Mitrie tropu meži

MITRIE TROPU MEŽI

Mitrie tropu (lietus) meži atrodas abās pusēs ekvatoram. Šeit gada un mēneša vidējā temperatūra ir ap 270C un gada lielākajā daļā novērojami liels nokrišņu daudzums. Šajos mežos diennakts un gada temperatūra praktiski ir nemainīga, samērā pastāvīgs ir arī nokrišņu daudzums, dabā nav vērojama sezonalitāte. Šie faktori ir galvenie, kas nosaka ārkārtīgi lielo sugu daudzveidību un bioproduktivitāti. Cilvēks pēdējo 200 gadu laikā iznīcinājis gandrīz pusi no šiem mežiem. Tropu mežu izciršanas problēma jau sen pievērsusi sev pastiprinātu sabiedrības interesi, jo zaudējot šos mežus mēs veicinām daudzu augu, dzīvnieku sugu izzušanu, kā arī ietekmējam globālas klimata izmaiņas.
Fakti par tropu mežiem
Vairāk kā 65 miljonu gadu veci, viens no vecākajiem veģetācijas tipiem.
Lietus mežos ir visbagātīgākā sugu daudzveidība, te veidojas ļoti sarežģītākās barības ķēdes.
Kaut gan tie aizņem mazāk nekā 2% no Zemes virsmas, tomēr tā ir vieta vairāk kā pusei augu un dzīvnieku sugām. Daži eksperti pat uzskata, ka tajos atrodas ap 90% sugu.
Tiek uzskatīts, ka cilvēka priekšteči vispirms dzīvoja šeit. Arī šodien te var sastapt cilvēka tuvākos līdziniekus kā šimpanzes un gorillas.
Lietus meži absorbē gandrīz pusi nokrišņu un pakāpenisko tos novada upēs, ezeros, okeānos.
Puse no Zemes saldūdens tiek uzkrāts lietus mežos.
Tropu mežiem ir izšķiroša loma klimata regulēšanā.
Apmēram 140 miljonu cilvēku dzīves vieta ir tropu mežos, te dzīvo arī vairāk kā 1000 iezemiešu ciltis.
Cilvēki lietus mežus izmanto pārtikas ieguvē, ārstniecībā un būvmateriālu sagatavošanā. Var minēt dažus no pazīstamākajiem ikdienas produktiem un izstrādājumiem ir kafija, banāni, rīsi, citrusaugļi, šokolāde, mango, antibiotikas, trankvilizatori, parfimērijas izstrādājumi, dārzeņi, garšvielas, bambuss, rotangpalma, gumija, vasks un plastmasas.
Tropu mežu izciršana
Sākotnēji tropu meži aizņēma 8 milj. kvadrātjūdžu platību. Vairāk nekā puse no tiem tika izcirsti, šodien ir palicis tikai 3.4 milj. kvadrātjūdzes, salīdzinoši tas ir mazāk kā 1/2 no ASV teritorijas.
2 stundās modernā tehnika var izcirst apmēram 900 tonnas lietus mežu koku, katru sekundi lietus mežu teritorija samazinās par divu futbola laukumu lielumu.
2/3 no Centrālās Amerikas tropu mežiem ir izcirsti.
Ja šādā ātrumā turpināsies mežu iznīcināšana, tad pēc zinātnieku prognozēm 80-90% no planētas tropu mežiem masveidā tiks iznīcināti līdz 2020. gadam.
Tropu mežu izciršana katastrofāli ietekmēs ASV klimatu – “zaļo mežu jostas vietā veidosies polārā ledus cepure”.
Brazīlijas lietus mežu teritorijā 1500. gadā bija 6-9 milj. vietējo iezemiešu, 1992. gadā – tikai 200000. Tikai 20. gadsimta laikā tika izskaustas 87 unikālas ciltis Brazīlijā.
Cilvēka darbības rezultātā daudzas augu un dzīvnieku sugas iznīks pirms tās vispār tiks izpētītas, pēc ekspertu domām tropu mežos uz šodienu ir izpētītas tikai 20-50% augu sugu.
Dedzināšana tropu mežos katru gadu atmosfērā novada 1.4 bilj. tonnu ogļskābās gāzes.
Mežu izciršana veicina zemes nogruvumus, klinšu sabrukumu un zemestrīces. Īpaši aktuāli tas ir Latīņamerikā.