Somijas tūrisma objekti.

Ālandu salu 6 500 salas veido pasaulē vienu no skaistākajiem salu arhipelāgiem, jūra ir gluži vai piebāzta ar mazītiņām saliņām un gandrīz vai uz katras no tām atrodas sarkana zviedru mājiņa ar savu laivas piestātni un karoga kātu. Ālandu salās ceļinieks atradīs mierīgu salu tautu, gardas vasaras smaržas, slinku vēju, siltumu izstarojošas liedaga klintis, senos laikus atgādinošas lepnas koka baznīcas un neaizmirstamus saulrietus jūras krastā. Ālandu salu ceļojums ir gluži kā nostalģiska atgriešanās gadu desmitus atpakaļ.
Uz Ālandu salām var nokļūt tikai ar kuģi vai lidmašīnu. Vairums lielo kuģu piestāj Marienhaminā jeb Ālandu salu galvaspilsētā, kā to paši vietējie ar 11 000 iedzīvotājiem mēdz mīļi dēvēt. Par daudzstāvu mājām tur tiek uzskatītas visas ēkas, kurām ir vairāk nekā trīs stāvi, pie tām pieder Ālandu salu pašvaldības ēka un daži hoteļi. Metropoles iespaidu Marianhamina atstāj tikai tad, ja dažas dienas ir klaiņots pa cilvēku tukšajām salām baudot dabu un tad atgriežoties pilsētā. Tad atgriežoties galvaspilsētā acu priekšā viss šķiet raibs. Uz ielām tiek spēlēta mūzika, buru laiva apbrīnodami tūristi klaiņo pa krasta promenādi un jautras kompānijas vakariņo vasaras kafejnīcās. Ja Jūs nespējat iedomāties ārzemju braucienus bez muzeju apmeklējumiem, tad Marianhaminā atradīsiet arī Ālandu salu labākos muzejus. Ālandu salu Vēstures un Mākslas muzeja pastāvīgā ekspozīcija iepasīstina ar ālandiešu dzīvi-situāciju kopš seniem laikiem. Jūras muzejā ir pasaulē labākā buru laivu ekspozīcija. Marienhaminas simbols, muzeja kuģis Pommern sauks iepazīties ar 20. Gadsimta sākuma jūrnieku pasauli.

Noteikti ir vērts apmeklēt Saltvik pagastā esošās Borgboda un Nääs cietokšņi. Pēc vienas zinātnieku daļas domām pat leģendārā vikingu galvaspilsēta atradās Birka Ālandu salās Saltvik pusē, nevis Zviedrijā kā ir parasts domāt. Pirms savas mātes zemes Somijas, kristīgā ticība nokļuva no Zviedrijas Ālandu salās. Jaunajai ticībai sāka padevīgi uzstādīt dievu mājas un tā Ālandu salās atrodas 12. gadsimta Somijas vecākās baznīcas. Viena no ievērojamākajām svētnīcām ir Svētās Brigitas baznīca Lemlandē, uz kuras sienām nesen tika atrati 13. Gadsimta sienas gleznojumi. 12. gadsimta visticamāk, Somijas vecākā baznīca atrodas Kvarnbo, Kumlinga baznīca, ko daudzi uzskata par Somijas visskaistāko baznīcu tās 500 gadus veco fresku dēļ. Bez tām divām ļoti ievērojama ir Finströma baznīca un Hammarlanda baznīca, vislielākā Ālandu salu baznīca, kura spēj uzņemt 600 cilvēkus atrodas Sundi.Zviedrijas lielā vara, kuras pakļautībā gadsimtiem ilgi atradās Ālandu salas, aizsardzībai no Austrumiem uzcēla uz salām cietokšņa ēkas. Tikai 14. Gadsimtā celtais Kastelholma cietoksnis ir izturējis laiku un vienīgais saglabājies pilnībā. Kuresāres cietoksnim līdzīgā pils var lepoties ar savu karaļu vēsturi, pilī laiku pa laikam tika turēti ieslodzījumā karaļtroņa mantinieki, kas brīvībā būdami būtu varējuši tronī sēdošā varu sākt iekārot.

19. gadsimtā Ālandu salas savā varā saņēmusī Krievijas lielvara nav gribējusi būt atturīgāka par zviedriem. 1830-tajos tika uzcelta 2500 karavīru ievietošanai iespaidīgs Bomarsundi aizsargceitoksnis, kas tomēr Krimas kara laikā tika sagrauts. Eckerö tika uzcelts Krievijas valsts rietumu robežai atbilstošs stabs un muitas ēka, kuru projektēja arhitekts Carl Ludvig Engel, arī Helsinku doma baznīcas autors. Ēka bija tik pompoza, ka mūsdienās tajā ietilpst pasta kantoris, pasta muzejs, mākslas muzejs, banka, hotelis un restorāns. Krievijas cars Aleksandrs II lika uz salām 1861.gadā uzcelt pirmo un līdz šim brīdim vienīgo pilsētu, kuru par godu savai sievai Marijai nosauca par Marienhaminu. Kopš 1921.gada Ālandu salas pieder pie autonomā reģiona Somijas valsts sastāvā. Somi lielas ēkas nav cēluši, bet gan ļāvuši ālandiešiem mierīgi dzīvot. Ālandiešiem ir savs parlaments, savs karogs, savas markas. Ālandu salu 20 000 pastāvīgo iedzīvotāju kā dzimto valodu runā zviedru valodu.

