Mātes plate

Malnavas koledžas
Autotransporta 1. kursa studenta
Māra Meikulova

Referāts
Datorzinībās
Mātes plate (pamatplate)

2006

Saturs

Ivads…………………………………………………………………………………………………………………………..3
Kā izvēlēties mātes plati…………………………………………………………………………………………..4
Mātes plates formas faktori………………………………………………………………………………………9
1. AT un Baby AT……………………………………………………………………………………………9
2. ATX un Mini ATX ………………………………………………………………………………………9
3. LPX un Mini LPX ……………………………………………………………………………………….9
4. NLX ………………………………………………………………………………………………………….10
“Elitegroup” mātes plate………………………………………………………………………………………….11
Nobeigums…………………………………………………………………………………………………………….12
Izmantotā literatūra…………………………………………………………………………………………………13

Ivads

Pamatplate
Pamatplate jeb mātes plate (motherboard) ir datora galvenā sastāvdaļa. Tai tieši vai pakārtoti ir pieslēgtas visas pārējās datora sastāvdaļas. Tajā tiek iesprausts procesors, operatīvā atmiņa un paplašinājuma kartes.
Pamatplates galvenie raksturojošie lielumi ir:
• sistēmas kopne;
• mikroshēmu komplekts;
• slotu skaits un tipi.

Kā izvēlēties mātes plati.

Kā izvēlēties mātes plati jeb sistēmplati? Sistēmplate ir viens no pašiem svarīgākajiem personāla datora kompenentiem. Tā nozīmīgi nosaka tā veiktspēju, funkcionalitāti, ātrdarbību, stabilitāti, paplašināmību un citas īpašibas.
Dotajā momentā komponentiem eksitē vairākas aparatūras platformas, kas nav savienojamas viena ar otru, kā arī vairakas realizācijas šīš platformas ietvaros. Populāro plašu modeļu skaits katrai firmai ir desmitiem. Pēc augstāk minētajiem iemesliem, var redzēt, ka izvēlēties sistēmplati ir daudzreiz grūtāk, nekā kādu citu datora komponenti.
Ar ko atšķiras sistēmas plates?
Sistēmas plate ir liela daudzslāņu (4 vai 6 slāņi) drukāšanas plati, uz kuras ir izvietoti sistēmas loģikas mikroshēmas- čipseti, sprieguma pārveidotāji, lai barotu platei pieslēgtās iekārtas: procesoru, atmiņu, videokarti, radiatori un ventilatori.
Likumi , kas apraksta šo komponenšu izvietojumu, izmērus un pates konfigurāciju, montāžās atvērumuizvietošana, barošanas bloka saskarsme u.t.t., tiek saukti par form-faktoru.
Mūsdienās visizplatītaikais form-faktors ir ATX(pilnizmēra plate) un microATX (samazinātu izmēru plate), dažreiz var sastapt daudz komaktākus variantus-FlexATX un ITX. MicroATX plates var ielikt ATX korpusā.

Sistēmas loģikas mikroshēmas, procesori, atmiņa un video karte lielā mērā ietekmē datora ražīgumu.
Parasti dators ie pieslēgts 64-kārtas kopnes čipsetam, lai gan šīs kopnes ātrums (viņas takts ātrums) var variēt plašās robežās. Paša ātrāka kopne ir pēdējai procesora Athlon 64 modifikācijai- takts ātrums 2000MHz.
Operatīvā atmiņa ir peislēgta ar tādas pat kārtas kopni; tirgū ir čipseti ardiviem atmiņas kanāliem (nForce, 1865, SIS655), kuriem atmiņas kopnei ir 128-kārtas. Taksts frekvenci atmiņas kopnei parasti tiek uzdota diapazonā no 133-2000MHz.
Vairums jauno cipsetu atbalsta DDR un DDR2 atmiņas tipu, kasļauj apmainīties ar datiem divreiz ātrāk. Protams tādi divkanālu čipseti ir vēlamāki no ātrdarbības viedokļa, turpretī šādas plates maksā. Čipsetu daudz veidību apskatīsim vēlāk, bet pagaidām parunāsim par citām plates ipatnībām.

