Latvija

Latvija

Valsts pie Baltijas jūras, kas robežojas ar Lietuvu, Igauniju, Krieviju un Baltkrieviju. Latvijas Republika ir dibināta 1918. gada 18. novembrī. Valsts galvaspilsēta ir Rīga. Latvijas platība ir 64 589 kvadrātkilometri un valstī saskaņā ar 2006. gada datiem ir 2 294 200 iedzīvotāji. Naudas vienība ir lats (Ls) = 100 santīmi (1 EURO ~ 0,67 lati). Valsts oficiālā valoda ir latviešu, bet liela daļa iedzīvotāju runā krievu valodā. 38% iedzīvotāju ir katoļi, 30% – luterāņi, 14% – pareizticīgie. No 2004. gada 29. marta Latvija ir NATO dalībvalsts un 2004. gada 1. maijā Latvija kļuva par ES dalībvalsti.

44% Latvijas teritorijas klāj meži, bet 39% teritorijas tiek iz

z
zmantota lauksaimniecībā. Latvijā ir četri dabas rezervāti (Teiču, Krustakalnu, Grīnu, Moricsalas) un trīs nacionālie parki (Slīteres, Ķemeru, Gaujas). Augstākais kalns – Gaiziņš, 311 m virs jūras līmeņa. Garākā upe ir Gauja (452 km). Lielākais Latvijas ezers pēc platības ir Lubāns (Latgalē) – 80,7 kvadrātkilometri. Lielākās Latvijas pilsētas ir Rīga, Daugavpils, Jelgava, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne un Ventspils. Lielākās ostas pilsētas – Ventspils, Rīga un Liepāja.

Visā pasaulē pazīstama latviešu puišu popgrupa “Prāta vētra” jeb “Brainstorm”. Viņu koncerti notiek gan Eiropā, gan ASV. Starptautiski labi pazīstama arī dziedātāja Marija Na
a
aumova jeb Marie N, kas 2002. gadā uzvarēja 47. starptautiskajā Eirovīzijas dziesmu konkursā Tallinā un izcīnīja tiesības 2003. gadā grandiozo Eirovīzijas koncertu rīkot Latvijā.

Latvijas operdziedātāji Inese Galante, Ingus Pētersons, Egīls Siliņš, Elīna Garanča, Sonora Vaice un Inga Kalna ir uzstājušies uz daudzu pasaules op
p
perteātru skatuvēm. Pianists Vestards Šimkus 2002. gadā uzvarēja F. Lista starptautiskajā pianistu konkursā Losandželosā. 2001. gadā vijolniece Baiba Skride ieguva pirmo vietu Karalienes Elizabetes konkursā Briselē. Jauniešu koris “Kamēr.” 2004. gadā izcīnīja “Grand Prix” Eiropas koru konkursā Gorīcijā. Alvja Hermaņa luga “Revidents” uzvarēja Zalcburgas dramatisko teātru festivālā “Jaunās režijas projekts” (Young Directors Project). Komponists Pēteris Vasks 1996. gadā ieguva Herdera balvu Vīnē, 2004. gadā nominēts prestižajai “Grammy” balvai kā labākais kamermūzikas izpildītājs, 2004. gadā ieguva Kannu Starptautiskā mūzikas gadatirgus MIDEM galveno balvu “Gada mūzikas ieraksts”. Vijolnieks Gidons Krēmers kopā ar orķestri “Kremerata Baltica” 2001. gadā ieguva Grammy balvu par disku “Pēc Mocerta”.

Pasaulē ne mazāk zināmi ir arī Latvijas sportisti un viņu fani. Jau pirms Latvijas hokeja izlase iekļuva Pasaules hokeja čempionāta A grupā, latviešu fani bija iemantojuši ai
i
izrautīgāko atbalstītāju tēlu. Pazīstamākie sportisti ir bobslejists Sandis Prūsis (2003. gada Eiropas čempions bobslejā), basketbolists Andris Biedriņš (spēlē NBA komandā Goldensteitas “Warriors”). Olimpiskās medaļas izcīnījuši vingrotājs Jevgēņijs Saproņenko, džudists Vsevolods Zeļonijs, Aigars Fadejevs, vingrotājs Igors Vihrovs, Jeļena Rubļevska, svarcēlājs Viktors Ščerbatihs, šķēpmetējs Vadims Vasiļevskis.