Par Windows un Linux operētājsistēmām

Linux
Tās sākotnējo izstrādi 1991. g. veica Somijā Helsinku universitātes students Linuss Torvaldsons un pašlaik tā ir kļuvusi par pašu populārāko UNIX versiju kopu. Līdzīgi kā iepriekš aplūkotās versijas, tā tiek izplatīta brīvkodā. Tagad eksistē daudz Linux versiju, kas līdzīgas pēc savām pamatfunkcijām, bet atšķiras ar papildus iespējām.
Par vienu no visizplatītākajām Linux versijām uzskata Red Hat Linux, ko izplata tāda paša nosaukuma kompānija. Par nelielu samaksu var saņemt ne tikai CD-ROM ar brīvkodu, bet arī tās tehnisko dokumentāciju.

Red Hat Linux 7.3
Iznākusi Red Hat Linux 7.3 versija. Ideālākais variants, lai vispār sāktu strādāt ar linux ir izvēlēties tieši šo distributīvu, jo tas ir vislabākais tieši priekš darbastacijas. Vienkārši mans mīļākais Linux distributīvs. Lai gan Red Hat, tomēr spiež uz profesionāliem serveru risinājumiem, bet tas jau nav iemesls nelietot šo distributīvu kā darbastaciju. Katrā gadījumā tā izskatās, ka viņiem neiet tik švaki kā Mandrake, kas vairs nevar galus savilkt kopā.

Jaunajā versijā ir iekļauts: 2.4.18 kernel, gcc 2.96-RH,,glibc 2.2.4, XFree86 4.2.0, Mozilla 0.9.9, OpenMotif 2.1.30, Perl 5.6.1, Apache 1.3.23-9
KDE 3.0 and GNOME 1.4 graphical desktops
Full version of the Sun StarOffice 5.2 Office Suite
Red Hat uzlabos savu produktu drošību
Kompānija Red Hat gatavojas būtiski paaugstināt savas operētājsistēmas Red Hat Enterprise Linux drošību. Tiek uzskatīts, ka operētājsistēmas ceturtās versijas distributīvs, kuram jāiznāk 2005. gadā, atbildīs tā saucamajam SE Linux (Security-Enhanced Linux) drošības standartam. Šo standartu, atgādinām, izstrādā ASV Nacionālās drošības aģentūra un tas ir ielāpu kopums Linux kodolam, kas ir apvienots ar apakšprogrammām, kuras kontrolē pieeju dažādiem sistēmas komponentiem.
Kā teicis Linux “tēvs” Linus Torvalds, liela daļa koda, kas nepieciešams SE Linux atbalstam, jau ir iekļauta pēdējās versijas 2.6 kodolā. Tādā veidā, operētājsistēmas Linux piegādātājiem ir visas iespējas, lai paaugstinātu savu programmproduktu kvalitāti. Jo vairāk tāpēc, ka drošības paaugstināšana ir viens no prioritārākajiem virzieniem atvērtās operētājsistēmas attīstībā. Īpaši nozīmīgi tas ir tagad, kad Linux sper pirmos soļus personālo datoru operētājsistēmu tirgus iekarošanā.
Tiek uzskatīts, ka atbilstība nacionālās drošības standartam pārvērtīs Red Hat Enterprise Linux 4.0 vienā no noturīgākajām platformām pret uzlaušanu un vīrusu uzbrukumiem. Dabiski, paaugstinātā Linux drošība ļaus tai labāk konkurēt ar programmatūras giganta produkciju, kuras operētājsistēmas nesen kļuva par bāzi vienai no vēsturē lielākajām vīrusu epidēmijām, kas izraisījās tārpa MyDoom dēļ. Droši vien sekojot Red Hat, par iniciatīvām, kas virzītas uz Linux darba stabilitāti, paziņos arī citi šīs operētājsistēmas distributīvu piegādātāji.