Vispirms- form-faktors.Platei ATX ir ne mazāk kā trīs atmiņas sloti un ne mazāk kā pieci lokālo slotu PCI, tāpēc uzšīs plates pamata var veidot vislabāk funkcionējošo spēcīgu datoru. Bet parastam mājas vai ofisa datoram tik daudz slotu nemaz nav vajadzīgs, bet plate microATX ļauj saekonomēt naudu.
Otrkārt- pievērsiet uzmanību platē iebūvētajām iekārtām. Ja jujs ir nepieciešama pieslēgšanās pie interneta, tad iebūvētais Ethernet kontrolieris ļaus nepirkt atsevišku tīkla karti un turklāt atstās vienu PCI slotu brīvu. Šodien ganrdīz katrai platei ir iebūvēts skaņas kontrolieris, kas nodrošina pieņemamu ieraksta un atskaņošanas kvalitāti neprofesionāliem lietojumiem.
Citi kontrolieri parastam lietotājam diez vai būs vajadzīgi, piem FireWire, kas vajadzīgs digitālajai video kamerai un dažām arējām iekārtām; saskarne Serial ATA, kas tiks izmantots cietajos diskos; RAID kontrolieris, kas var noderēt disku masīva veidošanai. Bet turpretī saskarne USB 2.0 nepamaisīs.
Treškārt-kam vajadzētu pievērst uzmanību-ieejas-izejas porti, izvietojums uz sistēmas plates. Dažām platēm ir četri vai pat seši USB pieslēgvietas, nevis kā parasti divas, tāpēc ja jums ir vair akas iekārtas ar tāsu interfeisu (printers, skaners, fotoaparāts u.c.) tad izvēlieties tieši tādu plati. Dažām platēm ir ciparu audio saskarne- lietderīga iespējas mājas kinozāļu īpašniekiem un augstas klases skaņas aparatūrai. Bet tomēr pats galvenais ir čipsets.

Par čipsetiem
Katrs čipsets ir tieši saistīts ar noteiktu procesora platformu. Pavisam eksistē 4 mūsdienīgas platformas, parasti tiek sauktas pēc procesoru dzimtes vai pēc procesora pieslēgvietas.

Platforma Intel Pentium 4/Socket 478 – tie ir procesori Pentium 4 un Celeron un atbalsta viņu plates ar pieslēgvietu mPGA 478b.
Platforma AMD K7/Socket А iekļauj procesorus Athlon, Athlon XP un Duron un plates ar pieslēgvietu Socket A (cits nosaukums – Socket 462), bet šī platforma drīz pazudīs no tirgus.
Platforma Intel Pentium 4/LGA775 – tas ir jaunākais procesors Pentium 4 ar kodolu Prescott un procesori Pentium 4 Extreme, kā arī Celeron D.
Platforma AMD Athlon 64/Socket 754 и Socket 939 – platforma procesoriem AMD Athlon 64/64FX.
Katrai nočetrām platformām tiek ražoti čipseti dažādās firmās, kas atšķiras ar atbastāmo procesoru, atmiņas un video karšu tipu.
Čipsetu tirgū dominējošo lomu ieņe trīs ražotāji- mikroprocesoru gigants Intel no ASV un divi ražotāji- VIA Tehnologies un Silicon Integrated System (SIS) un tagad arī nVidia.
Intel ražo čipsetus tikai saviem procesoriem (platforma Socket 370 un Socket 478). SIS ir spējīgs cipsetu tirgū priekš Socket 478 (īpaši integrētajiem risinājumiem).
Šī kompānija arī ražo čipsetus priekš Socket 370 un Socket A, bet tie nav parāk populāri. Tirgū parādījās divi video karši ražotāji- nVidia un ATI. Pirmajai izdevās ievērojami ipabīdīt VIA čipsetu Socket A tirgū, bet otra joprojām nespēj izlaist neko veiksmīgu šajā jomā.
Taivānas firma ALI, bijušais ACER nodalījums, arī ražo dažus čipsetus, bet tiem nav panākumu sistēmplašu veidošanā. Dažus čipsetus ir ražojusi firma AMD, ir serveru čipseti ServerWorks, bet tie ir reti sastopami.

