Saules enerģija

Saules enerģija.

Saules enerģija ir enerģija, ko mēs saņemam no saules. Izmantojot saules enerģijas baterijas, ir iespējams sasildīt ūdeni un līdz ar to mazāk noslogot apsildes sistēmu. Savukārt, ja šīs baterijas kombinē ar citām tehnoloģijām, saules enerģiju pārvērš elektriskajā strāvā.

Saules enerģijai ir liela nozīme arī tā dēvētajā pasīvajā būvniecībā, piemēram, ja logi atrodas dienvidu pusē, tad saules gaisma un siltums rada patīkamu noskaņu telpā. Līdzīgu efektu var panākt arī ar speciāliem stikliem, kas pasargā telpu no siltuma izplūšanas laukā, kā arī ar atbilstošu sienu siltināšanu. Pateicoties šīm metodēm, ir iespējams ievērojami saīsināt apkures periodu aukstā laikā.

Par saules baterijām sauc kolektorus, kas Saules enerģiju pārveido elektroenerģijā. Ir dažāda veida kolektori – plakani, cauruļtipa, koncentrējošie kolektori. Saules kolektori ir vienkārši, un, atšķirībā no Saules baterijām, tos var izgatavot arī pašu spēkiem.

Tieši šobrīd Aizkrauklē sācies darbs pie saules kolektora uzstādīšanas vairākām sabiedriskajām ēkām – bērnudārzam, skolai un centrālajai katlumājai.

Tā kā pasaulē piesārņojums palielinās un fosilie kurināmie tuvojas izsīkumam, liela daļa sāk pievērsties alternatīvajiem enerģijas avotiem.

Saules enerģijas potenciāls ir milzīgi liels, taču mūsdienās vēl nav iegūtas ļoti efektīvas saules enerģijas uztveršanas un pārveidošanas tehnoloģijas.

Jau trešajā gadsimtā pirms mūsu ēras cilvēki apzinājās, cik liels spēks piemīt fokusētai saules gaismai.

Milzīgs daudzums Saules gaismas krīt uz Zemi dienas laikā, un tas tiek vai nu absorbēts, vai nu atstarots atpakaļ Kosmosā. Saules enerģijas intensitāte ir aptuveni 1100 W uz kvadrātmetru.

Saules enerģija ir atjaunojamā enerģija.
Tā ir enerģija, kas nepārtraukti veidojas Saules ietekmē. Kamēr vien spīdēs Saule, tikmēr tā būs pieejama.

Saules fotoelements sastāv no diviem silīcija pusvadītāja slāņiem, kuri ir leģēti ar citiem elementiem, lai izmainītu to īpašības.

Nozīme:

• Saule sasilda zemi un jūras, tādējādi rodas vējš un viļņi. Mēs iegūstam vēja un viļņu enerģiju.

• Saule izraisa ūdens cirkulāciju. Mēs varam izmantot arī šo ūdens enerģiju.

• Saule dod spēku augiem, no kuriem mēs iegūstam biodegvielu.

• Pašu Saules gaismu var pārvērst siltumā un elektrībā ar īpašu iekārtu palīdzību.

Saules enerģija rodas kodolreakciju rezultātā Saules kodolā.
Saules enerģija ģenerējas dziļi tās kodolā norisošo kodoltermisko reakciju rezultātā

Ņemot vērā to, ka Saulei masa ir 2×1030 kg un kodolsintēzē vienlaicīgi var piedalīties tikai ap 10% no tās, iegūstam, ka Saules enerģijas pietiks 1010 gadiem.

Saules enerģija ir dzīvības avots uz Zemes. Tā mūs apgādā
ar pārtiku, ļaujot norisināties fotosintēzes procesam.

Vasarā tiek uzkrāta saules enerģija, bet ziemā saules ir maz, tāpēc rodas depresīvas izjūtas.

Galvenais enerģijas avots Saules sistēmā, arī uz Zemes, ir Saules elektromagnētiskais starojums. Saules baterijas ļauj Saules starojuma enerģiju tieši pārveidot elektroenerģijā.

izejot no Latvijas iedzīvotāju skaita – 2,4 miljoniem – statistiski vidējais Latvijas iedzīvotājs patērē ik gadus kopumā 75 GJ enerģijas, tos veido:

 Elektroenerģija 9 GJ jeb 2500 kWh

 Siltumenerģija 51 GJ jeb 12 Gcal

 Motordegvielas 15 GJ jeb 400 litrus. 40 MJ/litrā.