Malta

Ģeogrāfiskais stāvoklis: . MALTAS salu arhipelāgs atrodas Vidusjūras vidus daļā, uz Dienvidiem no Sicīlijas. Malta, Gozo un Komino salas ir trīs apdzīvotās salas šajā arhipelāgā. Salu ainavai raksturīgi zemi un klinšaini kalni un terasveida līdzenumi, bet krasta līniju glezno lielāki un mazāki līči, klintis un smilšainas pludmales Krasta līnija ir stipri robaina.Salu reljefs ir paaugstināts, neauglīgās klintis aizņem salas lielāko daļu.
Platība: 315,6.km2

Iedzīvotāju skaits: 390 087
Valsts iekārta: Parlamentāra republika
Galvaspilsēta: MALTAS sala ir lielākā, un tajā atrodas arī galvaspilsēta Valleta.
Lielākās pilsētas: Viktorija, Rabata, Mdina, Paola.

Oficiālā valoda: franču
Reliģija: katoļi (93%)
Klimats: Vidusjūras, ar karstām vasarām un maigām, samērā mitrām ziemām. Vidējā janvāra temperatūra ir +14ºC līdz +16ºC, jūlija vidējā temperatūra ir +23ºC. Vidējais nokrišņu daudzums ir no 530 – 570 mm gadā, pārsvarā ziemas periodos. Pat ziemas periodā laiks ir skaidrs un saulains, gaisa mitrums lielāko gada daļu ir pietiekami mitrs.

Spriegums tīklā: 240 V
Naudas vienība: Maltas lira, 1 lira = 100 centi
Kredītkartes: Vairums viesnīcu, veikalu un restorānu pieņem šādas kartes – American Express, Visa, Diners Club International, Eurocard/MasterCard.
Muita: Valūtas ievešana nav ierobežota, bet deklarācija obligāta. Nacionālo valūtu drīkst ievest tikai 50 liras uz cilvēku, izvest tikai 25 liras uz cilvēku. Brīvi var ievest 200, cigaretes, 50 cigārus, 250 gr. tabakas, stipros dzērienus un vīnus 1 l. Stingri aizliegts ievest ieročus, munīciju, sprāgstvielas, narkotikas, dažādus augus, dzīvniekus, putnus, pārtikas produktus un pusfabrikātus no liellopu un putnu gaļas.

Izmitināšanas iespējas: Valstī ir pietiekoši daudz viesnīcu, kūrortu un citu izmitināšanas vietu.
Vēsture: 1.gs p.m.ē. salu kolonizēja feniķieši, ap 200. gadu p.m.ē. Malta kļuva par Romas Impērijas sastāvdaļu. Pagāja vairāki mierīgi gadsimti, līdz 9.gs iebruka arābi, 11.gs normāņi padzina arābus un valdīja pār salu četrus gadsimtus. 16.gs tā nonāca Sv. Jāņa bruņinieku rokās. 19.gs. to kolonizēja Lielbritānija, pēc 2.pasaules kara Malta atsvešinājās no Lielbritānijas un 1964. gadā pasludināja neatkarību.

Apskates objekti: Pilsētā ir loti daudz apskates vērtu vietu – Maltas ordeņa pils, Maltas ordeņa arsenāls, Parizio pils, Hastingra dārzi, Sv. Jāņa baznīca, Sv. Marijas baznīca, Sv. Lorenco baznīca, Taršina baznīca, Inkvizatora pils, Heralda lodžija, Gato Murina pils, Jūrniecības muzejs, Nacionālais arheoloģijas muzejs, Kara muzejs, Nacionālā bibliotēka, Botāniskais dārzs.

Mdina ir kādreizējā Maltas galvaspilsēta, tā ir tipiska viduslaiku pilsēta, kurā ir daudz apskates objektu – viduslaiku nocietinājumi, Pilsētas galvenie vārti, Sv. Pāvila baznīca, Grieķu vārti, Inguanes pils, Sv. Sofijas pils, Verdalas pils, Arhiepiskopa pils, Spīdzināšanas muzejs.

Marsaksloka ir viens no lielākajiem un skaistākajiem zvejnieku ciemiem – zivju tirgus, kafejnīcas, braucieni ar kuģīti. Vēl maltas salā ir vērts apskatīt šādus objektus – Balto torni, Sarkano torni, Selmunas pili, Kuavras torni, Kvalet Marku torni, Romiešu pirtis, Tahagrata tempļus, Gajna Znubera torni, Popejas ciemu, Sv. Agatas pazemes eju, Sv. Paula pazemes eju, Mostas fortu, Sv. Antona dārzus, Hagara Kvima aizvēsturisko templi, Gar Hasana alu, Borginnadūra – bronzas laikmeta ciems, Vignakortas akvedukts.

