Red Hot Chilli Peppers

1983. Red Hot Chilli Peppers ienāca rokmūzikas pasaulē, kā jau parasti cilvēks ienāk pasaulē – gluži kaili. Pirmajā koncertā viņu vienīgais apģērba gabals bija zeķes (un tās nebija viņiem kājās). Tieši šī iemesla dēļ grupa savas darbības pirmsākumos iemantoja apzīmējumu cock-rock. 1984. gadā izdod savu pirmo plati ar tādu pat nosaukumu “Red Hot Chili Peppers”. Nākamie divi albumi “Freaky Styley” (1985.) un “The Uplift Mofo Party Plan” (1987.) ieturēja jau aizsākto seksuāli izaicinošo un diezgan agresīvo RHCP rokrakstu. Red Hot Chili Peppers ieviesa jaunus terminus un jēdzienus, noārdīja barjeras, jauca kopā strikti nodalītus stilus, radot funk-metal-rap-punk sajaukumu, kopā ar eksplozīvu skatuves šovu. Savu vārdu mūzikas vēsturē Red Hot Chili Peppers jau ir ierakstījuši, gan sadaļā 80tie, gan 90tie, bet arī šodien tā ir viena no progresīvākajām un aktuālākajām Amerikas rokgrupām.
Reibuma un visatļautības pārņemti, viņi radīja savu stilu, kura uzdevums bija šokēt, gan vizuāli, gan muzikāli.
Grupa, kuras sastāvā nav nevienas otrā plāna personības, viņi visi ir sava instrumenta līderi. Tiesa gan, nav viņi gluži tajā sastāvā, kā 1983. gadā Kalifornijā, Ferfeksas Vidusskolā, kad kopā sāka spēlēt Michael Balzary, vēlāk pazīstams kā Flea, viens no skaļākajiem un virtuozākajiem basistiem roka pasaulē, diemžēl starp dzīvajiem vairs neesošais ģitārists Hillel Slovak, lietuviešu izcelsmes vokālists Antony Kiedis un bundzinieks Jack Irons. RHCP pašreizējā seja izveidojās 1989. gadā, kad grupai pievienojas John Frusciante un Chad Smith.
Ja gadās iesaistīties kautiņā, reizēm arī cīņas karstumā der noskaidrot lietas apstākļus, jo, kas zina, vai cilvēks, kam grasies salauzt žokli, gadījumā nav tavas topošās grupas basists. Tieši tā gadījās Fērfaksas skolas puikam Tonijam, kad aizstāvot draugu, viņš uzsāka kautiņu ar Maiku. Par spīti sīkajām iepazīšanās domstarpībām, Tonijs un Maiks drīz kļuva par labākajiem draugiem, un bija nešķirami. Jau pašā sākumā Toniju un Maiku vienoja kopīgas intereses – viņiem abiem patika trakot, nodarboties ar huligānismu, ielauzties svešos īpašumos un, piemēram, lekt no jumtiem svešos baseinos. Nedaudz vēlāk Tonijs un Maiks atklāja vēl vienu kopīgu aizraušanās – tā, protams, bija mūzika.
Skolas puika Tonijs, kas kautiņā iepazinās ar Maiku, skolotājiem bija pazīstams kā Antonijs Džozefs Kiedis (Anthony Joseph Kiedis). Starp citu, Tonija vectēvs bija lietuvietis un tādējādi, iespējams, Antonijs Kiedis ir uzskatāms par lielāko pasaules mēroga slavenību, kura dzīslās rit leišu asinis. Vienpadsmit gadu vecumā Antonijs pārcēlās dzīvot Kalifornijā pie tēva, kas bija šķīries no ģimenes. Dēla un tēva attiecības bija patiešām tuvas, lai gan kaimiņi par to šausminājās. Tēvs ne tikai palīdzēja Tonijam divpadsmit gadu vecumā zaudēt nevainību, iepazīstinot ar savu astoņpadsmit gadus veco draudzeni, bet arī palīdzēja spert pirmos soļus narkotiku pasaulē, iepazīstinot ar to dažādajiem efektiem, no kuriem Tonijs ilgus gadus nespēja atteikties. Jaunietis Tonijs, vēlāk mūzikas pasaulē zināms arī kā Antvans de Svans, aizrāvās ar mūzikas klausīšanos un viņam patika – Sly Stone, Grandmaster Flash, Furious Five un Stīvijs Vonders.
