Tradīcijas Somijā

Tradīcijas Somijā

Somija atrodas Ziemeļeiropā un tajā dzīvo apmēram 5 miljoni iedzīvotāju. Somija ir arī viena no attīstītākajām un demokrātiskākajām valstīm pasaulē.
Sasveicinoties somi paspiež viens otram roku, un svarīgi ir izveidot acu kontaktu. Ja nav iespējams paspiest roku, saveicinās pamājot ar galvu. Ja sveicina precētu pāri, sieva jāsveicina pirmā, izņemot tās reizes, kad saņemts ielūgums uz kādām viesībām vai citu pasākumu, tad pirmais jāsveicina namatēvs vai pasākuma rīkotājs. Arī bērni tiek sveicināti paspiežot roku. Somijā nav pierasts apskauties sveiciena laikā, pat starp ļoti tuviem draugiem ne. Vīrietim, sveicinot kādu uz ielas, jāpaceļ cepure, aukstā ziemā pietiek arī ar pieskaršanos cepures malai.
Somi runā ļoti uzmanīgi izvēloties vārdus, tā lai tie precīzi atbilstu nododamajai ziņai. Viņiem ir tendence izteikties īsi un kodolīgi, neaizraujoties ar liekvārdību un neatkāpjoties no temata. Somiem ir pat sakāmvārds: „Tavai runai jābūt labākai par klusumu, ja nē – tad labāk klusē„. Somus nemulsina klusuma pauzes, tās ir daļa no sarunas. Tie parasti klusē braucot ar sabiedrisko transportu vai liftu. Taču iebraucējam, kas vēlēsies uzzināt ceļu vai ko tādu, somi labprāt izpalīdzēs. Somi parasti runā lēni, klusu, nesteidzīgi, tie ir ļoti labi klausītāji, un pārtraukt runātāju ir ārkārtīgi nepieklājīgi. Kopumā somi ir laipni un asprātīgi, daudz nemelo, ievēro distanci, ir izpalīdzīgi un neapgrūtina savus viesus ar nemitīgu klātbūtni un sarunām.
Somiem ir arī spēcīgi izteikta nacionālās identitātes izjūta, patriotisms. Tas radies somu vēstures dēļ, kur tai bieži nācies paļauties tieši uz tautas saliedētību. Tomēr somi nav īpaši izglītoti citu valstu vēsturēs, tāpēc tie var būt visai pārsteigti, ja kāds iebraucējs mēģina uzsākt diskusiju par somu vēsturi, vai Somijas slavenākajiem sportistiem. Somi uzskata, ka iebraucējiem vajadzētu zināt tikai to, ka somiem ir labi 1 Formulas braucēji, vieglatlēti un futbolisti. Taču visvairāk somi saniknosies par to, ja nezināsiet, ka „Nokia” ir nevis japāņu, bet gan somu uzņēmums. Iebraucējiem jāzina arī tas, ka somus ļoti interesē dažādi ārzemju preses raksti par Somiju un citu valstu viedoklis par viņiem. Tāpēc nevajag apjukt, ja jums jautās, ko jūs domājat par Somiju. Bet, ja teiksiet tikai labu, somi apvainosies, jo tie domās, ka jūs neesat patiess. Somiem ļoti patīk kritizēt savu valsti, tāpēc tie gaida, ka iebraucēji darīs to pašu.
Somiem ir ļoti izteikta dzimumu līdztiesība, ļoti daudz sieviešu aktīvi iesaistās politikā un ieņem augstus amatus. Arī pašlaik Somijas prezidente ir sieviete – Tarja Halonena. Somijas parlaments sastāv no 200 deputātiem un 80 no tiem ir sievietes. Interesanti, ka Somijā arī vīrietis var ņemt atvaļinājumu, ja tā sievai piedzimst bērns, turklāt bērna mātes atvaļinājumu saīsina par tik dienām, cik garš ir vīra atvaļinājums. Somijā liela nozīme ir ģimenei, somi cenšas pavadīt maksimāli daudz laika kopā ar savām ģimenēm. Tāpēc iebraucējiem jārēķinās ar to, ka brīvdienās nestrādās lielākā daļa veikalu un citu uzņēmumu.
Tomēr visraksturīgākā somu tradīcija ir iešana saunā. Somijā ir apmēram 1,7 miljoni saunu – tā ir katram trešajam Somijas iedzīvotājam. Senatnē pirti apmeklēja, lai attīrītu miesu un dvēseli, tāpēc iešana saunā bija svēta un bija daļa no vēsturiskā somu dzīvesveida, kaut arī sauna nebūt nav somu izgudrojums. Uzskatīja, ka pirts palīdzēs vissmagākajos dzīves brīžos – no dzimšanas līdz nāvei. Ja kāds saslima, uz pirti tika saukti dziednieki, burvji, kopienu vecākie, lai veiktu dziednieciskos rituālus. Pirtīs sievietes laida pasaulē bērnus, un tikai pēc nedēļas ienesa bērnu mājā. Līgavas pirms laulībam arī apmeklēja pirti. Uzskatīja, ka pirtī mīt senču gars – dzimtas sargātājs, tāpēc dzimtas sanākšana un svarīgu lēmumu pieņemšana notika pirtī, lai būtu iespēja apspriesties arī ar senčiem. Mūsdienās somiem ir teiciens: “Ja cilvēkam ir slikts garastāvoklis un sauna nav palīdzējusi, tad tas ir nopietni slims.” Ir arī teiciens par slimībām: “Ja slimajam nav palīdzējusi sauna, tad nāve tam staigā pa pēdām.” Somi patiesi tic, ka sauna var palīdzēt izdziedēt no slimībām un pat atgriezt dzīvē, tāpēc tie savus bērnus jau no agras bērnības pieradina pie saunas procedūrām. Saunu var apmeklēt pilnīgi visi. Uzskata, ka saunas apmeklējuma nepieciešamība somiem pastāv ģenētiskā, instinktu līmenī. Saunas karstā gaisa iedarbība obligāti tiek apvienota ar aukstām ūdens peldēm. Sauna arī ļoti atslābina. Varbūt tieši šī iemesla dēļ tiek uzskatīts, ka somi ir pati mierīgākā nācija. Mūsdienās somi neievēro senās tradīcijas pērties tikai vakarā, dažas stundas pēc vakara maltītes. Somi peras tad, kad tiem iegribas: no rīta, dienā, vakarā. Saunas lielā nozīme somu dzīvē ir atspoguļota arī literatūrā. 28. februāris Somijā ir tā dēvētā Kalevalas diena, kad tiek pieminēts Somu tautas eposs, kura rūnās ir pieminēta arī sauna. Tā sastopama arī somu parunās, tai pievērsās gan seno laiku teicēji, gan arī mūsdienu rakstnieki.

Scroll to Top