SuSE Linux

ko «Novell» pilnībā pārņēma šā gada janvārī, var pilnībā piedāvāt alternatīvu populārajai operētājsistēmai «Windows». Treijs uzskata, ka «Linux» lietotājiem svarīgākais ir gūt pārliecību, ka sistēma strādās, un gadījumā, ja kaut kas nebūs kārtībā, viņi varēs saņemt distributīva palīdzību. «Novell» strādā vairāk nekā 650 «Linux» inženieru, kas ir gatavi jebkurā laikā sniegt šādu atbalstu.
Runājot par tehnoloģisko pusi, viņš kā priekšrocību minēja to, ka «SuSE Linux» programmas izejas kods ir pilnīgi vienāds dažādiem datoru veidiem paredzētajām distributīva versijām — sākot no mājas datoriem līdz mainframe serveriem, savukārt citiem distributīviem šie kodi atšķiroties. Tāpat «SuSE Linux» esot piešķirts «Common Criteria» drošības sertifikāts, kas apliecina atbilstību «EAL 3+» līmenim, savukārt citi «Linux» distributīvi tikai strādājot pie šā līmeņa. Treijs uzskata, ka drošībai klientu vērtējumā ir liela nozīme.
«Novell» mērķauditorija ir gan uzņēmumi, gan mājas lietotāji. Mājas lietotājiem «Novell» piedāvā distributīva versiju «SuSE Linux Personal», kurā bez pašas operētājistēmas ietilpst arī vairākas bezmaksas lietojumprogrammas, ieskaitot biroja programmu pakotni «Open Office». Šī versija ir bez maksas lejupielādējama no kompānijas mājaslapas, taču, iegādājoties tās komerciālo versiju, kura maksā 21 latu, lietotājiem ir pieejams arī 30 dienu instalācijas atbalsts, kas gan pagaidām diemžēl nav pieejams latviešu valodā. Tāpat «Novell» piedāvā arī «SuSE Linux Professional» versiju, kura domāta prasīgākiem datorlietotājiem un kurā iekļautas arī vairākas komerciālas lietojumprogrammas — tās cena būs 63 lati, savukārt studenti to varēs iegādāties par 42 latiem. Visbeidzot biznesa vajadzībām «SuSE» piedāvā «SUSE LINUX Enterprise Server 9», kas ir pirmais «Linux» servera risinājums, kurš balstīts uz «Linux» 2.6 versijas kodola.
«SuSE Linux» plāno kļūt par populārāko «Linux» distributīvu Baltijā.
Kompānijas «Novell» pārstāvniecība Baltijas valstīs plāno atvērtā koda programmatūru «SuSE Linux» Baltijas valstu tirgū padarīt par populārāko «Linux» distributīvu.
«SuSE Linux» ir kļuvis par pirmo «Linux» distributīvu, kas ir nopērkams Latvijas datorveikalos — līdz šim visi interesenti varēja izmantot vai nu no interneta lejupielādējamās «Linux» distributīvu versijas, vai arī pasūtīt diskus no ārvalstīm. Komerciālas distributīva versijas, kas nopērkama kompaktdiskā, pagaidām nav arī Latvijas «Linux» distributīvu izstrādātājiem, piemēram, kompānijai «Lintech», kura izstrādā «Amber Linux». Līdz ar to «Novell», piedāvājot iegādāties «SuSE Linux» plašākai publikai, ne tikai datorentuziastiem, plāno palielināt savu tirgus daļu Latvijas «Linux» tirgū.
«Novell Rīga» vadītājs Jānis Treijs pēc sarunām ar «Linux» lietotājiem secinājis, ka «SuSE Linux» Igaunijā un Lietuvā, salīdzinot ar citiem distributīviem, ir izplatītāka, savukārt Latvijā lietotāji ir sadrumstaloti un izmanto daudzus distributīvus. Lielākie «SuSE Linux» konkurenti Latvijā, pēc Treija teiktā, ir «Red Hat». Treijs atturējās izteikt prognozes par to, cik lielu tirgus daļu varēs iegūt «SuSE Linux», piebilstot, ka par Baltijas valstīm nav veikti šādi pētījumi. Savukārt pētījumi par pasaules tirgu liecina, ka gadā «Linux» tirgus aug par 25%. «SuSE Linux» pasaulē esot otrajā vietā, savukārt Eiropā — pirmajā vietā.
Vēl citas Linux OS:
Black Cat Linux:

Linux-Mandrake:

Debian GNU/Linux:

Microsoft Windows

Microsoft Windows. Kopš iznākšanas 1993. gadā Microsoft Windows NT (New Technology) paaudzes operētājsistēmas ir pakāpeniski kļuvušas par pašu populārākām tīkla operētājsistēmām, aizņemot tirgū Nowell NetWare operētājsistēmu vietu. Tam par iemeslu ir ērtā grafiskā saskarne un salīdzinoši vienkāršā izmantošana, kas ļauj pat nepieredzējušiem lietotājiem uzstādīt un apkalpot lokālos tīklus.
Windows 2000 – viena no pēdējām NT operētājsistēmu versijām, kurā ir novērsti daži Windows NT trūkumi.
Windows XP – pašlaik pēdējā NT versija.

Izlaista Windows 2000 ceturtā Service Pack
27. jūnijā kompānija Microsoft oficiāli prezentēja ceturto operētājsistēmas Windows 2000 atjaunotņu paketi. Galvenā loma šajā, ceturtajā, servisa pakā, kā parasti, ir piešķirta labojumiem drošības jomā. Bez tam, Windows 2000 atjaunotnes papildina sistēmu ar USB 2.0 standarta atbalstu un dažiem citiem bezvadu datu pārraides standartu atbalstiem.
Kā ziņo CNET News, kompānija Microsoft tāpat ir izmainījusi Windows 2000 licences nosacījumus operētājsistēmas lietošanai, pateicoties kam, lietotājs ir ieguvis iespēju atslēgt dažu operētājsistēmas atjaunotņu automātisko ielādi no Interneta.
Kārtējā atjaunotņu pakete pārgāja beta testēšanas stadijā pagājušā gada oktobrī, divus mēnešus pēc Service Pack 3 fināla versijas izlaišanas. Šajā atjaunojumu paketē ir iekļauti visi labojumi drošības caurumiem, kuri vēl bija iepriekšējā servisa pakā. Kārtējā atjaunotņu paketē ir iekļauti 675 operētājsistēmas vājās vietas labojoši jauni ielāpi.

WINDOWS 2000 – PIRMIE SOĻI
Microsoft Windows attīstības vēsture Windows 2000 Professional jaunās iespējas Ap un par datoriem Fails Folderis jeb mape Sistēmbloks Pamatplate Centrālais procesors Operatīvā atmiņa Datu nesēji Cietais disks Diskdziņi Pele Tastatūra Kursora pārvietošana pa tekstu Teksta dzēšana Monitors Printeris Darba uzsākšana Pamatvirsma Palodze Programmas logs Loga izmēru maiņa Loga pārvietošana Loga saturs Vienlaicīgi atvērti logi Programmu logu sakārtošana (arranging) un izmēra maiņa
PAMATI DARBĀ AR WINDOWS
My Documents funkcijas My Computer funkcijas My Network Places funkcijas Recycle Bin funkcijas Start izvēlne Start izvēlnes izkārtojums Pārvietošanās pa Start izvēlni Start izvēlnes folderis Documents – pēdējā laikā atvērto dokumentu saraksts Folderis Favorites – iecienīto folderu un lapu ātra atvēršana Start izvēlnes folderis Programs – programmu saraksts Komanda Search – objektu un informācijas meklēšana Informācijas meklēšana internetā Informācijas par cilvēkiem meklēšana internetā Komanda Shut Down – korekta izeja no operētājsistēmas Komanda Log Off – lietotāja atslēgšanās Start izvēlnes folderis Settings – operētājsistēmas Windows pielāgošana Komanda Run – darba sākšana ar lietojumprogrammām un utilītiem Palīginformācija Help Globāla palīdzība Kā lasīt atrasto informāciju globālajā palīdzībā Lokālā palīdzība Norādes palīdzība
DARBS AR FAILIEM UN FOLDERIEM
Programmas Windows Explorer atvēršana Programmas Windows Explorer logs Jauna foldera izveidošana Faila/foldera pārsaukšana Failu pārvietošana un kopēšana Failu/folderu kārtošana Failu/folderu meklēšana Failu/folderu izmešana Disku un folderu koplietošana
OPERĒTĀJSISTĒMAS PIELĀGOŠANA
Start izvēlnes pielāgošana un pārkārtošana Control Panel – vadības panelis Date/Time – datuma un laika maiņa Regional Options – reģionālie uzstādījumi Display – displeja īpašību maiņa Keyboard – tastatūras īpašības Mouse – peles īpašības Folder Options – folderu un failu īpašības Fonts – šrifts Printers – drukas iekārtas Kā apskatīties drukājamo failu rindu Kā izmainīt drukāšanas kārtību Kā atcelt faila drukāšanu
Elektroniskais pasts Outlook Express Sākotnējā Outlook Express programmas konfigurācija Outlook Express darba rīki Ziņojumu veidošana un rediģēšana Ziņojumu glabāšanas organizēšana
PAPILDIESPĒJAS
Cietā diska profilakse Diska skenēšana Diska tīrišana – Disk Cleanup Diska defragmentācija Cīņa ar datoru vīrusiem Īsinājumikonu veidošana Programmu uzsākšana ar citu lietotāja vārdu Scheduled task – uzdevumu plānošana Programmu uzsākšana un uzstādīšana Programmas automātiska uzsākšana, sistēmai ielādējoties