Paltforma Socket A
Šai platformai tiek piedāvāti ļoti daudz čipsetu, tā kā viņai ir augsts ražīgums pie pieņemamas cenas. Tomēr, šodien, šis socket ir novecojis un drīz pazudīs no tirgus, tāpēc dziļāk to neapskatīsim.

Platforma Socket 478
Platforma Socket 478 tāpat kā Socket A ir pakāpeniski izzūdošas, jo iznak daudz mūsdienīgākas kā Athlon 64 un LGA775. Tomēr tas joprojām ir viens no pirmajiem standartiem.
Vadošie čipsetu ražotāji platformai Socket 478- ir pats Intel, kas ražo arī procesorus, nākamais ir SIS- galvenais Intel konkurents. Ir arī citi ražotāji tādi kā VIA. Sākotnēji Intel istrādātājs piedāvāja divus čipsetus i850 ar tikai eksotisakās atmiņas atbalstu RDRAM un i845 ar nedārgās SDRAM PC133 atmiņas atbalstu. Pirmais čipsets bija bija dārgs un sarežģīts, nebija populārs, nevarēja viegli papildināt atmiņu. Čipsets i845 ātri vien ieguva atbalstu DDR- atmiņai. Tas īstanībā ir čipsets 845PE, kas kļuva par līdera simbolu platformām Pentium 4. Joprojām eksistē līdz 6 modifikācijām. Pēdējā modifikācija bija čipsets 845PE, kas sāka atbalstīt DDR333 atmiņu.

Mūsdienās paši populārākie čipseti platformai Socket 487 ir pēcteči, čipsetu sērija i865(P, PE, G u.c.) un i875. Pati optimalākā izvēle ir čipsets i875P. Tas atbalsta kopnes ātrumu 800MHz, saskarni AGP 8x, divkanālu atmiņu DDR400 un saskarnes Serial ATA un RAID.
Daudz lētāks, bet ne sliktāks ir čipsets i865. Šis modelis sastāv no trīs čīpsetiem: i865G- ar iebūvētu video kontrolieri un to modifikācija i865G-M, i865PE un i865P- vienkāršotais variants. Neskatoties uz to arī vecie varianti ir plaši izmanotjami, pateicoties to drošībai, ātrdarbībai un stabīlajam darbam.
Intel vienmēr centās tirgu turēt savās rokās, sākot no hi-end līdz low-end sistēmām. Tāpēc ar jaunā cīpseta 848P izlaišanu nedārgām sistēmām, nepaika vietas tirgū, jo tas atbalstīja kopnes ātrumu 800MHz, video kartes saskarni AGP 8x,lai gan tas bija vienkanālu.
SIS it tiešs konkurents Intelam, par atbildi 848P izlaida SIS645, bet čipam Intel7305 par atbildi bija izlaists SIS655 un tiko tika izlaists Intel865/875 čipseti, tā intel izrāvās uz priekšu. Bet tas nav uz ilgu laiku, jo SIS jau izlaida čipsetu SIS655FX un TX modifikācijas.
SIS655TX- vadošais kompānijas SIS čipsets. Atbalsta kopni 800MHz, atšķirībā no 655 pievienota Hyper-Threading tehnoloģija, divkanālu atmiņas pieeja un jaunais firmas izstrādājums SIS-Advances HyperStreaming™Engine, kas palielina darba ātrumu čipsetam.
SIS648FX-nedārgo sistēmu tirgum domāts čipsets. Atbalsta 800MHz kopni, vienkanāla atmiņas pieeja, atbalsta Hyper-Threading.
Čipsets VIA platformai Socket 478 ir lēns un nev mūsdienīgs. Pēdējais no viņiem P4X800, kuram nav priekšrocību pat salīdzinot ar SIS648.
Pats ātrākais un mūsdienīgakais variants platformai socket 478 ir i875. Tas ir dārgāks, bet ātrāks par saviem konkurentiem un der gan majas lietošanais gan ofisam.
SIS655 ir gadrīz tik pat ātrs un maksā lētāk, turklāt nestrādā tik stabīli un ir erobežojumi ar savienojamību.
Plates uz i865PE/G vai to analogi SIS648/651 nodrošina nesliktu ātrdarbību un ir diezgan drošī.
“Budžeta” datoru vak savākt vai nu uz plates microATX ar čipsetu i845GV vai SIS650, vai uz nedārgajām ATX platēm ar čipsetiem SIS645 un i845D.