Puisi, kurš vēlāk kļuva par Red Hot Chili Peppers basģitāristu, īstajā vārdā sauca Maikls Balzarī (Michael Balzary), taču daudz biežāk gan skolas, gan mūzikas dzīvē viņš tika saukts par Flī (Flea) jeb latviskojot – Blusa! Maikls bija dzimis austrālietis un sava austrāliešu akcenta dēļ Fērfaksas skolā Kalifornijā nereti kļuva par apceļamo objektu vai pat kautiņu mērķi. Maikla patēvs bija džezmenis Volers Urbans juniors un bērnībā Maiklam pat prātā nenāca kļūt par rokmūziķi. Vispirms viņš mācījās sist bungas, pēc tam – pūst trompeti, un viņa sapnis bija – kļūt par džezmeni. Maikls tik ļoti aizrāvās ar trompetes spēlēšanu, ka drīz vien tika uzņemts Losandželosas filharmonijas jauniešu orķestrī, un arī vēlākajās dzīves gaitās, kad jau bija kļuvis par Red Hot Chili Peppers basistu, Flī nekad nelaida garām iespēju iepūst savā pirmajā mīlestībā – trompetē, vai tas bija koncerts, pasākums vai ieraksts. Spēlēt basģitāru Maikls mācījās mazāk nekā vienu mācībstundu – puisis ātri saprata, ka neko tajās partitūrās nesaprot, un nolēma, ka spēlēs pa savam. Pareizi vien nolēma, jo vai gan citādi būtu varējis rasties Red Hot Chili Peppers absolūti nepareizais, oriģinālais un neparastais skanējums?
Ceturtais grupas loceklis, kas iepazīstināja pasaules profesionālāko basģitāristu Flī ar basģitāru un sniedza pirmo mācībstundu, bija Hillels Slovaks (Hillel Slovak). Topošās grupas Red Hot Chili Peppers ģitārists arī mācījās turpat – Fērfaksas skolā. Hillels Slovaks dzimis 1962. gada 13. aprīlī Izraēlā, taču tāpat kā abi iepriekšējie grupas biedri, jau bērnībā nonācis zvaigžņu pilsētā Losandželosā. Pirmā grupa, kurā viņš startēja kopā ar topošās Red Hot Chili Peppers bundzinieku Džeku Aironsu, tika nosaukta par Anthym. Vēlāk Hillels un Džeks kopā ar vēl diviem biedriem izveidoja grupu What is this? jeb Kas tas ir? – un tas arī bija biežāk uzdotais jautājums, ko gribēja zināt cilvēki, kas bija dzirdējuši grupu muzicējam.
Protams, jaunajai grupai bija vajadzīgs arī bundzinieks! Par laimi, bundzinieku nebija tālu jāmeklē un par viņu nebija arī jākaujas. Grupas Red Hot Chili Peppers pirmo bundzinieku sauca Džeks Aironss (Jack Irons). Viņš savu bundzinieka karjeru uzsāka grupā What is this? kopā ar Hillelu Slovaku. 1983. gadā jaunais bundzinieks labprāt iesaistījās grupā Tony Flow and the Miraculously Majestic Masters Mayhem, kur pirmoreiz kopā spēlēja Red Hot Chili Peppers pamatsastāvs – Tonijs, Flī, Slovaks un Džeks. Grupas nosaukums arī tolaik likās grūti izrunājams un grupa drīz vien tika pie jauna nosaukuma – Red Hot Chili Peppers. Jaunā grupa savu koncertdarbību uzsāka Losandželosas pagrīdnieku tusiņos un ātri kļuva populāri, pateicoties savai trakulīgajai mūzikai un ārprātīgajām performancēm… Uz skatuves grupas dalībnieki vislabāk jutās kaili, piesegušies vien ar zeķēm attiecīgās vietās. Vēlāk, kad grupai pievienojās bundzinieks Čads Smits, viņš Red Hot Chili Peppers skatuves tēlam pievienoja vēl kādu niansi – ja arī koncertā viņam nebija mugurā pilnīgi nekas, cepure vienmēr bija galvā!
Spožie koncerti iedvesmoja ierakstu kompāniju EMI noslēgt līgumu ar Red Hot Chili Peppers. Tomēr pirmais disks, kura nosaukums bija tāds pats kā grupai, ne tuvu nenesa veiksmi. Pirmkārt, izrādījās, ka bundzinieks Džeks Aironss un ģitārists Hillels Slovaks nemaz nedrīkstēs piedalīties tā ierakstīšanā, jo bija jau noslēguši līgumu ar ierakstu kompāniju MCA grupas What is this? ierakstīšanai. Tonijs un Flī bija spiesti meklēt citu ģitāristu un bundzinieku. Otrkārt, neveicās nedz ar savstarpējo saspēli, nedz – savstarpējām attiecībām, nedz ar albuma producentu. Likumsakarīgi sekoja pirmā albuma un arī koncerttūres izgāšanās. Par laimi Red Hot Chili Peppers izjuka What is this? projekts, un ģitārists Slovaks ātri atgriezās Pepperu apskāvienos.
