Lai tapsējot nekļūdītos, vispirms ir jāapgūst pamatprincipi, kas jāievēro, veicot šo darbu.
Salīdzinājumā ar sienu krāsošanu, tapetēm ir vairākas priekšrocības. Tās it kā vieš siltuma un mājīguma iespaidu. Papīrs ir teicams siltumu aizturošs materiāls, kas neļauj sienām izstarot dzestrumu. Tapetes labāk nodrošina higiēnas prasības, jo tās vieglāk tīrāmas nekā sienas krāsojums; tās ir arī izturīgākas. Apnikušai vai nolietotai tapetei virsū var uzlīmēt jaunu, tīkamu tapeti. Tapetes ir arī ekonomiskas, piemēram, ja jāizlīdzina paneļa virsma, iestrādājot apmetumu, kas prasa ne tikai lieku materiāla patēriņu, bet arī lielu ne sevišķi patīkama darba laika patēriņu, tādējādi sadārdzinot pašizmaksu.
Tapešu ražošanas pamatmateriāls ir papīrs, tas satur calulozes šķiedras, kas tapetes aizmugurei uzklājot līmi, samirkst, uzbriest un tāpēc palielinās tilpumā ar 2 %, bet izžūšanas tapetes atgūst sākotnējos izmērus. Šī, šķietami nevēlamā īpašība tapsēšanas laikā ir pat obligāti nepieciešama, jo tapete pēc izžūšanas nostiepjas, tiek nospriegota un tās virsma kļūst atkal gluda. Tāpēc to nedrīkst klāt uz sienas tūlīt pēc līmes iestādes, bet jāļauj tapetei brītiņu piebriest, tādējādi dodot iespēju paplatināties un tikai tad klāt uz sienas. Ja šo nosacījumu neņem vērā un tapeti klāj uz sienas tūlīt pēc līmes iestrādes, tad tapete briest uz sienas, veidojot neglītas krokas, kas pēc tapetes izžūšanas tā arī neizlīdzinās.
Parastās tapetes platums ir 50 cm un garums 6,7 … 12 m rullī. Ražo arī 60, 70, un 100 cm platas un 30 … 50 m garas tapetes.
Mūsdienās ražotās tapetes var būt gandrīz baltas ar nelielu ornamentu vai arī dažādās krāsās. To virsma var būt matēta, spīdīga, raupja, zamšveidīga, atdarinot marmoru, ķieģeli, akmeni, audumu, koksnes tekstūru, ādu u.c.; virsma var būt mazgājama, tapeti nesabojājot. Tapetes optiski iedarbojas uz cilvēku ne tikai ar savu krāsainību, bet arī ar raksta veidu. Ja tapetes ir bez rakstiem, tad visā laukumā izceļas tikai to krāsa. Ja tapetēm ir raksti, tad to radītais iespaids ir atkarīgs no raksta lieluma un tā izkārtojuma uz virsmas, it īpaši tad, ja lielāku laukumu vēro no attāluma.
Ir spēkā likums, ka izteikts horizontālais raksts laukumu šķietami paplatina un telpu pazemina; šo principu var izmantot, aplīmējot ar tapetēm augtas un šauras sienas. Turpretī vertikāli izvietots raksts optiski it kā paaugstina telpu svītru virzienā. Pārāk augstai telpai griestus optiski pazemina, ja tie ir tumšāki un ar siltāku nokrāsu. Tālāko sienu šaurā un garā telpā optiski tuvina, ja tai izvēlas tumšākus un siltākus toņus. Jāatceras, ka maza telpa kļūst šķietami lielāka, ja izmanto gaišas tapetes – vislabāk gaiši zilas ar iespējami sīku rakstu. Turpretī lielu telpu šķietami samazina, ja izmanto tumšākas krāsas toņus; it īpaši sarkanos toņus un lielus rakstus.
Tapetes.
Tapetes ne vien būtiski ietekmē telpu vizuālo izskatu, bet arī noskaņu mājās. Tās var gan nomierināt vai satraukt iemītniekus, gan izaicināt visdažādākās gaumes. Tāpēc ir ļoti svarīgi lēmumu par vienu vai otru tapešu izvēli pieņemt bez steigas un, labi apdomājot.
Iesācējiem tapešu jomā vajadzētu izvēlēties faktūrtapetes. Tomēr neiesakām iegādāties vislētākās, jo apstrādājot tās ir ļoti neizturīgas. Faktūrtapešu lielākā priekšrocība ir – sīkas tapetējot pieļautas kļūdas var veiksmīgi noslēpt, ja sienu vēlāk nokrāso. Turklāt, ja gadījumā izvēlētais tonis pēc kāda laika vairs neliekas piemērots, atliek tikai ķerties pie krāsotāju rullīša.