Platforma Athlon 64 Socket-754/ 939

Tirgū eksistē tikai 3 risinājumi: AMD ar savu čipsetu AMD8000, nVidia ar nForce3 pro un VIA ar K8T800. šiet uzreiz ir jasaka, ka tīrā veidā cipsetu priekš Athlon 64 nav, visi procesori ar mikroarhitektūru K8 tiek savienoti ar (jebkuru) čipsetu pa HyperTranspotr kopni, un pedējiem pat nav lielas atšķiribas starp socketiem/ saimēm CPU, kurus var uzstādīt uz konkrētās plates.
Drīzumā mums ir jāierauga jaunie čipseti nForce4 no nVidia, 756 no SIS un K8T890(PRO) no VIA. Ja nVidia piedāvās pilnīgi jaunu čipsetu, tad tekošie modeļi no SIS un nVidia, precīzāk:755FX un K8T8000 Pro nodrošina x1 PCI Expres portus, tātad perifēriju PCIE varēs pieslēgt jau tuvākajā laikā. Pie tam, grafikas pāreja uz x16 PCI Express pagaidām nedos nekādus uzlabojumus, jo saskarnew AGP 8x jau atbalsta visu vajadzīgo mūsdienīgajiem pielikumiem. Par izņēmumu būs kartes ar tehnoloģiju nVidia SLI (Scalable Link Interface), kas spēj strādāt, izmanotjot divus PCI Express slotus.
Reāla atšķirība starp šiem čipsetiem eksistē tikai dažās funkcionālās atšķirībās, kuras neprofesionāļi saskatīt nevar. Mēs rekomendētu izmantot plati ar čipsetu nVidia, jo šie čipseti ir daudz stabīlāki un labi izstrādāti. Čipseti nForce3 250 Ultra ir nvidia topa modelis priekš socket 939. Pēdējais čipsets nVidiai apdzen SIS un VIA konkurentus pēc funkcijām, lai gan rezultāti pēz ražīguma pārāk neatšķiras.
Mūsdienās eksistē divas jaunā čīpseta modifikācijas- GeForce 6150 un GeForce 6100. Abas ir apgādātas ar iebūvētajiem grafiskajiem kontrolieriem ar PureVideo tehnoloģijas atbalstu un programmas saskarni Microsoft DirectX 9.0 (tai ksaitā pikseļu un virsotņu ēnojuma versija 3.0 ). Takts ātrums video kodolam GeForce 6150 ir 475 MHz, modifikācijai GeForce 6100- 425MHz. Ir pieļauta viena slota PCI Express x16 un divu slotu PCI Express x1 izmantošana.
Ja salīdzināt procesoru Pentium 4, tad Athlon priekš socket 939 izvirzās pirmajā vietā daudzos testos: spēlēs Athlon 64 vienkārsi ir neuzvarams, un arī dažos pielikumos tas arī demonstrē labākos rezultātus. Pentium 4 ir liela ražotspēja pielikumos ar audio un video kodēšanu.