Taču arī Slovaka atgriešanās Red Hot Chili Peppers pamatsastāvā neglāba grupu no otrās neveiksmes. Otrais albums Freaky Styley nāca klajā 1985. gadā, taču arī šo ierakstu lielākā daļa mūzikas kritiķu un radiostaciju vienkārši ignorēja. Pēc Freaky Styley izdošanas grupu pameta arī pagaidu bundzinieks Klifs Martiness. Viņa vietā, protams, stājās neviens cits kā Pepperu oriģinālsastāva bundzinieks Džeks Aironss. Red Hot Chili Peppers atkal bija tās oriģinālajā pamatsastāvā, un 1987. gada septembrī tika izdots trešais albums The Uplift Mofo Party Plan. Vēlāk gan šis izrādījās arī vienīgais albums, ko ierakstījuši Red Hot Chili Peppers dibinātāji – Antonijs Kiedis, Flī, Hillels Slovaks un Džeks Aironss – visi kopā. Zīmīgi, ka tieši šis albums pavēra grupai ceļu uz Billboard Top 200. Tika pārdotas 10 000 albuma kopijas. Grupa devās turnejā uz Eiropu.
Astoņdesmito gadu beigās Pepperi vairs neizklaidējās, kopīgi ielaužoties svešos īpašumos, kas viņiem bija mīļa nodarbe skolas laikā. Toties viņi bija pamatīgi aizrāvušies ar narkotikām. 1987. gadā, kad tika izdots grupas trešais albums The Uplift Mofo Party Plan, ģitārists Slovaks jau bija atkarīgs no heroīna un kokaīna. Arī grupas solists Tonijs narkotikas lietoja regulāri, turklāt – jau no divpadsmit gadu vecuma. Basists Flī, savukārt, ļoti pārdzīvoja par abiem saviem grupas biedriem, un slīcināja bēdas alkoholā, epizodiski papildinot tā efektus arī ar narkotiku palīdzību. Vienīgais pareizais zēns Red Hot Chili Peppers bariņā bija Džeks Aironss. Džeks pat nepīpēja.
Ģitārists Slovaks bez narkotikām nespēja iztikt arī koncertos un viņa dēļ koncerti nereti izjuka. Grupas biedri viņu draudēja izmest no grupas. Draudi bija iedarbīgi – Eiropas koncerttūres laikā Slovaks patiešām uzvedās salīdzinoši rātni, un likās, ka viss ir jau aiz muguras. Taču pietika atgriezties ASV, lai atgrieztos arī vecajās sliedēs. 1988. gada 27. jūnijā viņš mira no heroīna pārdozēšanas. Tūliņ pēc Slovaka nāves arī Džeks Aironss paziņoja par aiziešanu no grupas. Slovaks bija Džekam ļoti labs draugs, un Džeks grima dziļā depresijā. Lai gan Džeks Aironss nekad tā arī neatgriezās Pepperos, viņš atgriezās mūzikā – vispirms pievienojoties grupai Ragging Slab un vēlāk – Pearl Jam.
Taču Flī un Tonijs bija atkal palikuši divatā – bez bundzinieka un ģitārista. Ilgu laiku Flī un Tonijs izvairījās viens no otra, bet pienāca laiks satikties un izlemt – turpināt lietot narkotikas un atmest mūzikai ar roku vai atteikties no narkotikām, atrast jaunus grupas biedrus un turpināt Red Hot Chili Peppers iesākto? Tonijs un Flī, protams, izlēma turpināt. Citādi mēs nekad nebūtu dzirdējuši ne Californication, ne Give It Away, ne Under The Bridge.
Uz īsu brīdi par Red Hot Chili Peppers ģitāristu kļuva Dveins Blekbērds, taču saspēle īsti neizdevās. Ģitārista vieta tika piedāvāta vēl nezināmajam Džonam Fruščiantem. Džons Fruščiante bija viens no tuvākajiem Slovaka draugiem un sens grupas Red Hot Chili Peppers fans. Jau pirms iekļaušanās grupas sastāvā Fruščiante zināja no galvas visas Pepperu dziesmas. Kā par nelaimi, arī Fruščiante aizrāvās ar narkotikām. Jauniņais Džons Fruščiante, kurš bija vairāk par desmit gadiem jaunāks nekā pārējie grupas biedri, kāroja rokmūziķa dzīvi izbaudīt pilnībā – ieskaitot narkotikas, meitenes un visu pārējo! Šī iemesla dēļ viņš pat atteicās no iespējas spēlēt Frenka Zappas jaunajā grupā, jo Zappa bija strikti pavēlējis nevienam nekad nelietot nekādas nelegālas vielas. Fruščiantem tas nebija pieņemami! Toties Džons bija pilns ar radošo enerģiju un tūliņ pēc liktenīgās tikšanās ar Flī un Toniju metās rakstīt dziesmas.
