Lielbritānija

Tārgales pamatskolas
8. klases skolnieka
Armanda Oliņa
Referāts ģeogrāfijā

Lielbritānija.

2008.gada 27.februarī.

Saturs.

1.lpp__Lielbritanija.
2.lpp__Mācības Lielbritānijā.
2.lpp__Ģeogrāfiskais stāvoklis.
2.lpp__ Lielākas pilsētas.
2.lpp__Klimats.
3.lpp__Nacionālā virtuve.
3.lpp__Apskates objekti.
5.lpp__Labs pārskats par Lielbritāniju.
6.lpp__Lielbritānijas karte.
7.lpp__Kāpēc izvelējos šo tēmu.
8.lpp__Izmantota literatūra.
9.lpp__Pielikums.

LIELBRITĀNIJA.

LlELBRITĀNIJAS un Ziemejīrijas Apvienotajai Karalistei, neskatoties uz tās nelielo teritoriju, bijusi milzīga ietekme pasaulē. Kādreiz ta kontroieja plašu impēriju, tāpēc tagad angļu valodu saprot visa pasaule. Industrials revolūcija, kas sākās 18. gadsimta beigās un aizsāka rūpniecisko lielrazosanu, rādās tieši Lielbritānija. Mūsdienās daudzas Lieibritānijai raksturīgās ražošanas nozares piedzīvo lejup-slīdi. Šaja urbanizētajā valstī tagad dominē apkalpojošas sektors, piemēram, banku pakalpojumi un apdrošināšana.

1
Mācības Lielbritānija.

Lielbritānija piedāvā visā pasaulē atzītu izglītības sistēmu ar iespējām iegūt kvalifikācijas, kas var būtiski iespaidot jūsu karjeru. Ja nopietni apsverat iespēju mācīties Lielbritānijā, mēs varam palīdzēt studiju iespēju apzināšanā. Piedāvājam iespēju piekļūt nepieciešamajai informācijai, lai varat izvēlēties sev piemērotāko mācību programmu un augstskolu un noskaidrot mācību iestāžu prasības attiecībā uz jūsu angļu valodas līmeni.

Ģeogrāfiskais stāvoklis.

Valsts atrodas Eiropas ziemeļrietumos uz Britu salām. Britu salas aizņem Anglija, Skotija un Velsa, bet Īrijas salas ziemeļu daļu aizņem Ziemeļīrija. Ziemeļos un rietumos valsti apskalo Atlantijas okeāns, austrumos Ziemeļjūra, rietumos arī Īrijas jūra, dienvidos no kontinenta Lielbritāniju atdala Lamanša un Padekalē šaurumi. Valsts ziemeļu un rietumu daļa ir kalnaina, dienvidaustrumi un valsts centrālā daļa ir samērā līdzena.
Platība: 242 900 km2
Iedzīvotāju skaits: 59 755 700
Valsts iekārta: Parlamentāra monarhija
Galvaspilsēta: Londona (11,85 milj.)

Lielākas pilsētas.

Mančestra (2,62 milj.), Birmingema (2,35 milj.), Līdsa (2,05 milj.), Glāzgova (1,50 milj.), Liverpūle (1,50 milj.), Ņūkalsla.
Oficiālā valoda: Angļu
Reliģija: Anglikāņi (57%), citi protestanti (15%), katoļi (13%)

Klimats.

Mērens okeāna klimats, maigs un mitrs (mitrāks ir Ziemeļīrijā, sausāks un vēsāks Skotijā). Klimatu pārsvarā ietekmē siltā Golfa straume. Vidējā janvāra temperatūra ir no +3ºC līdz +7ºC, vidējā jūlija temperatūra ir no +11ºC līdz +17ºC. Vidējais nokrišņu daudzums ir 600 – 750 mm gadā. Bieži ir novērojama migla. Vislabāk valsti ir apmeklēt no aprīļa līdz septembrim.
Spriegums tīklā: 220 V