Platforma Pentium 4 LGA775
Šeit viss ir tik pat vienkārši kā Athlon 64- vienīgais dotajā momentā, svarīg ais ražotājs čipsetiem šaj platformai ir Intel. Jaunās platformas izlaišana tiek pavadīta a r četriem čipsetiem: 925X, 915G, 915 un 915GV. Burti “g” nozīmē iebūvētu grafiku, “V”- aizliedz iekšējās video kartes ievietošanu, “P”- domāts ražotspējas palielināšanai, bet “X”- liela cena, jo ir atmiņas kontroliera čipam 925x uzlabojumi nav parāk redzami.
Čipsets i915P atbalsta ātrumu FSB800, atmiņads moduli DDR400/DDR2 533 divkanālu režīmā, atbalsta kopni PCI Express (nav AGP kopnes), tehnoloģija SATA un SATA RAID, pievienots jauna augstas kvalitātes skaņa Hight Definition Audio.
Modelis i915G atšķiras ar iebūvēto video Graphic Media Accelerator 900, kas pēc ražotāja nosaukuma var cīnīties ar tādiem ražotajiem kā nVidia un ATI.
Modelis i925X tajā nav kopnes 533MHz atbalsta, atmiņa DDR( par labu DDR2) un pievienotS ECC atmiņas atbalsts, pie tam ievērojami ir palielināta caurlaides spēja čipsetam t.i. tas strādā ātrāk nekā sērija i915X.
Visa mātes plates atbalsta tikai atmiņu DDR2 ar ātrumiem DDR2-533 un DDR2-667. Ir svarīgi saprast, ka atšķirības ražotspējā starp abiem norādītajiem atmiņas tipiem būs sajūtamas, tikai tad, ja pielikumi ir jūtigi pret atmiņas caurlaides spēju. Kopumā mes rekomendējam nedzīties pēc ātrākas atmiņas, lai naudu nesviestu vējā. Ja jūs tomēr vēlaties maksimumu, tad labāk izvēlietie satmiņu ar mazāku aizkaves laiku (DDR2-667 uz CL3-2-2-8).
Ja čipsets nForce 4 IE šodien ir labākā izvēle spēlmaņiem un ļauj uzstādīt divas grafiskās kartes SLI, tad čipsets 955X labāk derēs high-end datoriem biznesā vai profesionālajā sfērā.
Kā arī pirmā paaudze čipsetu sērijasi Intel Express, jaunnienākumi ir trīs produkti:( i955x-bez integrētas grafikas, ar samazinātām iespējām veco risinājumu atbalstam, ar dažām īpatnībām, kas raksturīgas liela ražīguma sistēmām), integrētais i945G un bāzes i945P. 955x čipam- sistēmas kopnes ātrums ir 800/1066MHz, divkanālu atmiņas kontrolieris DDR2-533/667 ar atbalstu līdz 4 moduļiem DIMM ar sumāro pajomu līdz 8Gb, grafiskais interfeiss PCIE x16. Bet tam nav “mazu ātrumu” procesoru atbalsta ar kopni 533MHz un atmiņas DDR2-400, pie tam atbalsta lielu atmiņas apjomu.
945- sistēmas kopnes atrums ir 533/800/1066MHz; divkanālu atmiņas kontrolieris DDR2-400/533/667 ar atbalstu līdz 4 moduļiem DIMM bez ECC, summārais apjoms līdz 4Gb. Itegrēts grafiskais kodols GMA 950.
I945G- tas pats i945P, tikai ar integrētu grafiku. Pievienots atmiņas atbalsts DDR2-667 un kopnes ātrums 1066MHz. Salīdinājumā ar konkurentu risinājumiem, kur viens no interesantākajiem ir nVidia nForce4 SLI Intel Edition, i945/955 piekāpjas atblastāmo ATA-iekārtu skaitā (kas daudziem joprojām vēl ir svarīgi), portu USB skaits un tam nav veiksmīgas SLI shēmas organizācija. Pie plusiem pieskaitās Hda atblasts, integrēta grafika čipam i945G, daudz interesantāki režīmi RAID.

