OjāraVācieša dzejoļu krājums „ Zibens pareizrakstība ”
O. Vācieša dzejoļu krājums „ Zibens pareizrakstība ” ir dzejnieka viens no pēdējiem dzejoļu krājumiem. Aiz tā sekoja „ Si minor ” un „ Nolemtība ”. O. Vācieša dzeja, kā jau tas ir zināms daudziem no mums, nespēj atstāt vienaldzīgus. Dzejnieka dzejoļu krājums „ Zibens pareizrakstība ” ir kas vairāk par dzejoļiem, tā ir dzīve, O. Vācieša dzīve, viņa jūtas un domas visa dzejoļa krājuma garumā. Tā ir grāmata, kuru lasot var atveldzēties no ikdienas, kura padara dzeju citādāku, īpašu.
Tā kā krājuma sākumā ne
Lasot dzejoļa krājumu „ Zibens pareizrakstība ” dzejoļus, tajos sajutu tiekšanos pēc brīvības, savas būtības meeeklēšanu, uzdrīkstēšanos, būt citādam un bezcerību. Iepriekš nosauktās darbības ir arī dzejoļa galvenās tēmas, kā arī tās papildina jau iepriekš dzejnieka iecienītās tēmas, mīlestība, esošais laiks, valdošā vara, kā arī daba un dzīvības brīnums.
„Laikmeta vējš ir stīvs.
Nāvējošs ir tā kodiens –
Cilvēka dzīvībai,
Cena ir stobriem un lodēm”
„Ir naudasmaks un vēdermaks,
Un tikai miesas vārīgums,
Un arvien vairāk redzamāks
Kļūst viņa asinskārīgums.”
Šis fragments pauž valdošo varu. Dzejnieks pauž savas domas ( pietam ļoti drosmīgi ) par to. Autors uzrunā visu cilvēci, censzdamies atvērt tai acis uz īstenību.
„Bet pie tevis līst silti lieti,
Es zinu – līst silti lieti,
Jo kā tad citādi
Starp mums būtu radusies varavīksne?”
„Jūs baltu dvēseli
Zem kājām viņai paklājiet!”
Šajās rindās autors ir mīlestības pārņemts, tas ir kā pretstats par valdošo varu un tas viennozīmīgi liecina part, ka dzejniekā mīt pozitīvi pārdzīvojumi, ne tikai negatīvi.
Ojāra Vācieša valoda ir tieša un konkrēta, viņš neaizraujas ar pārspīlētu tēlainību, taču tajā pašā laikā dzejoļi ir sarežģīti. Puse no dzejoļa krājuma dzejoļiem man bija jāpārlasa divas reizes, la