Windows NT

Atšķirībā no iepriekšējām versijām, Windows NT ir modulāra OS, kas uztur visas paplašinātās iespējas, kas iebūvētas firmu Intel un Alpha procesoru izstrādnēs. Tai arī ir noņemti ierobežojumi operatīvajai atmiņai un glabājamai informācijai, ko uzliek tādas OS stuktūra, kas orientēta DOS. Iepriekšējās OS, tādas kā DOS, bija monolītas , t. i., nesadalāmas funkcionālās vienībās un tas arī apgrūtinaja to modifikāciju. Ievestais modularitātes princips deva iespēju vieglāk pilnveidot un mainīt atsevišķas OS komponentes, neskarot citas sastāvdaļas, kas iespaido OS darbību.
Pirmā Windows NT versija 3.1 iznāca 1993. gadā. To var uzskatīt kā centienu izveidot jaunu 32-bitu OS, kam nav nekā kopēja ar DOS. Lai gan tās interfeiss bija ļoti līdzīgs ar darbstaciju OS Windows 3.1, tomēr Windows NT bija principiāli atšķirīga. Tiklīdz firma Microsoft bija pieņēmusi lēmumu par to, ka agrāk izveidoto programmu uzturēšana vairs nebūs prioritāte, radās iespējas veikt radikālas izmaiņas OS struktūrā.
Dažādas Windows NT versijas var iedalīt 3 paaudzēs.
Pirmā paaudze ietver Windows NT versijas 3.1, 3.5 un 3.51, kuru interfeiss ir Windows 3.1 stilā. Win 3.1 kā standartprotokolu izmanto NetBEUI, kas ierobežo tās lietošanu tikai nelielos tīklos. Protokolu TCP/IP un IPX izmantošana arī bija iespējama, bet tikai lietojot interfeisu STREAMS.
Versijās 3.5 un 3.51 akcents tika likts uz protokolu TCP/IP lietošanu un tika uzsākts ievest servisus WINS un DCHP.
Windows NT 4.0, ko izlaida 1996. gadā – tā ir otrās paaudzes OS. Tai ir tāds pats interfeiss kā Windows 95 un tā ir orientēta uz Interneta lietošanu ar iebūvētu brauzeri Internet Explorer un ar Interneta informācijas serveri, kas ietver sevī servisa WWW, protokola FTP un servera Gopher priekšrocības.
Trešā paaudze – Windows2000 – bija izstrādāta ar kodētu nosaukumu Cairo. Tās interfeiss – uzlabots Windows NT 4.0 un Windows 95 variants. Kā pats ievērojamākais jaunievedums var uzskatīt jauns katalogu serviss – Active Directory, ko var uzskatīt par lielu lēcienu salīdzinājumā ar iepriekšējo katalogu servisu, kas balstīts uz domēnu principu.