Pentium D
Pārdošanā parādījās jaunais divkodolu čips saimei Pentium D, divkodolu Pentium Extreme Edition 840; tiek izlaisti arī budžeta Celeron D. Līdz pedējam laikam alternatīvie čipseti SIS vai VIA tika izmentoti sistēmas platēš budžeta klasei, bet pēdējais tipa sis 649, via PT894 un PT894 Pro izstrādājumi lielu izplatību tā ar neieguva. Šim platēm ir japievērš uzmanība tikai tajā gadījumā, ja jūsu budžets ir stingri ierobežots. Gandrīz vai vienīgais risinājums-mikroshēmu kopums ar garu nosaukumu nVidia nForce4 SL Intel Edition, kas ir pozicionēts kā augstākās klases risinājums. Un tam ir viss nepieciešamais: šis čipsets ir spējīgs strādāt ar visiem Pentium procesoriem ar kopnes ātrumu 533/800/1066MHz un atbalsta divkanālu atmiņu DDR2 667. No nosaukum air skaidrs, čipsets ir spējīgs strādāt ar divām video kartēm PCI Express x16 uz nVidia procesoriem režīmā SLI. Intel asortimentā- uzreiz divu paaudžu čipseti: 910/915/928 un 945/955.

Plates socket 939 , kas atbalsta divkodolu procesorus
Galvenokārt tās ir mates plates socket 939 uz čipsetiem nVidia nForce 4 un dažas VIA K8t890/K8T800 pro, un to arī pagaidām nav daudz. Jaunais čipsets ULI 1689 arī atbalsta divkodolu procesorus un ir vienā mātes platē Gigabyte ar SGP interfeisu. Šeit ir arī dažas vēcākas plates VIA AGP. ATI Crossfire AMD un SIS 756 arī atbalsta jaunos procesorus, tā ka nākamās plates ar šiem čipsetiem arī atbalstīs divkodolu procesorus Athlon 64 x2.

Kopējās rekomendācijas izvēlē
Izvēloties mates plati, vispirsm ir jānoskaidro platforma-Socket A, Socket 754, Socket 478 vai Socket LGA775, Socket 939. Pec tam izvēlieties piemēroto sistēmas plates klasi.

Nosacīti visu plašu daudzveidību var iedalit sekojošās kategorijās:
1) Plates, kas domātas optimizācijai un paātrināšanai. Tām ir liels klāsts uzstādījumu un liels darba ātrums. Kā arī jebkura sarežģīta iekārta, ši plate prasa prasmīgus cilvēkus.
2) Plates ar augstu funkcionalitāti, papildus kontrolieriem u.t.t. Ražotāji-ASUS, MSI, Aopen, GigaByte, Intel, tagad ir pievienojies ABIT, Chaintech un daži citi. Parastišis plates nodrošina salīdzinoši lielu ātrdarbību, ir droši un atbalsta jaudīgus procesorus.
3) Vidējās kalses procesori. Tās norwsošina pietiekošu skaitu uzstādījumu, nodrošinati ar pietiekamu daudzumu slotu, dažreiz papildus kontrolieru. Tās ražo Intel, Epox, Elitegroup, DPI, Aopen, MSI, Albatron, ASUS, ABIt, u.c.
4) Lēti modeļi un plašu modifikācijas no slaveniem ražotājiem. Nav daudz ustādījumu un papildus portu. Tajās var lietot ne pašus jaunakos čipsetus.
5) Plates nedārgiem datoriem. Arī nav pārāk funkcionalas, nav daudz uzstādījumu, nodrošina pieņemamu ātrdarbību un drošumu. Ražotāji-EliteGroup/PCChips, Asrock, PCPartner.SuperGrace u.c.
6) MicroATX plates. Bieži ir iebūvēts video kontrolieris un adapteris Ethernet. Tās ražo gandrīz visas firmas. Minimali uzstādījumi un paplasīnāsanas konfigurācijas.

