Spogulīt, spogulīt… Veselības spogulis ir āda. Mēs visi vēlamies, lai tā būtu skaista, svaiga, nevainojama, elastīga, gluda un ar labu tonusu. Diemžēl spoguļattēls bieži neatbilst vēlmēm.Vairākums no mums zina, ka ir četri atšķirīgi ādas tipi: normāla, sausa, taukaina un kombinēta. Katram ādas tipam ir savas raksturīgās pazīmes, un katram ādas tipam vajadzīga atšķirīga kopšana.
Sausa āda Āda ir sausa, ja tajā nav pietiekams mitruma un tauku sastāvs. Vairākumā gadījumu sausā ādā nav gan viena, gan otra, tomēr tauku trūkums ir būtiskāks faktors. Šādā gadījumā tauku dziedzeri nespēj pietiekamā daudzumā izdalīt taukus un āda nespēj piesaistīt vajadzīgo mitruma daudzumu. Sekas ir izmaiņas hidrolipīdu aizsargslānī, kas savukārt nespēj pietiekami pretoties ārējiem kairinātājiem, un ādas jutīguma palielināšanās. Tauku trūkuma izraisīts ādas sausums pārsvarā sākas no 45. mūža gada, bet mitruma sastāva veicinātas problēmas var parādīties 30–45 gadu vecumā. Sausas ādas funkcijās notikušas vairākas pārmaiņas: pazeminājies ādas mitruma sastāvs, nepietiekami funkcionē tauku dziedzeri, traucēts ādas pārragošanās process. Ja ādas tauku un sviedru dziedzeri nefunkcionē pietiekami, tad parasti sieviete ar sausu ādu arī nesvīst. Tauku dziedzeru darbību ietekmē arī novecošana, kas atnes līdzi hormonālās izmaiņas. Gadiem ejot, āda var kļūt atrofiska un līdzīga pergamentam. Pazeminātā mitruma sastāva dēļ āda nespēj pietiekami piesaistīt un saglabāt mitrumu, ādas virsma var kļūt raupja un sākt lobīties. Ādas mitruma sastāva samazināšanos veicina arī tauku trūkums, jo ādas virsmu aizsargājošais hidrolipīdu slānis nesatur pietiekamu daudzumu lipīdu. Sausā ādā ir arī palēnināta asinsrite – tomēr sejas krāsa, tam par spīti, bieži ir samērā laba, jo āda ir plāniņa. Asinsrites palēnināšanās dēļ var veidoties kuperoze un teleangiektāze jeb hronisks kapilāru paplašinājums. Sausā ādā parasti nav komedonu jeb melno piņņu, tomēr ilglaicīgi nekoptā ādā tādas var rasties. Toties bieža parādība ir baltās pinnes – cieti, balti veidojumi no ragvielas, kalcija sāļiem un taukiem. Tos likvidē kosmētiķis.
Ādas sausumu var izraisīt arī pārragošanās procesa traucējumi. Tas nozīmē, ka raga kārtā sakrājas daudz pārragojušos šūnu, kas padara ādu raupju, tāpēc samazinās ādas pretestības spēja – āda nespēj rūpēties par mitruma regulāciju. Visi iemesli ir savā starpā saistīti.
Sausas ādas rašanās iemesli.
Tas, kas notiek organisma iekšienē, atspoguļojas arī mūsu ārienē un jo sevišķi ādā. Ja, piemēram, traucētas asinsrites dēļ āda nesaņem pietiekami daudz skābekļa un barības vielu, tā kļūst sausa. Tāpat ādas sausumu var izraisīt iekšējās sekrēcijas dziedzeru traucējumi vai slimības. Sausumu izraisa arī:
ādas slimības, piemēram, ihtioze, atopiskā ekzēma vai liels vitamīnu trūkums;
iedzimta nosliece, kas ir ģenētiski iekodēta un ko nevar mainīt (taču ādu kopt var vienmēr);
ilgtošs stress, vecums un hormonāli traucējumi;
meteoroloģiskie apstākļi un apkārtējās vides ietekme – pārāk liels vai nepietiekams UV starojums, auksts vējš rudenī un ziemā, pilsētās lielais gaisa piesārņojums. Birojos un jaunākās celtnēs bieži ir gaisa kondicionētāji, arī tiem ir ādu un gļotādu sausinoša iedarbība. Centrālās un elektriskās apkures dēļ iekštelpās ir sauss gaiss, un ādu sausina arī iekštelpu augstā temperatūra;
nepareizi kopšanas līdzekļi vai nevērīga attieksme pret ādas kopšanu. Nekopta āda šķiet “velkoša” pat jauniem cilvēkiem un bieži ir jutīga.
