nora ikstena

Recenzija par Noras Ikstenas stāstu „Jente Savedējas stāsti.”

Izlasījis Noras Ikstenas darbu “Jente Savedējas stāsti” no grāmatas “Maldīgās romances”. Šis stāsts nav par mūsdienām, bet gan par seniem laikiem, kaut arī tur notiekosī darbība var notikt un notiek arī šodien.
Ir daudz dzirdētu stāstu par savedējām, kuras palīdz citiem, kaut arī aizmirst palīdzēt pašas sev,bet tik un tā viņas iemīlas, apprecas un dzīvo ilgi un laimīgi. Tomēr šajā Noras Ikstenas darbā Jente paliek viena dzīvot savā kalnu būdiņā.
Pret Jenti šajā darbā ļaudis ir noraidoši viņas māja atradās aiz ciematiņa robežām, visas Jentes (māte, vecmāte, vecvecmate u.t.t.) apglabāja aiz kapsētas vērmeļu pļavā, (aiz kapsētas žoga vēl nesenajos laikos glabāja cilvēkus, kuri izdarīja pašnāvibu vai tie, kas nebija kristīti), tikai dažos svētkos, kur Jentēm bij atļauts ierasties, ļaudis vairījās no viņām un grieza galvu prom. Bet Noras Ikstenas darbā bez Jentes ļaudis nevarēja atrast savu otro pusi ” Bez mums viņi maldītos kā pa tumsu un neatrastu ceļu viens pie otra”. Paši interesantākie un savādākie brīži šajā darbā, ir kad pēc Jentes apmeklējuma Lūkas sagrābj Sāru un ieguva viņu tur pat uz vietas, zem koka( ruenī jau apprecējās). Pēc tam, kad Noa arī pabijis pie Jentes, ļauis redzēja kā kaili Noa ar Īvu brauc laivā, kura pilna ar zvēriem.
Stāstam ir pagrūti teikt par kādu laiku te rakstīts, vieta arī nav tieši minēta tikai tas, ka tas ir neliels ciems ielejā.
Teikumi nav gari un ir daudz senu vārdu, kurus tagad mēs reti lietojam (lindraki, liņkāja, ļautiņi, mīņāties u. c.), kā arī autors izmanto tēlainās izteiksmes līdzekļus , kas stāstu padara interesantāku un saprotamāku, pimēram: vārītes kā putras katls(salidzinajums), saule asiņu sarkana(epithets), kokiem janosarkst (personifikācija), pīlītes kā negudras(salīdzinājums) u. c.
Izlasījis pirmo reizi šo darbu es īsti neko nesapraju, bet kad iedziļinājies izlasīju otro reizi šo Noras Ikstenad darbu man tas pat iepatikās ar savu nepiespiesto un interesanto saturu. Ieteiktu izlasīt šo stāstu visiem stāsts nav gars tāpēc to visi var atļauties izdarīt.
Tagad ir svarīgi palīdzēt palīdzet blakus esošajam un neaizmirst, ka citiem ir vēl grūtāk kā tev, bet tomēr nevajag aizmirst palīdzēt pašam sev, lai nepaliktu dzīvot viens kalna budiņā kā tas notika ar Jenti.