par html (HyperText Markup Language)

Hiperteksta iezīmēšanas valoda jeb HTML (no angļu: HyperText Markup Language) ir iezīmēšanas valoda, kas ir izstrādāta tīmekļa lappušu un citas pārlūkprogrammā attēlojamas informācijas glabāšanai. Sākotnēji definēta kā vienkārša SGML implementācija, HTML šobrīd ir starptautisks standarts (ISO/IEC 15445:2000). HTML specifikāciju pamatā uztur Vispasaules Tīmekļa Konsorcijs (W3C).

Pēdējā HTML versija ir HTML 4.01, lai gan to ir aizstājusi XHTML valoda.
Satura rādītājs
[paslēpt]

* 1 Ievads
* 2 Vienkāršs koda piemērs
* 3 Standarta versijas
* 4 Skatīt arī

Ievads [izmainīt šo sadaļu]

HTML ir iezīmēšanas forma, kas ir vērsta uz vienas lappuses teksta dokumentu attēlošanu speciālās programmas HTML lietotāja aģentos, kuru visizplatītākais paveids ir tīmekļa pārlūkprogramma. HTML sniedz iespēju dokumenta pamatsaturu sasaistīt ar dažāda veida metadatiem un renderēšanai nepieciešamo informāciju. Renderēšanas informācija var būt gan nelielas teksta dekorācijas, kā piemēram atsevišķa vārda pasvītrošana vai attēla ievietošana tekstā, gan sarežģīti skripti, attēlkartes un formu definīcijas, kas kontrolē tīmekļa pārlūkprogrammu. Metadati var saturēt informāciju par dokumenta nosaukumu un autoru, strukturālo informāciju, teiksim izteikt to, kā dokuments tiek dalīts rindkopās, sarakstos, virsrakstos, u.c., un, kas ir pats svarīgākais, informāciju, kas atļauj dokumentu sasaistīt ar citiem dokumentiem. Lai gan lielākās daļas HTML dokumentu pamatā ir teksts, pastāv arī nelieli HTML dokumenti, kuru vienīgais uzdevums ir attēlot vizuālu informāciju tīmekļa pārlūkprogrammā.

HTML dokumenti parasti tiek veidoti ar teksta redaktoru palīdzību un saglabāti kā teksta faili, kuru nosaukums beidzas ar “.html” vai “.htm”. Šādi faili parasti tiek veidoti ar domu, ka tie būs pieejami Globālajā tīmeklī, izmantojot HTTP protokolu. Pieprasījumus pēc HTML dokumentiem parasti veic tīmekļa pārlūkprogrammas un, tūlīt pēc saņemšanas, dokuments tiek apstrādāts un parādīts lietotājam. HTML var tikt lietots arī e-pasta ziņojums, tādā gadījumā to attēlo e-pasta lasīšanas programma, vai arī mobilajos tālruņos, kuriem ir iebūvētas tīmekļa pārlūkošanas iespējas.
Vienkāršs koda piemērs [izmainīt šo sadaļu]

<html> <head> <title>lapas virsraksts</title> </head> <body> mana lapa izcelts texts </body> </html>

HTML fails parasti iesākas ar <html> un beidzas ar </html>