Riteņbraucēju un makšķernieku paradīze

Ālandu salas oficiāli sastāv no 6 500 dažāda lieluma salām. Lielākās salas ir savstarpēji savienotas ar tiltiem tik pārejoši, ka izklaidīgs klejotājs kartē neskatoties pat nepamanīs, ka jau atrodas uz nākamās salas. Ceļošanai no salas un salu vēl aizvien ir regulāra prāmju satiksme. Riteņbraucējiem un kājāmgājējiem braucieni ar prāmjiem ir bezmaksas.
Ālandu salu vienreizējā daba ir kā paradīze riteņbraucējiem un zvejniekiem. Dažādā daba, gandrīz neesoša auto satiksme, ievērības cienīgas vietas un telšu vietas atrodas viens no otra pietiekamā attālumā, un glābjošā pieturas vieta pienāk tieši tad, kad ķermenis sāk nogurt.
Uz Ālandu salu kartēm ir atzīmēti desmitiem dažādi ar ceļa zīmēm norādīti riteņbraukšanas maršruti. Noteikti ir jāapmeklē Ālandu salu lielākie kalni Orrdals (128 m virs jūras līmeņa) un Geta (98 m), no kurienes paveras brīnišķīgs skats virs mazajiem līčiem un skatam paveras pasaules mīļākā veco zvejnieku mājiņu ceims Käringsund un Degersandi smilšu kāpas netālu no Eckerö, Kastelholma pils, viduslaiku baznīcas un vikingu apglabāšanas vietas. Velosipēdu iznomāšanas punkts RO-NO RENT ir vienmēr atvērts un atrodas Marienhaminas ostā.

Jau pirms vasaras tūristu sezonas ierodas zvejnieki, jo Ālandu salas zivīm bagātie ūdeņi ir pasaulslaveni. Labākais lašu ķeršanas laiks ir no aprīļa līdz jūnijam, jūras forele pavasaros dodas krasta ūdeņos sildīties, līdakas vislabāk ķeras no septembra līdz decembrim. Asaris ir tik parasts, ka to var ķert visu gadu. Nevar zināt vai tā ir taisnība vai zvejnieku runas, bet stāsta, ka Somijas lielākās zivis katru gadu tiekot noķertas tieši Ālandu salās. Lai zivju paradīzes vārdu ilgāk saglabātu, zvejniecība ir zem stingras kontroles. Zvejniecības atļaujas var nopirkt hoteļos un tūrisma informācijas punktos. Arī kuģu firmas piedāvā speciālas zvejniecības paketes. Pirms došanās zvejā varētu mazliet parunāties ar vietējiem zvejniekiem, tie jau zina, kur var vislabāk makšķerēt. Pat ziemas vidū uz slēpošanas kalna kāds iepriekšējā vasarā Ālandu salās pabijušais igaunis: “Neticami, es nebiju nekad agrāk savā dzīvē noķēris tik daudz zivju, kā pāris dienās, ko tur atvedām no jūras. Draudzīgs saimnieks vēl zivis arī notīrīja un kad gājām prom, iesaiņoja mums vēl lomu uz Igauniju līdzi paņemt!” Nav jābūt gluži gaišreģim, lai uzminētu, kur tas pats igaunis nākamreiz Ālandu salās esot, paliks nakšņot.

Viss tūristiem!

Ālandieši zina ļoti labi, ka viņu ienākumi nāk no tūristu kabatas. Tāpēc ir darīts viss, lai tūristiem būtu labi. Uz salām vienkārši nav iespējams pazust, jo uz katra stūra ir kārtējā ceļazīme: uz vecajiem kapiem 1,3 km, līdz viduslaiku baznīcai 5 km un līdz telšu vietai 3 km. Gandrīz katrā ciemā kāds vietējais ir atvēris muzeju. Taču pat jau pieticīgam mājdzīvnieku muzejam nav pieticis materiāla, ir noteikti izdomāts kaut kas cits interesants. Vai jūs piemēram esat kādreiz piedalījušies gliemežu safari? Tas nozīmē, ka par samaksāto naudu varat paskatīties kā gliemeži savā ikdienas gliemežu solī kustas tālāk? Ja vēl ne, tad Jums pavērsies lieliska iespēja pie Kastelholma pauguriem to izdarīt gliemežu un vīna mājā.
Cits veikls ālandietis ir uzbūvējis akmens laikmeta ciemu, lai tūristam nebūtu pārāk daudz jāpiepūla fantāzija. Tomēr ir jāatceras, ka vietējie ālandieši ir dzīves baudītāji, nevis tādi darba narkomāni kā igauņi. Tas nozīmē, ka viduslaiku baznīcu durvis parasti tiek slēgtas jau pēc četriem, vienalga cik ticīgs arī nebūtu ienākt gribošais. Arī muzeji ir atvērti ilgākais līdz 17.00, taču katram, gadījumam būtu tie jāapmeklē jau no rīta. No Marienhaminas tālie autobusi izbrauc tikai līdz 17-tiem un arī tad tikai darba dienās.
Taču kāda gan nozīme ir autobusiem, ja no velosipēda sēdekļa tik un tā pavērsies daudz skaistāks skats!