Grupai pievienojās arī jauns bundzinieks – Čads Smits (Chadwick Gaylord Smith). Čads pirms ierašanās uz Red Hot Chili Peppers bundzinieku atlasi bija strādājis pankūku ēstuvē un par krāsotāju. Nevienā no savām darbavietām Čads neuzturējās ilgi. Viss, ko viņš vēlējās, bija – sist bungas! Pēc tam, kad bundzinieku atlasē, Čads sāka kliegt un lamāties uz Flī un Toniju, viņš tika pieņemts! Starp citu, viņš arī iekļuva Ginesa rekordu grāmatā kā bundzinieks, kura instruments sastāv no visvairāk sastāvdaļām – veselām 308, neskaitot pašu muzikantu.
Jaunā grupas sastāva pirmais albums bija Mother’s Milk. Šis ir pats ātrākais un enerģiskākais albums Red Hot Chili Peppers vēsturē. Kā ierasts, Pepperi apvienoja citiem neapvienojamo – džezu, fanku, repu un metālu – vienā ierakstā. Mother’s Milk nāca klajā 1989. gada augustā un dziesma Higher Ground pirmoreiz pavēra Pepperiem ceļu uz Amerikas Topu desmitnieku. Līdz ar Mother’s Milk iznākšanu Red Hot Chili Peppers ienāca arī roka galvenajā virzienā. Tika pārdots ap diviem miljoniem ierakstu kopiju un Red Hot Chili Peppers ceturtais albums ieguva platīna albuma statusu. Liela daļa šī albuma panākumu bija balstīta uz enerģiskā un neizsmeļamā ģitārista Džona Fruščiantes darbu, un Fruščiante nedomāja likties mierā. Viņš jau bija gatavs nākamajam albumam.
Pēc Mother’s Milk iznākšanas Red Hot Chili Peppers nomainīja ierakstu kompāniju un producentu. Tagad Pepperi bija Warner Bros. paspārnē, un palīgā tika aicināts producents Riks Rubins. 1991. gadā iznāca albums Blood Sugar Sex Magik. Arī par šī albuma radošo galvu uzskatāms tieši ģitārists Džons Fruščiante. Albums Blood Sugar Sex Magik tiek saukts par visizcilāko albumu Pepperu vēsturē (pagaidām). Šis albums atnesa tādus superhītus kā Give It Away un Under The Bridge, kas ne tikai sasniedza topu augšgalus, bet joprojām ir vienas no skaistākajām, pasaulē sacerētājām dziesmām. Šo divu superhītu stāstu pamatā bija vokālista un tekstu autora Antonija personiskie pārdzīvojumi, un varbūt arī tāpēc tās šķiet tik pārliecinoši patiesas un satricinošas. Taču par pasaules hītiem kļuva arī Breaking The Girl un Suck My Kiss. ASV tika pārdoti septiņi miljoni albuma kopiju. Pepperi bija superzvaigznes!
Taču enerģiskā Fruščiantes spožais talants sevi bija sadedzinājis. Džons arvien vairāk atsvešinājās no grupas biedriem. Koncerttūres laikā 1992. gadā Fruščiante paziņoja par aiziešanu no grupas. Flī un Tonijs, protams, izmisīgi lūdza Fruščianti vismaz pabeigt tūri, bet Džons bija nepiekāpīgs. Uz jautājumu, ko tagad teikt faniem un medijiem, Fruščiante attrauca: “Sakiet, ka es esmu sajucis prātā!” Nebija daudz melots. Turpmākos septiņus gadus Džons Fruščiante pavadīja, bezrūpīgi lietodams narkotikas viens pats savās mājās, uzklausīdams garus, kas viņu apciemoja kā narkotiku efekts, un atsvešinādamies no reālās dzīves. Tostarp gan, jāatzīst – darbaspējīgais zvērs Fruščiante iespēja arī ierakstīt pāris lieliskus un pasaulē atzītus soloalbumus.
