Koka karkasa mājas un to būvniecība – pasaulē atzīta vērtība.

Kāpēc visā pasaulē koka karkasa māju būvniecība iegūst arvien lielāku popularitāti? Kāpēc koka karkasa mājas kopsummā ir tik efektīvas – draudzīgas videi, ar augstu energoefektivitāti, ekonomiskas celtniecībā un uzturēšanā? Atbildes atradīsiet mūsu, TIVO Būve interneta mājas lapas rakstos. Sāksim ar nozīmīgiem vēsturiskiem faktiem.

Vai atceraties, ka mēs visi esam dabas bērni? Atcerēsimies, ka daudzi dzīvnieki, lai nodrošinātu normālu ķermeņa temperatūru aukstā laikā, maina kažoku. Dzīvot kažokā ar biezu apmatojumu noteikti ir ļoti silti, kā arī biezais kažoks pasargā ādu no iespējas tikt savainotam. Daudzus gadsimtus (Centrālajā Āzijā vēl šo baltu dienu) cilvēki no sala, auksta vēja un nāvējošas svelmes slēpās kažokādās un būvēja siltas pajumtes un teltis no dzīvnieku kažokādām. Jūs jautāsiet – kāds tam sakars ar karkasa mājas būvniecību?

Tāds, ka māte daba ir iekārtojusi tā, ka gaiss, kas tiek noturēts noslēgtā kapsulā, ir labākais siltuma izolators (siltuma vadītspējas koeficients ir tikai 0,0226 W/m°). Tāpēc dzīvnieku kažoka spalvas un pūkas ir tik kuplas. Jo patiesībā īsto siltuma izolāciju veido gaisa slānis, kas aizsargā ķermeni no atdzišanas, apmatojums ir tikai režģis, kurš šo gaisu aiztur.

Un tā, mācoties no mātes dabas, angļu ķīmiķis un fiziķis James Dewar (1842.-1923.) ieguva ideju pirmajam termosam pasaulē. 1898.gadā viņš radīja pirmo šķidro ūdeņradi un vēlāk – trauku, kurā ķermenis ilgi spēj saglabāt nemainīgu temperatūru. Faktiski tika radīts pirmais termoss.

Kādai būtu jābūt energoefektīvas mājas koncepcijai 21.gadsimtā? Saskaņā ar iepriekš minēto tas ir noslēgts trauks, lēts celtniecībā un uzturēšanā, ērts un ideāls – tas, kas šobrīd katram vajadzīgs! Nav nepieciešams “izgudrot riteni no jauna”, vienkārši tā ir maz zināma būvniecības tehnoloģija Latvijā un visā Austrumeiropā, bet jau sen izgudrota Rietumos, pārbaudīta daudzu gadu garumā vairākās Ziemeļu valstīs un joprojām aktīvi izmantota tādās valstīs, kā ASV, Kanāda, Somija, Zviedrija, Japāna, Norvēģija, Dānija u.c. Šo celtniecības tehnoloģiju sauc par “augstas efektivitātes koka karkasa māju tehnoloģiju”.

Bet dzīve nestāv uz vietas, arī māju būvniecībā pastāvīgi tiek radīti jaunu konstrukciju un augstas efektivitātes materiāli, videi draudzīga siltumizolācija, jaunas būvniecības metodes un tehnoloģijas. Bet jēdziens “koka karkasa māja” ir palicis nemainīgs – tas nozīmē tikai to, ka vairāk nekā 300 gadus cilvēce nav spējusi nākt klajā ar kaut ko pārdomātāku un pilnvērtīgāku par… …par koka karkasa mājām.

Vairāk par koka karkasa māju jaunajām un efektīvajām tehnoloģijām mūsdienu māju būvniecībā lasiet TIVO Būves nākamajos rakstos.