Darbs sākas ar materiālu iegādi. Aprēķiniet tapetējamās virsmas platību un rezultātam pieskaitiet10 – 20 % piegriešanai. Iegaumējiet: ar vienu 10,05 metrīgu rulli pietiek 4 slejām, ja telpas augstums ir 2,40 m. Piegriešanai šai gadījumā netiek patērēts nekas, ja vien jau pašā sākumā necenšas aplīmēt sienu ap logiem un durvīm. Turpretim, ja telpas augstums ir 2,60 m, tad ar vienu rulli pietiek tikai 3 slejām un kaudzei atgriezumu. Pateicoties fakturēto tapešu garumam (33,50 m/rullī), tām gandrīz nav atgriezumu. Tas varētu būt svarīgi arī jumtu izbūvēs, kur slīpuma dēļ grūti iepriekš noteikt nepieciešamo materiālu daudzumu.
Vispirms samaisīt līmi, pēc tam piegriezt tapetes.
Lai varētu tapsēt, vispirms ir jāaizlīmē kontaktligzdas un elektrības slēdži. Pirms tam neaizmirstiet izslēgt drošinātājus. Ar ģipškartona loksnēm apšūtas sienas pirms tapsēšanas ir jānogruntē, lai kādreiz, kad tapetes vajadzēs noņemt, netiktu bojāta plākšņu kartona virsma.
Kad tas izdarīts, aukstā ūdenī varat iemaisīt līmi, ievērojot norādījumus uz līmes iepakojuma laiku (parasti 30 min.).Līmes izvēli nosaka izvēlētais tapešu veids.
Kamēr gaidāt līmi, jānomēra telpas augstums un, uzrēķinot 10 cm drošībai, jāpiegriež pirmās tapešu slejas. Uz piegriešanas galda tepat jāizrullē ar virspusi uz leju. Uzmanību: dažādām rakstainajām tapetēm jāievēro rakstu atbilstība (reports). Piemērs: raksta garums līdz tā atkārtojuma ir 70 cm. Tādā gadījumā 2,50 m augstai telpai būs jāpiegriež 2,80 m garas tapešu slejas. Pārbaidiet: vai raksta augstums ir vienāds ar augstumu blakus slejā, vai tas nav nobīdīts, vai katra otrā sleja gadījumā nav ar „kājām gaisā”.
Pirms vienīgi noklājat ar līmi tapetes otru pusi, vēlreiz labi sakuliet līmi. Arī sleju stūros un malās ir jābūt pietiekami daudz līmei. Pārbaudot pret gaismu, uzreiz redzams, kur tās vēl trūkst. Pēc noklāšanas ar līmi salociet sleju tā, lai viena puse būtu garāka par otru. Nolieciet tapešu sleju malā, lai tā uzsūc līmi (apmēram uz 10 – 15 min.). Svarīgi: nekad nenoklājiet ar līmi vairāk par 4 – 5 slejām vienā reizē.
Tagad visu salocīto tapešu sleju krāvumu apgrieziet otrādi, tā, lai sleja, ko ar līmi noklājāt pirmo, ir virspusē, jo to arī pirmo līmēsiet. Pirms tam vēl uz sienas atzīmējot taisnu vertikālu līniju, kas palīdzēs orientēties. Tad pakāpieties uz kāpnītēm un atlokiem pirms tapešu slejas īsāko pusi. Tapetes garo malu liek līdz ar atzīmēto līniju. Augšējai malai par kādiem 5 cm vajadzētu pārsniegt griestu līniju. Kad tas izdarīts, uzmanīgi atloka un pielīmē garāko slejas galu un ar rullīti vai slotiņu izlīdzina tapešu sleju, slaukot to no vidus uz malām. Gadījumā, ja nogludināšana neizdodas tik labi, kā gribētos, vai, ja tapetes sleja ir šķība, tad sleju noņem un visu sāk no sākuma. Mēģinājums tapešu sleju iztaisno, to nenoņemot no sienas, izdodas tikai ļoti retos gadījumos. Ja tomēr mēģinājums neizdodas, tad sekas ir neglīti saplēsta un saburzīta tapetes sleja.
Nākamais solis: liekos tapešu gabalus pie griestiem vai grīdām ar šķēru muguriņu ieloka stūri un locījuma vietā rūpīgi nogriež. Aplīmētajām kontaktligzdām un elektrības slēdžiem tapetes vispirms pārlīmē un tad tajās izgriež atbilstošus atvērumus. Nākamās tapešu slejas vienmēr orientē pēc pirmās. Faktūrtapetes jālīmē cita citai līdzās, nevis pāri. Līmējot rakstainas tapetes, vienmēr jāseko rakstam. Ja nedaudz patrenējas, drīz vien pirmās slejas jau ir pielīmētas. Vēlāk problēmas vairs nesagādā arī stūru un locījuma vietu aplīmēšana, kā arī mazāku gabalu pie durvīm un logiem.
Nelielas krokas tikko uzlīmētas tapetēs žūstot pašas izlīdzinās, tāpēc nekrītiet izmisumā, ja sākumā jūsu veikums neizskatās īpaši skaists.
Diemžēl, ja slejas nav pietiekami uzsūkušas līmi, tad krociņas paliek. Vienīgais padoms šajā gadījumā ir – noņemiet tapetes un mēģiniet vēlreiz.
Pēc izžūšanas faktūrtapetes ir jākrāso (izmantojiet tikai augstvērtīgas krāsas). Un pats pēdējais darbiņš ir kontaktligzdu un elektrības slēdžu vāciņu montāža.