Kukaiņu vairošanās un daudzveidība

Kukaiņu vairošanās un daudzveidība.

Kukaiņi ir posmkāju tipa traheātu apakštipa (Tracheata) klase. Tajā apvienoti visi posmkāji, kuriem ir trīs pāri kāju. Kukaiņi ir sauszemes dzīvnieki, kas elpo ar trahejām. Vairākas kukaiņu grupas pielāgojušās dzīvei ūdenī, tomēr tikai dažu grupu kāpuri spēj uzņemt ūdenī izšķīdušo skābekli. Kukaiņi ir vienīgie bezmugurkaulnieki, kuru vairākums spēj lidot. Dažām augstāko kukaiņu grupām, piemēram, blusām un utīm, parazitārā dzīves veida dēļ spārni ir izzuduši.
Kukaiņu attīstībai ir divi veidi – viens veids ir attīstītība ar pilnīgu pārvēršanos jeb metamorfozi, bet otrs veids ir attīstītība ar nepilnīgu pārvēršanos jeb metamorfozi.
Attīstībā ar nepilnīgu pārvēršanos jeb metamorfozi sākuma stadija ir ola, tad kāpurs jeb nimfa un tad imago. Ola – apaugļota vai neapaugļota olšūna, no kuras attīstās jaunais kukainis. Kāpurs – viena no attīstības stadija. Nimfa ir tā pati kāpuru stadija, kas ir raksturīga nepilnīgai pārvēršanai, līdzīgs pieaugušam īpatnim. Imago – pieaudzis kukaini.
Attīstībā ar pilnīgu pārvēršanos jeb metamorfozi sākuma stadija ir ola, tad kūniņa, tad kāpurs un tad imago. Šajā attīstības veidā kāpurs nav līdzīgs vecākiem, tas parasti ir aktīvs, pats barojas, rāpo aug. Kūniņa – nekustīga, tajā notiek attīstība.
Partoģenēze ir olšūnas attīstība par pieaugušu organismu bez apaugļošanās.
Daudzas kukaiņu sugas ir nelabvēlīgi ietekmē cilvēka veselību, tos var saukt arī par ektoparazītiem. Tie ir parazīti, kas visbiežāk parazitē uz cita organisma virsmas, visbiežāk sūcot asinis. Daļa ektoparazītu visu savu mūžu pavada uz saimnieka, bet daļa , piemēram, blusas un ērces, dzīvo un attīstās citur, bet atrodas uz saimnieka lai barotos. Šādi ektoparazīti ir – blusas, ērces, utis, odi u.c.
Ir daudz kukaiņu, kuri pārnēsā nopietnas infekcijas un nopietnu slimību ierosinātājus. Piem., gultas blaktis sūc cilvēka asinis. Viņas pārnēsā mēra, salmonelozes un tīfa ierosinātājus. Šādi kukaiņi ir arī odi, mušas, utis, blusas u.c.
Daudzi no kukaiņiem ir arī lauksaimniecības kaitēkļi. Šie kukaiņi sagrauž saknes, lapas, ziedus, tādejādi traucējos augiem augt. Šādi kukaiņi ir laputis, izraisa pangas un lapu sačokurošanos. Kartupeļu lapgrauzis – parazitē uz kartupeļa lakstiem. Zāģlapseņu kāpuri, kas apgrauž augu lapas. Panglapsenes izraisa pangu veidošanos uz lapām.
Plēsīgie kukaiņi iznīcina kaitīgus kukaiņus. Viens no plēsīgiem kukaiņiem ir laupītājmušas. Skrejvaboles, var būt efektīvāki kaitēkļu iznīcinātāji nekā putni.