saskarsme ar spēcīgas iedarbības ziepēm, tīrīšanas līdzekļiem, citiem ķīmiskiem kairinātājiem un “cietu” ūdeni, kas no ādas virsmas iznīcina taukus un vairo ādas sausumu;
nepareiza barība – stingras un vienpusīgas diētas nozīmē vitamīnu, minerālvielu un ūdens trūkumu.
Ieteikumi kopšanai mājas apstākļos
Izvairieties no visa, kas sausina ādu! Izvēloties kopšanas līdzekļus, svarīgi ņemt vērā gadalaiku. Ādas kopšanai mājas apstākļos jāizvēlas sausai ādai domāti izstrādājumi, kas bieži satur dabiskas eļļas, linolskābi, hialuronskābi, kolagēnu, alantoīnu, ārstnieciskos augus, mitrinošus aļģu ekstraktus, keramīdus un vitamīnus. Svarīgi, lai izstrādājumi saturētu lipīdus un mitrinošus komponentus. Tīrīšanas līdzekļiem jābūt maigiem: ārstniecisko augu ekstraktus saturošiem losjoniem bez alkohola sastāva, ar lipīdiem bagātām tīrīšanas emulsijām. Ūdens lietošana ādas attīrīšanai jāpārtrauc vai jāsamazina līdz minimumam. Sausu ādu nav ieteicams katru nedēļu lobīt ar skrubi, pietiek ar reizi divās nedēļās. Laiku pa laikam ādu vajadzētu uzmundrināt ar mitrinošām un barojošām maskām. Pavasarī, kad āda ir nogurusi no ziemas un zaudējusi dzidrumu, to var atveldzēt ar A un C vitamīnu saturošiem serumiem. Nedrīkst aizmirst arī pavasara sauli – lai izvairītos no pigmentu plankumu rašanās, ādu jāsāk aizsargāt jau februārī.
Sausai ādai domātā nakts krēmā jābūt vitamīniem, minerālvielām un neaizstājamām taukskābēm (izvēloties izstrādājumus, vienmēr jāņem vērā arī savs vecums). Zem krēmiem var lietot mitrinošus vai tonizējošus serumus. Dienai piemērots būs lipīdus saturošs mitrinošais krēms. Nedrīkstētu aizmirst arī ādu ap acīm un kaklu – tās kopšanai vajadzīgi speciāli kopšanas līdzekļi. Teleangiektāzes gadījumā ādas aizsardzībai vajadzētu lietot īpašu krēmu. Būtiska nozīme ir pareiziem kopšanas līdzekļiem, tīra ūdens dzeršanai un veselīgai pārtikai. Lai saglabātu ādas veselību, nepārvērtējami svarīga ir šāda triāde – ūdens, lipīdi, proteīni.
Rūpējies par savu sauso ādu.
No rīta pirms mazgāšanās ādas mīkstināšanai un atjaunošanai nepieciešama krējuma vai majonēzes maska, kas nodrošina tās normālu funkcionēšanu. 5 – 10 minūtes pēc maskas uzlikšanas seju nomazgā ar aukstu ūdeni.
Ziepes lieto reizi nedēļā lielās mazgāšanās laikā (pirtī, vannā) – vislabāk bērnu ziepes, jo tās ir visneitrālākās, un tikai pēc tam, kad uzlikta maska vai uzklāts mitrinošais krēms, kas aizsargā ādu.
