Uzzini tuvāk par meditāciju.
Meditācija tā ir psihotehnika, kas kopš senseniem laikiem bijusi pazīstama gan Rietumu, gan Austrumu kultūrās. Uzmanības koncentrēšana uz kādu priekšmetu, domu, jēdzienu, – tā ir meditācija. Tradicionāli, meditācija vienmēr ir bijusi viens no pakāpieniem garīgās attīstības procesā. Tā sekmē maksimālu slēpto spēju atklāšanos, proti, cilvēka pašrealizāciju. Meditācija ir vienkāršs un visiem pieejams garīgais vingrinājums – ar to var veicināt arī veselības atjaunošanu bez ķīmisko zāļu lietošanas. Meditācijas metodikas izvēle, vieta un laiks tās ir stipri individuālas lietas. Iesākumā, protams, nepieciešama pašdisciplīna, vēlēšanās un ticība savām spējām.
Maģijā meditācijas norisi iedala 4 pakāpēs:
• Koncentrācija. Adepts iekšēji atslābinās un koncentrē savu uzmanību uz kaut ko. Koncentrācijas objekts var būt brīvi izvēlēts priekšmets, kustība, miers. utt. Meditācijas objekti var būt: Priekšmeti ikona, mandala, glezna, kristāla lode, ziedi, sveces liesma. Skaņa psalmu dziedāšana, mantras lasīšana, lūgšana, sakrālu tekstu runāšana, jebkura melodija, dabā dzirdamas skaņās jūras šalkoņa, lietus, putnu dziesmas. Smarža kvēpināmās zāles, ārstniecības augu smaržas, vīraki.
• Apcere Jeb Vērojums. Šajā pakāpē koncentrācija jau vairs neprasa piepūli un pāriet” automātiskā režīmā”. Piepūle šajā gadījumā ir ne tikai nevajadzīga, bet pat kaitīga.
• Vienotības Izjūta Jeb Saplūsme Vēl augstāka meditācijas pakāpe. Tā ir abstrakcijas pakāpe, kad meditācijas objekts, meditācijas subjekts (adepts, kas praktizē meditāciju) un pats meditācijas process saplūst vienkopus, un iestājas apbrīnojama pasaules vienotības izjūta. Notiek personīgā “ego” sagraušana, tā saplūsme ar Absolūtu jeb Vienoto, pavisam jauna “es” radīšana. Iztēles un fantāzijas aktivizācija var novest pie tā , ka iekšējā sapņu pasaule cilvēkam kļūst tikpat reāla kā ārpasaule.
• Apskaidrība Apzināti vai neapzināti, izejot visas iepriekšminētās meditācijas pakāpes, iespējams sasniegt tādu apziņas stāvokli, ko varētu dēvēt par “sapratni, kas pārsniedz visas parastās zināšanas”. Šajā stāvoklī cilvēks ir spējīgs uztvert informāciju, kas kvalitatīvā ziņā būtiski atšķiras no visa, ko viņš ir bijis spējīgs uztvert līdz tam. Šo stāvokli vēl varētu dēvēt par Atklāsmi, un tas arī meditācijas procesā ir vissvarīgākais.
Meditācija ir nopietna lieta ar to jānodarbojas ilgus gadus ja protams grib panākt efektu ko tā rada Kā jau bija minēts ir vajadzīga pašdisciplīna un vēlēšanās to darīt. Pašai šīs lietas diezko nesaista, bet noteikti ieteiktu pamēģināt citiem varbūt kautkas sanāk varbūt pat iepatīkas, ir intrese un vēlme to darīt atkal un atkal. Pētījumi ir pierādījuši meditācijas pozitīvo ietekmi uz veselību, sākot no vispārējas labsajūtas rašanās līdz pat asinsspiediena (hipertensijas) samazināšanai un koronārās artēriju slimības (sirdskaites) novēršanai, vēža ārstēšanas negatīvās blakusparādības (efektīvs līdzeklis sāpju mazināšanā), kā arī astmas lēkmes. Meditācija ir izrādījusies efektīvs līdzeklis smēķēšanas atmešanā, alkohola un narkotiku atkarības ārstēšanā. Interesanti, ka meditācija ir bijusi pat iedarbīgāks līdzeklis šai ziņā kā tradicionālās ārstēšanas programmas. Diemžēl tas var notikt tikai tādā gadījumā, ja meditē katru dienu ilgākā laika periodā. Tomēr eksperti brīdina, ka ir svarīgi ievērot arī veselīgu dzīvesveidu, kurā ietilpst uzturvielām bagāta un veselīga diēta, smēķēšanas atmešana, vingrošanas programmas uzsākšana un regulāras asinsspiediena un holesterīna līmeņa pārbaudes. Protams, meditācija nevar izārstēt visas slimības, tāpēc slimības gadījumā ir jāapmeklē ārsts.
Fiziskajā līmenī meditācija samazina muskuļu saspringumu, tātad uzlabo cilvēka fizisko labsajūtu, kas ietekmē arī pārējos viņa dzīves aspektus viņš sāk sekmīgāk strādāt, stabilizējas asinsspiediens, normalizējas vielmaiņas procesi. Relaksācija atpūta ir katras produktivitātes pamats.
Emocionālajā līmenī meditācija sniedz brīvības izjūtu, palīdz atraisīties, pārvarēt lieku kautrīgumu, neapmierinātību ar sevi un citiem. Meditācija var palīdzēt atbrīvoties no kompleksiem, aizvainojumiem uz “dzīvi un pasauli”
Psihiskā līmenī meditācija galvenokārt nomāc baiļu sajūtu. Tas, kam psihoanalīze patērē mēnešus un pat gadus, ar meditācijas palīdzību ir novēršams daudz īsākā laika posmā. Galvenās briesmas, kas sagaida cilvēku, kurš vēlas praktizēt meditāciju:
– pašapmāns, kas rodas pēc meditācijas, it īpaši pēc astrālajiem ceļojumiem, – rodas bīstama visatļautības un varenības ilūzija.
– Neiecietība, kas var rasties gadījumā, ja praktizējošais ierauga, ka citiem cilvēkiem patīk cits Ceļš.
– Tūlītēja rezultātu gaidīšana.
– “Roku nolaišana”, padošanās, kas notiek, ja neparādās tūlītēji rezultāti, vai arī ja cilvēku nomāc ikdienas darbi un rūpes.