Kādus pasākumus šobrīd veic Latvijas Banka un valdība inflācijas samazināšanai?

Pašlaik Latvijā ir viena no pēdējo gadu lielākajām inflācijām. Patlaban inflācija procentuāli svārstās no trīspadsmit līdz četrpadsmit procentiem. Latvijas Banka un valdība veic dažādus pasākumus, lai samazinātu inflāciju Latvijā.
Valdībai vajadzētu ierobežot tēriņus, nodrošinot valsts budžeta pārpalikumu jau šogad un turpmākajos gados procenta apjomā. Lai nodrošinātu sabalansētu un noturīgu ekonomikas izaugsmi vidējā un ilgā termiņā, svarīgi, ka valdība ne tikai revidē un samazina izdevumus, bet arī veic pasākumus, kas ceļ valsts konkurētspēju, nodrošina rūpniecības nozares attīstību un vienlaicīgi palielina līdzekļus izpētei un attīstībai.
Latvijas Bankai vajadzētu nedaudz koriģēt šā gada inflācijas prognozi, jo naftas cenu kāpumam un eiro/lata kursa ietekmei uz patēriņa cenu indeksa attīstību bijusi mazāka ietekme, nekā iepriekš gaidīts.
Latvijas Bankas prezidents norādījis, ka tāpat cenu izmaiņas šogad ietekmēja eiro straujā nostiprināšanās attiecībā pret ASV dolāru, kādēļ lats kļuvis nosacīti vājāks pret eiro – tagad Latvijas eksportētāji par katru nopelnīto eiro var saņemt vairāk latu, kas ir papildu spiediens uz cenām, kā arī imports no eirozonas kļūst dārgāks. Es domāju, ka šajā gadījumā ļoti palīdzētu tas, ka cilvēkus jau laikus iepazīstinātu ar eiro vērtību salīdzinājumā ar latu. Es domāju, ka noderētu tas, ka visām cenām klāt būtu rakstīts arī tas, cik eiro jāmaksā par pērkamo preci vai pakalpojumu. Un lai cenas neturpinātu augt, vajadzētu iesaldēt algas. Kaut gan tas nebūtu īpaši izdevīgi, jo ļoti daudzos uzņēmumos algas ir lielākas par minimālo algu.
Manuprāt, palīdzētu arī tas, ka samazinātu kredītu piešķiršanu. Katra centrālā banka, redzot, ka inflācijas pieauguma temps nemazinās, ceļ procentu likmes. Tās dara savu darbu un cenšas ar savā rīcībā esošajiem līdzekļiem samazināt inflāciju. To samazinot, nedaudz tiktu piebremzēts arī attīstības temps. Manā izpratnē kredītu procentu likmes pašreizējā apjomā ir tāpēc, ka banku rīcībā ir lēta nauda. Kā arī jāsamazina uzņēmējiem nodokļi, lai starp uzņēmumiem būtu konkurence, un cenas netiktu paaugstinātas.
Tātad varu secināt, ka inflāciju varētu samazināt piebremzējot tarifu pieaugumu. Tas nostabilizētu inflācijas līmeni Latvijā, un tad būtu vieglāk Latvijas Bankai un valdībai veikt pasākumus, inflācijas samazināšanai.