Lai īpaši rūpīgi notīrītu sausu ādu, reizi nedēļā var izdarīt sejas „ķīmisko tīrīšanu”, izmantojot tam maisījumu, kas pagatavots no vienādās devās ņemta saldā krējuma (krējuma) un jūras kāpostu pulvera vai sāls (pa vienai tējkarotei), kā arī ziepju putu un dzeramās sodas maisījumu vai arī maisījumu, kas pagatavots no ziepju putām un pulverveida pārtikas vai jūras sāls. Pēc katras ādas tīrīšanas jāuzklāj mīkstinošs taukains krēms ar A vitamīna koncentrāta piedevu (10 pilieni uz krēma trauciņu) un rīcineļļu (1 ēd.k.).
Labas ir krējuma, rauga un piena, olu, medus, augu eļļas maskas, kurās šie enerģētiskie produkti ņemti vienādās daļās.
Lai normalizētu un aktivizētu sausas ādas tauku dziedzeru darbību, seju un kaklu katru dienu vienu vai divas reizes norīvē ar pārtikas ledu. Vienu divas reizes nedēļā ieteicamas karstās un aukstās kompreses.
Ja āda ir sausa, ieteicams katru dienu lietot A vitamīna koncentrātu pa 10 – 15 pilieniem trīs reizes dienā: ja esat vecāka par 40 gadiem – „Aevitu” pa vienai kapsulai dienā vai vitamīnu E pa 10 pilieniem 3 reizes dienā. Tas darāms veselu mēnesi, tad seko nedēļu ilgs pārtraukums.
Ja āda ir sausa nevis kopš dzimšanas, bet tāda kļuvusi ar gadiem vai jaunībā tā ir bijusi taukaina un nu kļuvusi sausa, jo samazinājusies dabiskā tauku kārtiņa, kā arī vides ietekmē pazeminājies ādas mitrums, tad bez jau minētajām sausai ādai paredzētajām procedūrām nāk klāt arī dažas citas. Tā, piemēram, no rītiem seju notīra nevis ar ledu, bet gan ar augu uzlējumu, kas pagatavots no asinszāles, kumelītēm, pelašķiem, māllēpēm, plūškoka augļiem, pīlādža lapām un augļiem. Vakaros sejas ādu notīra ar pašu pagatavotu losjonu, ko iegūst, tikko minētajam uzlējumam pievienojot 50g salicila vai kampara spirta (var arī kliņģerīšu uzlējumu), 50g ābolu etiķa, vienu tējkaroti glicerīna vai ceturtdaļglāzi salda krējuma. Noderīgas ir arī rauga maskas (raugu atšķaida ar 3% ūdeņraža pārskābi), kā arī olu baltuma un dzeltenuma, olu baltuma, dzeltenuma un citronu (dzērveņu, apelsīnu, greipfrūtu) vai augļu un dārzeņu maskas. Tās visas ir enerģētiskās maskas un stimulē enerģētisko svārstību frekvenču paaugstināšanos ādā.
Kumelīšu krēms sausai un iekaisušai ādai: ūdens peldē izkausējiet 50g krējuma margarīna (trauciņu ar margarīnu ielieciet traukā ar verdošu ūdeni). Divām trim tējkarotēm augu eļļas pievienojiet divus olu dzeltenumus un rūpīgi sajauciet, tad pielieciet divas tējkarotes izkausēta medus, vienu tējkaroti glicerīna, kas sajaukts ar ceturtdaļglāzi kumelīšu uzlējuma. Vēl pievienojiet 30g kamparspirta, visu sajauciet un atdzesējiet. Kumelīšu uzlējumu sagatavojiet jau iepriekš: 1 ēdamkaroti ziediņu pārlejiet ar pusglāzi verdoša ūdens. Stundu turiet slēgtā traukā, tad izkāsiet.
Losjons iekaisušai, niezošai ādai: vienu ēdamkaroti smalki saberztu linsēklu vai augu maisījuma, kas sastāv no kumelītēm, kliņģerītēm, piparmētrām un ceļmallapām, pārlej ar glāzi verdoša ūdens.
Ja šo losjonu sajauc ar kartupeļu miltiem, var 20 – 25 minūtes turēt masku uz sejas un kakla, pēc tam noskalo ar aukstu ūdeni.
