām kuras nedaudz ir atstātas novārtā.

Scroll to Top