Viktorija ir Gozo salas galvaspilsēta, ievērojama ar cietoksni-citadeli, Sv. Franciska baznīcu, Sv. Georgija baziliku, Episkopa pili, Arheoloģisko muzeju, Folkloras muzeju. Gozo sala ir bagāta ar dažādiem apskates objektiem – Gordona bāka, Sv. Dmitrija kapela, Hlendi tornis, Tačencas klintis, Mgar Ikhsini tornis, Kambrejas forts, Kenuna tornis, Ninusa ala, Gantjas tempļi, un neskaitāmas pludmales. Šaras pilsētiņa ir ievērojama ar vējdzirnavām. Ramlas līcis – Kalipso ala, kurā ir vertikāls zemūdens tunelis 40 m dziļumā. Komino ir vismazākā arhipelāga sala uz tās atrodas Santa Marijas tornis.

CEĻOTĀJIEM
Malta ir valsts ar varenu vēsturi, pazīstama ar brīnišķīgajām pludmalēm un pasakaino dabu. Malta ir savdabīgs Vidusjūras ceļu krustpunkts, kurā savijušās dažādu tautu, kultūru, reliģiju, valodu pēdas un līdz ar to var teikt, ka Malta – tā ir bagātību sala vai arī vienkārši muzejs zem klajas debess.
Kopš seniem laikiem dažādas tautas šajā teritorijā cenšas izplatīt savu ietekmi, jo kontrole pār Maltas salu arhipelāgu nozīme varu pār visiem Vidusjūras reģioniem. Salā ir saimniekojuši feniķieši, romieši, arābi, bizantieši, normāņi, spāņi, angļi. XVI gs. salā tika nodibināts Svētais Maltas Joanītu bruņinieku ordenis, kurš ienesa salā savu kultūru un tradīcijas. Ilgi pirms feniķiešiem uz Maltas dzīvoja tautības, kurām bija ļoti savdabīga reliģija. Viņu uzbūvētie tempļi ir senāki nekā ēģiptiešu piramīdas. Šo tempļu drupas, kuru vecums sasniedz 5 – 6 tūkstošus gadu, ir saglabājušās līdz mūsdienām. Masīvie un monumentālie maltiešu tempļi ir vienas no noslēpumainākajām un aizvēsturiskākajām būvēm Eiropā. To celtniecībā ir izmantoti milzīgi bloki, tādēļ vietējie ticējumi vēsta, ka tos atvēluši milži. Viens no tempļiem vēl ar vien tiek dēvēts par GANTIJU, kas nozīmē “milža mājoklis”. Mūsdienās ir zināmi vairāk nekā 20 tempļi, kas atrodas Maltas un Goco salās – vai nu pa vienam vai vairākiem kopā. Vairāk nekā 100 gadus ilgajos arheoloģiskajos pētījumos ir atklāts, ka šie tempļi ir celti laikā no 3600. līdz 2500. gadam p.m.ē.
No romiešu laikiem ir saglabājušās katakombu drupas, sarkofāgi. Muzeja ekspozīcijās izstādīti daudzi mākslas darbi bizantiešu stilā un arābu lietišķās mākslas priekšmeti. Par ordeņa laikiem atgādina impozantu tempļu un Valettas (galvaspilsētas) pils arhitektūra. Savukārt, mūsdienu kārtība valstī droši vien pārgājusi mantojumā no angļu administrācijas laikiem. Viens no Maltas magnētiem ir vietējo iedzīvotāju sirsnīgā viesmīlība un draudzīgums. Viņi aizrauj visus salas viesus ar savu humora izjūtu un iedzimto dzīvesprieku.
Miera pārpilnie maltieši, smaidot priecājas par dzīvi, un Jūs, priecājoties kopā ar viņiem, kaut uz neilgu laiku aizmirstiet savs ikdienas rūpes. Šķiet, ka laiks palēnina savu ritumu, dzīve rit vienmērīgi… Tāpēc, lai arī tālu prom no mājām, Maltā Jums būs ērti un patīkami.
Nacionālā virtuve veidojusies, saplūstot eiropiešu un arābu tradīcijam. Lielā cieņā ir zivis un jūras produkti. Zupas pārsvarā tiek gatavotas no dārzeņiem, pie kurām kā piedeva tiek pasniegta tradicionālā kraukšķīgā maize vai sendviči. Kā pamatēdienus var pieminēt – ar makaroniem pildītu astoņkāji, gliemežu ragū, maltiešu ravioli, pildītus dārzeņus. No saldumiem – halva ar mandelēm, biskvīts ar mandeļriekstiem, pīrāgs ar baklažāniem un mandelēm. Malta ir slavena arī ar saviem vīniem, ir savas alus šķirnes, kā arī lieliska kafija un tēja.