Losjons savītušai, novecojušai ādai: ēdamkaroti sīki saberztu piparmētru, asinszāļu un liepziedu pārlej ar divām glāzēm verdoša ūdens, stundu nostādina, izkāš un pievieno divas trīs ēdamkarotes degvīna vai odekolona, vienu ēdamkaroti glicerīna vai vienu tējkaroti ābolu etiķa.
Krēms vēju appūstai, saules apdedzinātai sejas vai roku ādai, sasprēgājušām lūpām un rokām: pļavu dzelzenes (rudzupuķu) sulu pievieno taukainam krēmam vai sajauc vienādās daļās ar krējuma margarīnu, kas izkausēts ūdens peldē. Ar sasmalcinātām pļavu dzelzenes (rudzupuķu) sēklām ārstē arī kārpas.
Maska pigmentācijas mazināšanai un novecojušai ādai: pagatavo no lāceņu, dzērveņu, citronu sulas, upeņu lapu un ogu sulas, skābeņu lapām vai putriņas, plūškoka vai pīlādža augļiem un lapām, kas sajauktas ar krējumu vai majonēzi (1 ēd.k. augu maisījuma un 1 tējk. krējuma).
Sausas un normālas ādas tīrīšanai un mīkstināšanai var pagatavot šādu losjonu: olas dzeltenumu sajauc ar augu (saulespuķu, linsēklu, kukurūzas, olīvu, persiku) eļļu, pakāpeniski pievieno 250g salda krējuma vai piena. Sagatavotajam maisījumam pielej 2 citronu sulu, kas sajaukta ar citronu mizu uzlējumu (sīki sagrieztas miziņas aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties 2 – 3 stundas slēgtā traukā, tad izkāš un atdzesē), un vienu ēdamkaroti bišu medus. Visu rūpīgi samaisa. Pēc tam pa pilienam pielej 150g kamparspirta, glabā tumšā un vēsā vietā. Ar šādi pagatavotu losjonu vakarā tīra sausu un normālu sejas, kakla un roku ādu. Ar šo losjonu rītos un vakaros var mīkstināt arī taukainu, lobīties sākušu ādu.
Ādai pirms mazgāšanās var uzlikt masku no bērzu vai citronu sulas, kas sajaukta ar 1 tējk. medus un 1 tējk. kartupeļu vai auzu pārslu (var arī kviešu) miltu. Masku tur uz sejas 5 – 10 minūtes, pēc tam nomazgā ar aukstu ūdeni.
Sausai ādai, kurai ir tendence lobīties un iekaist, tautas medicīna iesaka auzu pārslu masku. Tās pagatavošanai ņem 1 ēd.k. pārslu, pārlej ar 4 ēd.k. silta saldā krējuma vai piena. Kad masa uzbriedusi, to uzklāj uz sejas un atstāj 10 – 15 minūtes.
Ja ir sausa, atūdeņota āda ar pigmentu plankumiem, ieteicams to ierīvēt ar olīveļļu vai kukurūzas (saulespuķu) eļļu, uzlikt karstu, mitru kompresi (1 tējk. dzeramās sodas uz 1l karsta ūdens) vai kumelīšu uzlējuma kompresi, bet pēc tam arbūza vai melones mīkstuma, zemeņu, gurķu, tomātu, balto kāpostu, aprikožu masku (minētos dārzeņus un augļus sarīvē, samaļ vai saberž ar karoti).
Maskai, kura pagatavota no biezpiena, kas sašķīdināts ar krējumu vai majonēzi, vai maskai no rūgušpiena, kas sajaukts ar olas dzeltenumu un medu (pa 1 tējk.) ir balinoša, atsvaidzinoša un mīkstinoša iedarbība.
Parasto dievkrēsliņu sulu jau no seniem laikiem lieto ādas plankumu balināšanai, kārpu un varžacu likvidēšanai (tam der arī struteņu sula). Šo sulu var lietot tīrā veidā vai piejaukt mīkstinošajam krēmam (vienu daļu parasto dievkrēsliņu vai struteņu uz divām daļām krēma).