Valdībai nevajadzētu piedalīties olimpiskajās spēlēs

Valdībai nevajadzētu piedalīties olimpiskajās spēlēs
Olimpisko spēļu pirmsākumi ir meklējami senās Grieķijas vēsturē, taču kopš 1896.gada, pateicoties franču aristokrātam Pjēram de Kubertēnam, tās ir atjaunotas [1.] un kļuvušas par regulāru tradīciju, kuras ietvaros reizi četros gados kādā no pasaules valstu pilsētām pasaules labākie atlēti un sportisti pulcējas, lai, apliecinot cieņu cilvēku augsti tikumiskajiem un morālajiem principiem, piedalītos starptautiskos sporta svētkos.
2008. gada gaidītākais notikums ir 29. olimpiskās spēles, kas šogad norisināsies Ķīnas sirdī – Pekinā. Paralēli olimpisko spēļu plānošanai lielā sabiedrības daļā izplatās diskusijas par Ķīnas politiku attiecībā pret Tibetu, kura izraisījusi plašu protestu un boikotu vilni. Vairākās valstīs, piemēram, Lielbritānijā, notiek pret Ķīnas politiku vērsti piketi, Zviedrija paziņojusi par olimpisko spēļu boikotu, A.Merkele atteicās apmeklēt grandiozos svētkus. Arī Latvijā paliek aktuāls jautājums par to, vai valdībai vajadzētu akceptēt piedalīšanos olimpiskajās spēlēs – Latvijas olimpiskā komiteja iestājas pret boikotēšanu, savukārt ārpolitikas eksperts Pēteris Viņķelis uzskata, ka pasaules līderu klātbūtne olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā ļautu Ķīnas valdībai apgalvot, ka tie akceptē Pekinas politiku, ieskaitot cilvēktiesību jomu. [2.] Manuprāt, Latvijas valdībai nevajadzētu piedalīties olimpiskajās spēlēs.
Pirmais iemesls, kādēļ valdībai nevajadzētu akceptēt savu dalību 29. olimpiskajās spēlēs, manuprāt, ir Ķīnas olimpisko principu pārkāpšana, nespējot ievērot cilvēktiesības.
Olimpiskās kustības galvenie mērķi ir veicināt veselas, tikumiskas un garīgi attīstītas personības veidošanos, ar sporta palīdzību izglītot sabiedrību, izskaust stereotipus un aizspriedumus, popularizēt olimpiskās vērtības un ideālus visā pasaulē. [3.] Olimpisko spēļu idejiskajā pamatā ir tautu sadraudzība, vienlīdzība, kurā neeksistē represijas, apspiešana, cilvēktiesību pārkāpumi. Ne velti olimpisko spēļu simbols ir 5 kopā savienoti dažādu krāsu riņķi, katrs no tiem simbolizē kādu no kontinentiem, visi kopā – vienotu, stipru un draudzīgu pasauli. Ar savām pret Tibetu vērstām represijām Ķīna parāda sevi no diametrāli pretējas puses kādai vajadzētu izskatīties valstij, kas uzņem vispasaules miera un sporta svētkus. Manuprāt, valsts, kas nespēj nodrošināt olimpisko principu izpildi, nedrīkst kļūt par olimpisko spēļu organizatorvalsti, kas būtu jāievēro arī valdībai, neakceptējot savu klātbūtni šajās spēlē, tādejādi izvairoties no šādas politikas atbalstīšanas un parādot savu nostāju, iebilstot pret vistiešākajiem cilvēktiesību pārkāpumiem.
Otrkārt, valdībai nevajadzētu piedalīties olimpiskajās spēlēs, kuras organizatorvalsts iedzīvotāju daļa protestē pret to norisi.
Kopš Ķīnas okupācijas, virs Tibetas teritorijas plīvo Ķīnas karogs, kuras sastāvā tā ir arī šobrīd. Pēc Ķīnas valdības uzskatiem Tibeta ir pilnvērtīga un neatņemama Ķīnas sastāvdaļa. Olimpisko spēļu organizēšanas laikā Tibetā parādījās plašs protestu vilnis, kuru Pekinai tomēr izdevās apspiest, tomēr tas nemaina to, ka daļa Ķīnas, respektīvi okupētā Tibeta, ir pret olimpisko spēļu norisi. Tāpēc, manuprāt, Latvijas valdībai nevajadzētu piedalīties Ķīnas olimpiskajām spēlēs, kuras daļa iedzīvotāju nemaz nevēlas.
Pekinas olimpisko spēļu orgkomitejas vadītājs Ļu Cji ir teicis: „Olimpiskā uguns cilvēkiem Ķīnā un visā pasaulē izstaros gaismu un prieku, mieru un draudzību, kā arī cerības un sapņus”. Taču Ķīna to nodrošināt nevar, tāpēc, manuprāt, kamēr tas netiek īstenots Latvijas valdības pienākums ir neatbalstīt un nepiedalīties olimpiskajās spēlēs, kas parādītu Latvijas viedokli attiecībā pret cilvēktiesību aktīvu neievērošanu, kas, manuprāt, notiek Ķīnā. Olimpiskās spēles ir grandiozi miera svētki, kuriem tādiem arī jāpaliek.

Izmantotā literatūra
1. http://www.olimpiade.lv/abc/?selected=2
2. http://news.frut.lv/lv/polit/politics/46340
3. http://www.olimpiade.lv/abc/?selected=3
4. lv.wikipedia.org
5. http://www.tibet.org/Languages/Latvian/index.html
6. http://www.delfi.lv/news/comment/comment/article.php?id=20579905
7. http://www.delfi.lv/news/world/other/article.php?id=20625392