LES MISERABLES

Mūzikla vēsture
Jau 19. gadsimtā izcilais itāļu komponists Džākomo Pučīni un atsevišķi citi komponisti apsvēra iespēju rakstīt operu, kuras sižeta pamatā būtu V. Igo izcilākais romāns “Nožēlojamie”. Taču ideja īstenojās tikai nākamajā gadsimtā, turpat vai 120 gadus vēlāk, kad Alēnam Bublilam, noskatoties L. Bārta mūziklu “Olivers”, radās doma par sava mūzikla rakstīšanu.

Alēns Bublils un viņa ilglaicīgais līdzautors Klods-Mišels Šēnbergs divus gadus strādāja pie savas “Les Misérables” adaptācijas un 1980. gadā pasauli iepazīstināja ar darbu, kas kļuva pazīstams ar nosaukumu “French Concept Album”. Tajā pašā gadā Parīzē, “Palais des Sports”, mūzikls “Les Misérables” tika uzvests pirmo reizi, kur to noskatījās pusmiljons cilvēku.

Par “Les Misérables” logo kļuva mazās Kozetes sejiņa no Vikotra Igo romāna “Nožēlojamie” pirmā izdevuma, kura mākslinieks bija Emīls Bejārs (Emile Bayard).

Divus gadus vēlāk mūzikla ieraksts pievērsa E. Loida Vēbera slavenā mūzikla “Kaķi” producenta Kamerona Makintoša uzmanību. Makintošu dzirdētais fascinēja, un viņš kopā ar kolēģiem, kas bija piedalījušies “Kaķu” iestudējumā, apņēmās iestudēt “Les Misérables”.

1985. gada 8. oktobrī Bārbikena centrā Londonā notika “Les Misérables” pirmizrāde, kas uzreiz guva milzīgu popularitāti. Biļetes uz Karaliskā Šekspīra teātra izrādēm bija izpārdotas, un pēc diviem mēnešiem mūzikls pārcēlās uz Vestendu. “Les Misérables” kļuva par visilgāk izrādīto mūziklu Vestendas vēsturē.

Jau nākošajā gadā notika izrādes Ņujorkā, Kenedija centrā Vašingtonā, 1987. gadā – arī Brodvejā. Sākotnējais finansiālo ieguldījums tika atpelnīts nepilnu 23 nedēļu laikā.

“Les Misérables” saņēmis daudzus apbalvojumus, tai skaitā astoņas prestižās “Tony” balvas par Labāko mūziklu, Labāko pavadījumu, Grāmatu un Mūzikla režiju.

1995. gadā par godu Londonas pirmuzveduma 10. gadadienas svinībām notika zvaigžņu koncerts, kas tika pārraidīts visā pasaulē.

2003. gada 25. janvārī kļuva par otro ilgāk izrādīto mūziklu Brodvejas vēsturē.

Mūziklu “Les Misérables” noskatījušies vairāk nekā 53 miljoni cilvēku 38 pasaules valstīs 23 valodās. Latvijā mūzikla “Les Misérables” pirmizrāde notiks 2008. gada 19. janvārī.