Windows XP
Dažas “Windows XP” īpašības:
Darba produktivitāte. XP ir radīta uz Windows NT/2000 pamata un atmiņu vada labāk nekā Windows 95, 98 vai ME, tādēļ dažādām programmām ir daudz vieglāk strādāt vienā un tajā pašā laikā. Jaunā operētājsistēma ir daudz izturīgāka pret “lūzumiem” nekā agrākās “Windows” versijas.
Saderība. Speciālā “Compatibility Mode” iespēja atļauj “maldināt” programmas, kas radītas darbam vecākās Windows versijās. Instalējot vai izpildot programmas, tām norādāms, ka tās strādā “Windows 95, 98, ME vai 2000” operētājsistēmās.
Labāks teksts. LCD monitoru lietotājiem “ClearType” tehnoloģija nodos daudz spilgtāku tekstu, nekā agrākās Windows versijas vai citas operētājsistēmas.
Vairākas darba vides (desktop). “Windows XP” atļauj vairākiem lietotājiem tajā pašā laikā pieslēgties pie viena datora. Pārslēgšana no viena lietotāja darba vides uz citu ilgst dažas sekundes un nekādā veidā netraucē darba procesu.
Labāki ierīču draiveri. “Microsoft”, radīdama jauno XP operētājsistēmu, datortehnikas ražotājiem radīja stingrākas prasības, tādā veidā cenzdamās palielināt sistēmas stabilitāti.
Lielāka drošība. Abās XP versijās ir integrēti tīkla “ugunsmūri” (“firewall”), kas nodrošina galveno aizsardzību “sērfojot” internetā. “Professional” versijā aizsardzības ierīču ir vairāk – datu šifrēšana, limitēta pieiešana un citas.
Ciparu attēli. Windows XP ciparu attēlu apstrāde ir daudz vienkāršāka, nekā agrākās versijās.
Internets. Jaunajā versijā vajag pieminēt teksta, balss un video informācijas pārraides internetu (Windows Messenger). Pēc analītiķu domām, tieši “Windows Messenger” kļūs par to motoru, kas mudinās iegūt jauno “Windows XP”. Tas ir komunikācijas centrs, kurā apvienotas vēstules, video konferences, sakari reālā laikā, darbs ar programmām vienā un tajā pašā laikā un citas iespējas. Cits nozīmīgs jaunums – “Smart Tags”. Tie ir iekļauti “Internet Explorer 6”, kas piedāvājams kopā ar “Windows XP”. “Smart Tags” parādījās ar jauno “Office XP” versiju. Tās ir “etiķetes”, kuras ir pieejamas “Office” programmās vai interneta lapās, un tām ir linki arī citur (internetā, kompānijas tīklā), lai nosargātu informāciju.
Paplašinot jauno “Windows XP” operētājsistēmu, “Microsoft” cer uz lielāku komerciālo veiksmi darbā ar lieliem klientiem un sistēmas pārdošanā ar jauniem datoriem. Te “Microsoft” cer uz veiksmīgiem viņu partneriem – risinājumu apgādātājiem un oriģinālo iekārtu ražotājiem.
“Microsoft Windows XP” un “Sonex Vector” – uzvarētāju komanda
2001.gada 25.oktobrī Ņujorkā “Microsoft” korporācija oficiāli piedāvāja savu jaunāko operētājsistēmu – “Windows XP”. Tas ir viens no vissvarīgākajiem kompānijas produktiem pēdējos sešos gados (kopš Windows 95 piedāvāšanas).
Jaunākās operētājsistēmas vārds ir radies no “eXPerience” – pieredze. No vienas puses tas nozīmē, ka lietotāji, strādādami ar datoru, vadējamu “Windows XP”, varēs iegūt vairāk ziņu un pieredzes. No citas puses “Windows XP” nozīmēja 15 gadu “Microsoft” speciālistu pieredzi, radot dažādas “Windows” operētājsistēmas.
Pēc “Microsoft” sacītā, jaunā sistēma uzlabo darba produktivitāti, uzticamību un ir vienkāršāka lietojumā. “Šodien ir īpaša diena kā datoru lietotājiem, tā arī visai datortehnikas rūpniecībai” – “Windows XP” prezentācijas laikā teica “Microsoft” priekšsēdētājs un galvenais programmatūras arhitekts Bils Geitss.
Jaunajā “Windows XP” operētājsistēmā ir jaunas iespējas, kas saistītas ar “Microsoft” ilgtermiņa stratēģiskajiem plāniem. Tie ir skata rādīšanas programmatūra, ciparu fotogrāfijas iekārtas un reāla laika tiešsaistes pakalpojumi. “Windows XP” ir pirmā sistēma, kurā “Microsoft” pārbauda “.NET” stratēģijas komponentus – servisa arhitektūru “.NET My Services” un “Passport” mehānismu, kas ļauj izmantot visus šos servisus. “Windows XP ir tikai starpposms, un vēlāk jūs vairāk dzirdēsit terminu “XML Web Services”, kam pamatu būs devis Windows XP” – teica B.Geitss.
“Windows XP” ir divu sevišķu “Windows” ģimeņu apvienošanas nobeiguma posms. Jauna sistēma ir lietotājiem draudzīga versija, radīta uz “Windows 2000” koda pamata. Mājas un mazo uzņēmumu lietotājiem tā sniegs to drošību un stabilitāti, kuru saturēja “Windows NT”.
“Windows XP” satur divas versijas – “Home” (mājas) un “Professional” (profesionālā). Kaut arī abas versijas izskatās identiski, taču “Professional” versijā ir vairāk darba iespēju datortīklā, attēla eja, vadīšanas līdzekļi, palielināta drošība, ir iespēja izmantot vairākus procesorus.