Kategorijas izvēlei jābūt noteiktam, kādiem uzdevumiem dators kalpos. Ja jums vajag spēlēt pašas jaunakas spēles vai apstrādāt video, skaņu, nodarboties ar 3 dimensuju attēliem- jums derēs plate no pirmajām divam kategorijām.
Ofisa datoram pilnīgi pietiek ar piekto un sesto kategoriju, vēlams lai platei būtu iebūvēts video kontrolieris.
Lētam mājas datoram derēs ceturtā kategorija, var arī ar iebūvētu video kontrolieri, bet obligāti ar AGP slotu.
Uz kā rēķina var ekonomēt? Tikai ne uz plates kvalitātes. Izvēlieties labu un drošu ražotāju, bet ar funkcionalitāti var arī upurēt.
Ja jums nav vajadzīgs iebūvētais Ethetnet adapteris, ports Firewire, jums nav mājas kinozāles, tuvākajā laikā netaisieties mainīt cietos diskus- tad nevajag pirkt plati ar daudziem iebūvētajiem kontrolieriem un papildus pieslēgvietām. Var apieties ar microATX, ja datoram nebūs vajadzīga modernizācija tuvākajos divos gados.

Mātes plates formas faktori

Mātes plates forma, jeb formas faktors ir tās izmērs un forma. Lai vieglāk būtu orientēties mātesplašu formās, tiem ir doti nosaukumi: AT, Baby AT, ATX, LPX, Mini LPX, NLX, Micro LPX, Mini ATX, Extended ATX Flex ATX. Katrai mātesplates formai ir savs atbilstošs datora korpuss un barošanas bloks.
1. AT un Baby AT
AT un Baby AT (BAT) nesenā pagātnē bija popolārākie formu faktori. AT un BAT atšķiras galvenokārt platumā. Vecākā AT mātes plate ir 12 collu plata. Tāpēc tā nederēs bieži izmantotajos minitower korpusos. Pašlaik tirgū ir tikai dažas mātesplates, kuras ir veidotas pēc pilniem AT izmēriem, agrāk šādas mātesplates izmanotoja 386 tipa un vecākos datoros. Baby AT līdz 1997. gadam bija popolārākā mātesplates forma, taču pēc trijiem gadiem to no tirgus ispieda Intel ar ATX formas faktoru, taču Baby AT formas vēl joprojām ir populāras, tāpēc ka priekš šādām mātesplatēm ir gan korpusi, gan barošanas bloki.Baby AT mātesplate ir 8,5 collas plata un 13 collas gara. Šāds mazs izmērs ļauj ļoti viegli visu savietot korpusā. Šādai mātesplatei ir trīs uzstādīšanas caurumi. Viens no šīs mātes plates trūkumiem ir tās garums, jo daudzas jaunās mātes plates ir tikai 11 vai vai pat 10 collu garas. Šādai formai nav izdevīgi lietot procesorus ar lieliem ventilātoriem, jo tas parasti traucē.

2. ATX un Mini ATX
Ar ATX formas ieviešanu tika izdarītas daudzas izmaiņas mātes plašu attīstības vēsturē. ATX formas struktūru ieviesa Intel 1995. gadā. Pentium Pro un Pentium II mātesplates visbiežāk izmanot ATX formas struktūru.
ATX formā tika izdarītas ivērojams izmaiņas salīdzinot ar vecākām formām:
• Integrētas I/O portu ligzdas
• Integrētas PS/2 peles ligzdas
• Izvietojums uz mātes plates izmainīts par 90 grādiem
• Vieglāk ievietot kartes (netraucē procesors un atmiņas ligzdas)
• Uzlabots barošanas pieslēgums (nevar savienot nepareizi)
• Iespēja datoru izslēgt un ieslēgt ar programmatūras palīdzību
• 3,3 V strāvas stiprums (navajag priekš procesora pārveidot no 5V uz 3,3V)
• Labāka gaisa plūsma
• Vieglāka uzlabošana

