Latvijas lepnums

Kas ir Latvijas Lepnums?

Tie ir cilvēki, kas dara paši un palīdz citiem. Cilvēki, kas ir mums līdzās ikdienā. Kas bijuši klāt izšķirošā brīdī. Kas gadiem ilgi palīdzējuši. Devuši cerību vai piepildījuši klusu sapni.

Nu jau otro gadu pēc kārtas TV3 un laikraksts Diena aicināja ikvienu Latvijas iedzīvotāju sūtīt vēstules un stāstīt par cilvēkiem, kuri gadiem ilgi nesavtīgi palīdzējuši, snieguši palīdzīgu roku nelaimē, devuši cerību vai piepildījuši kādu ilgi lolotu sapni. 2005. gada nominācijā «Glābējs» balvu saņēma ogrēnietis Andris Gailis, kas neskatoties uz trauslo ledu un pašam draudošajām briesmām, Ogres upē izglāba slīkstošo Andi Vansoviču. Nominācijā «Skolotāja» tika godināta Elvīra Aizupe, kas Alūksnes rajona Māriņkalna pagastā saviem audzēkņiem māca ne tikai obligāto vielu, bet arī sirsnību, mīlestību pret ģimeni, dabu un apkārtējiem. «Latvijas lepnuma» Zelta ābeles statuete nominācijā «Caur ērkšķiem uz zvaigznēm» nonāca Arņa Irbes rokās, kas pēc soda izciešanas atgriezās normālajā dzīvē, lai palīdzētu arī citiem grūtībās nonākušajiem atkal nostāties uz pareizā ceļa. Savukārt, nominācijā «Jauniešu iniciatīva» balvu ieguva Līksnas pagasta jaunieši, kas ne vien paši kopā strādā un izklaidējas, bet darbos un nedarbos iesaista arī vecākus, vecvecākus un pārējos pagasta iedzīvotājus. 2005. gada Latvijas «Pagasta lepnums» ir Voldemārs Eikins, kurš jau vairāk nekā 40 gadus ir rūpējies par Virbu pagasta iedzīvotāju veselību un ir gatavs steigties palīgā arī nakts melnumā. Nominācijā «Atbalsts līdzcilvēkam» balvu saņēma Ženija Stunda, kas dien dienu pašaizliedzīgi aprūpē vairāk nekā 20 Bauskas rajona multiplās sklerozes slimniekus, padarot šo cilvēku dzīvi vieglāku un ienesot tajā mazliet vairāk prieka. Savukārt, «Latvijas lepnuma» nominācijā «Ģimene» balvu saņēma Gaida Brezovska. Tā kā viņa dzīves apstākļu spiesta nav varējusi jaunībā iegūt izglītību, šobrīd Gaida saviem mazbērniem liek mācīties, lai nenāktos piedzīvot to sūro dzīvi, ko pati piedzīvojusi. Zelta ābeles statueti nominācijā «Vairāk, nekā prasa pienākums» šogad ieguva Auces Latviešu biedrības Krīzes centrs «Namiņš», kur par vietējo mazturīgo ģimeņu bērniem rūpējas centra nenogurdināmie aktīvisti. Šī gada nominācijas «Pašiniciatīva» laureātam Pēterim Sprukstam lielākais dzīves aicinājums ir sakopt Daugavas krastus, ko viņš pašaizliedzīgi dara un aicina arī pārējos Latvijas iedzīvotājus iesaistīties šajā svētīgajā pasākumā. Visbeidzot, «Latvijas lepnuma» balvu nominācijā «Pašaizliedzība» saņēma Judīte Dzelza, kas ir organizācijas «Jaunatne ar misiju» vadītāja un palīdz jauniešiem atbrīvoties no dažāda veida atkarībām.
Latvijas lepnums žūrijas sastāvā bija komisijas vadītāja laikraksta Diena galvenā redaktore Sarmīte Ēlerte, telekompānijas TV3 direktors Kaspars Ozoliņš, Diena direktors Aleksandrs Tralmaks, Aizkraukles bankas līdzīpašnieks un valdes priekšsēdētāja vietnieks Oļegs Fiļs, mūziķis Renārs Kaupers, dzejnieki Imants Ziedonis un Māra Zālīte, mācītājs Juris Rubenis, organizācijas Glābiet bērnus! valdes priekšsēdētāja Inguna Ebela, sportists Raimonds Bergmanis, bijusī Ārlietu ministre Sandra Kalniete, TV3 pārstāve Daina Ostrovska un pērnā gada «Latvijas lepnums» — Solveiga Petrova. Balvu pasniegšanas ceremonija bija ne tikai saviļņojošu momentu pārpilna, bet arī ļoti muzikāla, jo tajā par godu Latvijas lepnumiem uzstājās tādi skatuves mākslinieki, kā Gunārs Kalniņš un Gospeļa kora bends, Lauris Reiniks, Jana Key, Mārtiņš Freimanis un grupa «Tumsa», Linda Leen, Igo, Jānis Stībelis un Amber, Labvēlīgais Tips u.c.
«Latvijas lepnums» ir kļuvusi nu jau par ikgadēju tradīciju, tāpēc arī nākamgad visi tiek aicināti sūtīt vēstules par cilvēkiem, kas pelnījuši saņemt visas tautas atzinību

Izmantotā literatūra

• http://www.ab.lv/lv/press/news.html?id=309

• http://www.diena.lv/pielikumi/2005/ll/index.php