Windows XP Home
Windows XP Home Edition ir operētājsistēma, kas paredzēta pamatā mājas datoriem. Tā ir mantojusi sava “nopietnākā brāļa” stabilitāti un ātrdarbību. XP Home ir lieliska izvēle lai veidotu un baudītu filmas, komunicētos ar citiem jebkad un jebkur, apstrādātu digitālās fotogrāfijas, lejuplādētu un atskaņotu
mūziku – pārveidotu datoru par Mājas Izklaides Centru!
Operētājsistēmas komplektācijā nāk:
* Internet Explorer 6 pārlūkprogramma
* Outlook Express 6 e-pasta programma
* Windows Media Player 9 audio un video failu atskaņošanas programma
* Ugunssiena (Firewall) pret hakeru iebrukumiem tavā datorā no interneta
* CD rakstīšanas iespēja
* Windows Movie Maker – video apstrādes programmatūra
* Vairāku lietotāju personalizēta pieeja vienam datoram
* Spēles
* Paint zīmēšanas programma

Windows XP Proffesional
Windows XP Proffesional ir tas, kas ir nepieciešams tavam biznesam! Stabila, ātra, droša un ērti lietojama. Šī operētājsistēma izceļas ar bagātīgu draiveru klāstu, ātru ielādi, īpašu failu aizsardzību, lielisku darbību tīklā, integrētu CD
rakstīšanas programmu, attālinātu piekļuves iespēju, nemanāmu iekārtu instalāciju un daudzām citām iespējām.
Operētājsistēmas komplektācijā nāk:
* Internet Explorer 6 pārlūkprogramma
* Outlook Express 6 e-pasta programma
* Windows Media Player 9 audio un video failu atskaņošanas programma
* Ugunssiena (Firewall) pret hakeru iebrukumiem tavā datorā no interneta
* CD rakstīšanas iespēja
* Windows Movie Maker – video apstrādes programmatūra
* Vairāku lietotāju personalizēta pieeja vienam datoram
* Datora autorizēšanās kompānijas datortīklā
* Dažādas konfigurēšanas un sistēmas uzturēšanas programmas

Citi MS Windows OS veidi:
Windows 95:

Windows 98:

Windows ME:

Sagatavošanā:
Windows LongHorn