Taču Pepperi bija atkal palikuši bez ģitārista. Pēc gadiem ilgām sarunām Pepperu rindas tomēr piekrita atjaunot bijušais grupas Jane’s Addiction ģitārists Deivs Navarro. Nākamais, nu jau sestais Red Hot Chili Peppers albums One Hot Minute dienasgaismu ieraudzīja 1995. gadā. Albumā One Hot Minute Deivs ienesa grunge elementus, un padarīja dziesmas garākas un smagākas. Par pirmo One Hot Minute hītu kļuva dziesma My Friends, populāras kļuva arī tādas dziesmas kā Warped, Aeroplane, Coffee Shop un Shallow Be Thy Game. Interesanti, ka šis ir pirmais albums, kas tapis studijā, nevis jam sesijā. One Hot Minute tika pārdots 4 miljonos eksemplāru.
Par laimi vai diemžēl Jane’s Addiction izlēma atkal apvienoties, un Deivs Navarro devās atpakaļ uz savu pamatgrupu. Šī bija lieliska iespēja dzīvē un Pepperos atgriezties Džonam Fruščiantem. Džons pēc ilgas noslēgtības bija saņēmies un pats sevi ievietojis rehabilitācijas klīnikā, ticis vaļā no visām atkarībām un gatavs atgriezties Red Hot Chili Peppers ar tādu pašu enerģiju kā agrāk. 1999. gadā tika izdots albums Californication, kas tiek uzskatīts par vienu no vislabākajiem albūmiem visā rokmūzikas vēsturē. Kā parasti – perfekti nostrādāts, kā parasti – oriģinālā Pepperu mikstūras fantastiskais skanējums. Californication ieguva Grammy balvu un startēja arī MTV konkursā par videobalvas iegūšanu. Par hītiem kļuva arī tādas dziesmas kā Around The World, Otherside un Parallel Universe. Milzu panākumiem sekoja milzu koncerttūre divu gadu garumā.
2002. gadā Pepperi saviem faniem sagādāja pamatīgu pārsteigumu. Pasaulē nākot astotajam Red Hot Chili Peppers albumam By The Way, fani bija šokā. Kur ir metāls? Kur ir fanks? Pepperi attrauca – fanks ir, tikai vairs ne tik tiešs, sadzirdiet to paši! By The Way tiek uzskatīts par mierīgāko un melodiskāko Pepperu albumu. Dziesmas dažiem šķita par vieglu, dažiem – par popsīgu. Arī šajā albumā jūtama Fruščiantes ietekme grupā. Mūzikas kritiķi By The Way novērtēja atzinīgi un slavējot Red Hot Chili Peppers muzikālo izaugsmi. Albums By The Way atnesa tādus pasaulē pazīstamus hītus kā Can’t Stop, The Zephyr Song, Universally Speaking.
Red Hot Chili Peppers joprojām spēlē! 2006. gadā dzima Red Hot Chili Peppers devītais studijas albums Stadium Arcadium, kas iznāca kā dubultdisks ar 28 dziesmām. Tajā pašā mēnesī, kad albums ieraudzīja dienasgaismu, tika pārdots vairāk kā viens miljons ierakstu kopiju. Šis albums tiek saukts arī par grupas atgriešanos pie jau ierastā fankroka stila. Dziesmas pirmais singls ir Dani California. Dziesma Hard to Concentrate ir veltīta grupas biedram Flī un viņa jaunajai sievai kā kāzu veltījums. Savukārt, albuma pēdējā dziesma Death of Martian ir oda Flī sunim Martianam, kurš mira šī albuma ierakstīšanas laikā. Stadium Arcadium tituldziesma Dani California ieguvusi septiņas nominācijas arī MTV gada balvā. Dani California pretendē uz gada labākā video godu un startē labākā grupas video kategorijā, labākā roka video, labākās režijas, labākās mākslinieciskās režijas, labākā montāžas un labākās kinematogrāfijas kategorijā.
Kopumā viņi paguvuši pārdot vairāk nekā 60 miljonus savu ierakstu kopiju, izdot 9 oriģinālus mūzikas albumus un nenovēršami tuvojas iekļūšanai Rokenrola Slavas zālei 2009. gadā. Savā nebūt ne taisnajā ceļā no sīkā huligānisma uz Rokenrola Slavas zāli Red Hot Chili Peppers ir radījuši jaunu mūzikas stilu. Grupa, kas celta slavas debesīs, grūsta narkotiku atkarības ellē, vairākkārtīgi bijusi uz izjukšanas robežas, godalgota un kritizēta, vēl joprojām ir aktuāla un svaiga.