GOZO sala ir zaļāka un kalnaināka un apskates vērta tiem, kas interesējas par pirmsvēstures mīklainajām būvēm. Te ir megalīta laika tempļi un menhīras, kas datējami ar 4000 gadu p.m.ē.

Plaša un interesanta informācija par Gozo salu: http://www.gozo.gov.mt/gozo.asp?

KOMINO sala – maza, mazītiņa un maz apdzīvota – tikai viens hotelis un pāris fermas. Jaukākais, ko šeit redzēt – Santamarija līcis – gluži kā maza lagūna, skaistu arkveida klinšu norobežots, ar kristāldzidru ūdeni.
Abas šīs salas ir burvīgas to pirmatnības un vientulīguma dēļ, un ērti sasniedzamas ar prāmi. Tiek piedāvāti arī kruīzi un dienas izbraucieni šo salu apskatei.

Valleta ir Maltas galvaspilsēta un viena no skaistākajām Vidusjūras pilsētām. Grezno pilsētas arhitektūru pārstāv XVI gs. Sv. Joanna katedrāle, grandiozā Diženo maģistru ordeņa pils, kur pašlaik strādā Maltas prezidents un parlaments, Svētā Paula dievnams, kur glabājās Sv. Paula relikvijas u.c.

Mdina ir kādreizējā Maltas galvaspilsēta un to vēl varētu nosaukt par „miera karalisti”. Tā ir tipiska viduslaiku pilsēta, kurā ir vērts apskatīt – viduslaiku nocietinājumus, Pilsētas galvenos vārtus un daudzās eksotiskās pilis. Pēc romantiskas pastaigas pa šaurajām ieliņām, var atvilkt elpu omulīgā kafejnīcā vai elegantā restorānā.

Goco (Gozo) sala

Goco sala pārsteigs ar savu krāšņumu un mierpilno atmosfēru. Salas vēsture aizsākas jau 7000 gadu tālā pagātnē.

Tarksiešu tempļi tiek uzskatīti par Eiropas megalītiskās kultūras katedrāli. Perfekta arhitektoniskā disciplīna pārsteigs ar perfektumu un skaistumu, pārspējot citus Maltas megalītiskos tempļus. Goco salas galvaspilsēta ir Viktorija. Šie tempļi un Katedrāle cietoksnī Viktorijā rada ikvienā bijības sajūtu pret vietu, kurā viņš atrodas.

Hagar Kim nozīmē “stāvošie akmeņi”, jo pirms atrakšanas vienīgi pašas akmeņu galvas bija redzamas. Daži no akmeņiem ir vairāk kā 5 metrus augsti. Hagar Kimas tempļi atrodas brīnišķīgā vietā, no kurienes paveras skats uz Filflu (Maltas vissmazāko salu).

MALTA SKAITĻOS UN FAKTOS

400 tūkstoši iedzīvotāju
316 kv.km platība
200 km krasta līnija (nieieskaitot Gozo salu)
Apdzīvota kopš pirmsvēstures laikiem. Senākās arheoloģiskās liecības no 4000. g. p.m.ē.
Viena no pirmajām kristīgajām tautām pasaulē. 60 g. pēc Kr. Sv.Pauls atveda šurp kristīgo ticību.
Uz pavisam nelielās salas ir 365 kristīgās baznīcas!
Bijusi Britu kolonija, kopš 1964. gada – neatkarīga valsts, pašlaik Eiropas savienības oficiāla kandidātvalsts.
1 Maltas lira = 0.45 USD

MALTAS KŪRORTI

Ir kādreiz bijuši zvejnieku ciematiņi. Sākotnēji par kūrortiem tie kļuva vietējiem iedzīvotājiem kā vasaras mīnes vietas. Tikai kopš 80-tajiem gadiem par ierastu lietu ir kļuvusi arī ārzemju viesu uzņmešana. Tāpēc Maltas kūrortos vairāk jūtams vietējais kolorīts, visas viesnīcas un atpūtas zonas ir iekausētas dabiskajā vietējā vidē un noskaņā.

St. Julian –atrodas netālu no Valetas, kūrorts ieskauj nelielu līci un ir sdaglabājis neliela ciematiņa šarmu. Pāri līcim paceļas Spinota pils, kas celta 17.gs.