2
Naudas vienība: Mārciņa, 1 mārciņa = 0.93 LVL.

Kredītkartes: Vairums viesnīcu, veikalu un restorānu pieņem šādas kartes – American Express, Visa, Diners Club International, Eurocard/MasterCard.
Muita: Ievest un izvest bez ierobežojuma atļauts gan vietējo, gan ārvalstu valūtu. Valstī atļauts ievest 200 cigaretes, 50 cigārus, 250 gr tabakas, stipros dzērienus virs
1
22% – 1 l, zem 22% – 2 l. Suvenīrus atļauts ievest uz summu līdz 50 Eiro. Valstī aizliegts ievest narkotikas, ieročus, viltotu naudu, gaļu, putnus un to izstrādājumus, augus. Bez speciālas atļaujas aizliegts antīku senu un priekšmetu tranzīts, kā arī retus dzīvniekus. Aizliegts ievest arī medikamentus, izņemot personīgās lietošanas medikamentus.
Laika starpība: -2

Nacionālā virtuve.

Angļi plaši nepielieto ne garšvielas, ne mērces. Ļoti populāri ir zivju ēdieni un dārzeņi, kā arī cepta gaļa. Nacionālais dzēriens ir tēja, kuru parasti dzer ar pienu un cukuru. Nedaudz no angļu virtuves atšķiras velsiešu un skotu virtuve. Tās ir nedaudz krāsaināka un pikantāka. No stiprajiem dzērieniem populāri ir viskiji, džini. Iecienīts ir arī alus un sidrs , kurš ir diezgan stiprs.
Izmitināšanas iespējas: Tūristu rīcībā ir tūkstošiem viesnīcu, gan viesu māju, kempingu, jauniešu mītņu un citu izmitināšanas iestāžu visā valstī.

Apskates objekti.

Valsts galvaspilsēta ir Londona. Mūsdienīga pilsēta ar senatnes gaisotni. Apskates vērts ir Parlaments, Big Bens, Vestminsteres abatija, Bekingemas pils, Trafalgaras laukums, Tauera tilts, Vest endas rajons ir pazīstams ar daudzajiem veikaliņiem, Admirāla Nelsona piemineklis, Sv. Džeimsa pils, Sv. Pāvia katedrāle, Tauers, Panorāmas rats „Londonas acs”. Pilsētā atrodas vairāk nekā 30 muzeji, no kuriem populārākie ir Britu muzejs, Šerloka Holmsa muzejs, Viktorijas un Alberta muzejs, Londonas vēstures muzejs, Dabas vēstures muzejs, Impērijas karu muzejs, Transporta muzejs, Kurto galerija un Institūts. Pilsēta ir bagāta arī ar parkiem, no kuriem populārākie ir Haidparks, Ridžentis parks, Sentdžeimsa parks. Linkolna – senākā cietoksni Anglijā. Bāta – slavena kūrortpilsēta, kura pazīstama ar romiešu pirtīm. Jorka – viena no skaistākajām viduslaiku pilsētām valstī.

Stradforda pie Eivonas – Šekspīra dzimtā pilsēta, Sv. Trīsvienības baznīca, kurā rakstnieks apbedīts. Kembridža un Oksforda ir vispopulārākās studentu pilsētās ne
tikai valstī, bet arī visā pasaulē. Liverpūle ir Ziemeļanglijas pilsēta, slavenās
3
popgrupas „Bītli” dzimtene. Stounhedža – seno ķeltu apmetnes vieta. Braitona – kūrortpilsēta ar brīnišķīgām pludmalēm. Nortumberlenda ir viena no valsts mežonīgākajām vietām, te atrodas daudz piļu, kaujas lauku. Apkārtnes populārākie objekti ir Adriana siena un Nortumberlendas nac. parks. Lankašīras grāfistē atrodas ezeru rajons, kas ir viens no valsts zaļākajiem nostūriem ar stāvām klintīm, maziem ezeriņiem, viduslaiku ciematiņiem. Vieni no skaistākajiem ezeriem ir Alsuoters, Gramsmēres ezers un Vindermēres ezers. Vispopulārākais ezers ir
Lohness, kurš atrodas Skotijā un ir pazīstams ar savu briesmoni.