3. LPX un Mini LPX

Priekš LPX parasti lieto mazāka izmēra korpus (Slimline). LPX ir samazināti izmēri un portu skaits. LPX formas mātes plates ir arī lētākas. Galvenās problēmas ir brīvas karšu pieslēgumu vietas, jo parasti LPX formās var izmanto ne vairāk kā trīs pieslēguma vietas, kuru skaits ir atkarīgs no korpusa formas, jo tās nodrošina paplašinājuma karte. LPX formas faktora mātesplatēs parasti ir integrēta videokarte. Tas rada problēmas, jo nav iespējams nomainīt videokarti. LPX formas faktori rada problēmas, jo parasti tās nepieturas pie viena standarta, nav iespējams veikt īpašus uzlabojumus, kā arī ir izmantot slikta dzesēšanas sistēma. LPX nav ieteicams izmantot mājas datoriem, bet ir lēts un labs varians birojam

4. NLX
NLX formas faktors ir izmanots lai radītu modernas, maza izmēra mātesplates. NLX formas faktors ir līdzīgs kā LPX, taču ir veiktas vairākas būtiskas izmaiņas:
• Uztur lielāku operatīvo atmiņu
• Uztur jaunus procesorus
• Uztur AGP videokartes
• Labāka karstumizturība
• Labāks procesora izvietojums
• Vieglāk uzstādāma

“Elitegroup” mātes plate

“Elitegroup” izstādē “CeBIT” prezentējusi kaut ko īpašu – to, ko neviens mātes plašu izstrādātājs vēl nav spējis piedāvāt. Ar “PF88” mātes plati strādās gan “Intel Socket 775” procesori, gan “AMD Socket 939” procesori. Tā masveida ražošanā aizies pēc mēneša un pārsteigs pircējus ar savu cenu. Uz Sis656, Sis756 un Sis965 bāzes mātes plate uzturēs aktuālo “Pentium 4” un drīzumā iznākošos divkodolu procesorus ar “Socket 775”. Kopņu sistēma strādās ar takts frekvenci 1066 MHz, un darba atmiņu būs iespējams papildināt līdz 4 GB DDR2 667 MHz moduļiem. Bet “Socket 939”, kas ir AMD “Athlon 64 FX” un topošajiem duālajiem procesoriem, būs realizētas ar papildus piespraužamu karti. Nākotnē ir paredzētas vēl papildus piespraužamās kartes, kas uzturēs arī citus “Socket” modeļus. Tas būs daudz izdevīgāk nekā pirkt jaunu mātes plati – ieplānots, ka tas maksās vienu trešdaļu no jaunas mātes plates cenas.
Mātes plate uzturēs arī “PCI Express”, “Serial ATA 150” un Gbit Ethernet kontrolieri. Arī “Firewire” būs iestrādāts, un tā būs pilnībā aprīkota mātes plate, kā pārējās pieejamās tirgū.

Nobeigums

Galvenais mātes plates uzdevums ir saistīt citas sistēmas daļas vienā veselā. Pa viņas ceļiņiem iziet visas informācijas plūsmas, kas tiek apstrādātas ar datoru. No tā cik kvalitatīva ir sistēmas plate ir takarīgs ne tikai tajā iebūvēto, bet arī citu komponenšu darbs. Bez mātes plates datora darbība nav iespējama, tāir galvemā sistēmas plate, kura nodrošina datora pilnvērtīgu darbību.

Izmantotā literatūra

1) http://www.liis.lv/mspamati/1.gramata/1010304020.htm
2) http://66.249.93.104/search?q=cache:knqXQuBZisQJ:
3) http://www.tvnet.lv/zinas/tehnologijas/popsci/article.php?id=73354
4) http://www.doma.lv/index.php?menuid=164&apr=164

Scroll to Top