Bugibba – piedāvā atraktīvu naktsdzīvi daudzajos pludmales klubos, bāros un viesnīcās.

Quawra – atrodas pavisam netālu no Bugibbas un piekļaujas Salina līcim, kas savu nosaukumu ieguvis no gadsimtiem ilgās jūras sāls iegūšanas tradīcijas šai vietā.
Visi kūrorti piedāvā plašas iespējas izklaidēm un ūdenssportiem.

33 IEMESLI, LAI BRAUKTU UZ MALTU

1. Ja Jums patīk saulains laiks… Maltā augusta beigās vidējā dienas gaisa temperatūra ir +27 C, ūdens temperatūra + 24 C.
2. Aktīvās atpūtas, zemūdens peldēšanas, sērfošanas un burāšanas paradīze – ūdens Maltā ir viens no dzidrākajiem pasaulē un niršana tiek piedāvāta līdz 30 m dziļumā.
3. Sala ir neliela, un jebkura apskates vieta Maltā ir ne vairāk kā 70 km attālumā.
4. Kalnainās, klinšainās un civilizācijas neskartās saliņas, kurp var nokļūt ar laivu, apburs Jūs ar savu pirmatnību un neskartību.
5. Gozo sala, kura saukta par “mīlas un medus” salu, ir leģendārās burves Kalipso mājoklis.
6. Kruīzi ar buriniekiem un izbraukumi ar kuģīšiem.
7. Lieliska makšķerēšana un snorkelēšana.
8. Maltā ir simtiem arhitektūras un kultūras pieminekļu – sala kā brīvdabas muzejs!
9. Maltā ir apmēram 33 senvēstures būves – tempļi un menhīras.
10. Zemes dievietes Aštartes templis tiek uzskatīts par vecāko būvi pasaulē.
11. Unikāls ir pazemes templis un aizvēstures laiku līdz šim neizskaidrotās izcelsmes sliedes, kas iegrebtas klinšainā zemē.
12. Daudz gan dabiski, gan mākslīgi veidotu alu.
13. Malta ir sala kā cietoksnis – atslēga uz varu Vidusjūrā – tajā uzcelti ap 50 cietokšņi, no kuriem 10 var apskatīt vēl šodien.
14. Karavadžo gleznas S. Jāņa katedrāles kapellā Valetā.
15. Baltā pilsētu arhitektūra un krāšņās baznīcas.
16. Malta ir izteikta katolicisma zeme. Uz nelielās salas 365 ir baznīcas.
17. Pirmā zeme, kur 60. gados pēc Kristus Sv. Pauls ieviesa kristīgo ticību.
18. Malta ir slavena ar saviem biežajiem svētkiem un svinībām – puse no gada tiek vadīta svinībās, reliģiozās procesijās un festivālos, kas visbiežāk tiek vainagoti ar salūtu.
19. Laikā, kad būsiet Maltā būs Sv. Augustīna, Sv. Ritas, Sv. Antonija svētki, Maltas tautas dziedāšanas festivāls.
20. Uguņošanas, kas ir neatņemama jebkuru svētku sastāvdaļa.
21. Daudz naktsklubu un diskotēku.
22. Vērtīgi antikvārie priekšmeti nopērkami par saprātīgām cenām.
23. Ļoti lēta mašīnu īre un sabiedriskais transports.
24. Neraudzētā maize, liela sieru izvēle un svaigi augļi un dārzeņi.

25. Tipiskā Vidusjūras salu virtuve un īpašie Maltiešu ēdieni.
26. Daudz svešzemju restorāniņu gardēžiem.
27. Labs vietējais alus.
28. Pasaulē vecākais vīns Commandaria, ko slavenu visā pasaulē padarīja SvJāņa bruņinieki kopš 1049. gada, ir nopērkams un nobaudāms Maltā.
29. Maltā ir ļoti labi un ļoti lēti vīni, kas nav un ierobežoto eksporta iespēju dēļ vēl līdz 2014. gadam nebūs nopērkami citur Eiropā. Brauciet un baudiet vīnu Maltā!
30. Malta lepojas ar visaugstāko dzīves līmeni no Vidusjūras valstīm.
31. Kūrortos tikai kopš 80-tajiem gadiem par ierastu lietu ir kļuvusi arī ārzemju viesu uzņemšana, un tajos jūtams vietējais kolorīts, nevis jebkurā Vidusjūras kūrortā ierastais atpūtas serviss.
32. Maltas iedžīvotāji ir sirsnīgi un patiesi draudzīgi pret ciemiņiem.
33. Maltā ir skaistas kultivētas ainavas – daudz dārzu un iekoptu lauku.