Snoudonijas nac. parks – viens no lielākajiem Anglijas un Velsas dabas parkiem ar akmeņainiem kalniem, zaļām ielejām, straujām upēm, ledaini aukstiem ezeriem un bieziem mežiem. Dramnadročitas ciemā atrodas Lohnesa ezera briesmoņa muzejs. Šrusberi – skaista viduslaiku pilsēta. Skotija ir pazīstama arī ar viskija ražotnēm. Glazgova ir Skotijas lielākā pilsēta. Apskates vērts ir Botāniskais dārzs, Sv. Mungo baznīca, Zooloģiskais dārzs, Hanteriānas muzejs, Mākslas galerija, Kelvingrovas muzejs, Mūsdienu mākslas galerija, „Burella kolekcija”. Edinburga ir Skotijas galvaspilsēta. Pilsēta ir pazīstama ar savu Kaslrokas pili, Sv. Margaritas baznīcu, Holiroudhauas pili, vecpilsētu, Sv. Žilja baznīca, Parlamenta ēka, Nacionālā Skotijas galerija, Nacionālā gleznu galerija, Skotijas vēstures muzejs, Karaliskais muzejs. Sentendrūsa – vecākā universitāte Skotijā, Sentendrūsas abatijas drupas, vecpilsēta. Invereri ir neliela pilsētiņa, kas pazīstama ar pili ezera krastā un forta paliekām.

Stirlinga – pasakaini skaista universitātes pilsēta. Netālu atrodas Brekon Bikonas nac. parks – skaisti ūdenskritumi. Ņūlanarka- neliela pilsētiņa – Skotijas dabas rezervāts. Houptaunas pils- Skotijas arhitektūras paraugs, brīnišķīgs parks. Aberdīna – parki, Botāniskie dārzi, vecpilsēta. Velsā atrodas ļoti daudzas skaistas pilis – Harleksas pils, Konvijas pils, Boumarisas pils, Kerharfornas pils. Velsas galvaspilsēta ir Kārdifa, kurā var apskatīt skaisto pili, Kaslkoksas pili, Landafas baznīcu, Jāņa Kristītāja baznīcu. Sentdeivisa baznīcā atrodas Velsas aizstāvja Svētā Deivida pīšļi. Belfāsta ir Ziemeļīrijas galvaspilsēta. Pilsētā var apskatīt Sv. Annas baznīcu, Municipalitātes ēku, Olsteras muzeju. Valsts ir bagāta arī ar kūrortiem, no kuriem populārākie ir Četlena, Vestonsjūpermēra, Lemingtona, Landrindona, Bilta, Lanurtida, Harogita un Bakstona.

4

Labs pārskats par Lielbritāniju.

United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

(Par karogu)
(Par ģerboni)

Valsts valoda
nav, faktiski angļu valoda

Galvaspilsēta
Londona

Lielākās pilsētas Londona
Birmingema
Glāzgova

Monarhs
Elizabete II

Premjerministrs
Gordons Brauns

Platība
244 820 km²
Iedzīvotāju skaits
– Kopā
– blīvums

60 094 648
249/km²
Nodibināšanās 1801.gadā
Valūta
sterliņu mārciņa/GBP

Laika zona
UTC +0

Valsts himna
God Save the Queen

Interneta domēns
.UK
Starptautiskais tālsarunu kods
+44

5
Lielbritānijas karte.

6

Kāpēc izvēlējos šo tēmu?

Es šo tēmu izvēlējos jo esmu dzirdējis diezgan daudz par Lielbritāniju. Man Lielbritānija liekas ļoti skaista valsts. Es vēlētos aizbraukt uz Lielbritāniju. Lielbritānija es jums iesaku apskatīties Big ben pulksteni.

7

Izmantota literatūra.

1.http://www.icelo.lv/?ze=noderigaInfo-articles&sid=508
2. http://lv.wikipedia.org/wiki/Apvienot%C4%81_Karaliste
3. http://www.britishcouncil.org/lv/latvia-education-study-in-uk.htm
4. Pasaules ģeogrāfija 88.lpp

8
Pielikums.

9