Ziepes un šampūns

Ievads.
Mēs izvēlējāmies rakstīt patstāvīgo darbu par šo tematu, jo daudz tematu nebija atlicis, un īstenībā vēlējāmies noskaidrot, cik lielā mērā reklāmās stāstītais par šampūniem un ziepēm atbilst patiesībai. Ir gadījies, ka dažu ziepju dēļ āda paliek sausa un mums vienmēr ir interesējis, kādēļ tas tā notiek.
Mūsu patstāvīgā darba mērķis ir apkopot informāciju par mūsu izvēlēto tematu un iepazīstināt kursa biedrus un pasniedzēju ar šo informāciju.
Patstāvīgajam darbam tiek izvirzīti šādi uzdevumi:
1. sameklēt papildinformāciju par šampūnu un ziepēm
2. atlasīt būtiskāko informāciju
3. izklāstīt svarīgāko patstāvīgajā darbā
4. papildināt patstāvīgo darbu ar vizuāliem materiāliem.

Ziepes.
Gadsimtiem ilgi augstākā labuma ziepes gatavoja šādi: ar sārma palīdzību saskaldot kokosriekstu vai olīvu eļļu, izveidojās ziepes, glicerīns un ūdens. Ziepes attīrīja ādu, bet glicerīns maigi putoja, aizsargāja un mitrināja to. Taču mūsdienās ziepju ražošanā visbiežāk izmanto dzīvnieku taukus, nevis mitrinošās augu eļļas. Gandrīz visu iegūto glicerīnu nošķir, lai pārdotu kosmētikas industrijai. Ziepes piebāž ar sintētiskiem komponentiem – putas veidojošām vielām, konservantiem, smaržvielām utt. Regulāri mazgājoties ar šādām ziepēm, noārdās dabiskais ādas tauku slānis, izraisot ādas lobīšanos un sausumu.
Pirms 50 gadiem ASV vācu ziepju meistars Dr. Bronners sāka ražot 100% dabiskas, cilvēkam un videi draudzīgas šķidrās ziepes „Dr. Bronner’s Magic Soap”. Tagad tās nopērkamas arī Latvijā.
Dr. Bronners uzskatīja, ka visas dzīvās būtnes ir viena garīgā sākuma bērni, kam jādzīvo saskaņā un jārūpējas citam par citu. Mākslīgi industriāli izgudrojumi, kas balstās uz piesārņojuma, resursu izsmelšanas vai nežēlības rēķina, cilvēkam nav vajadzīgi, jo viss dabiskais viņam ir daudz piemērotāks.
Apzīmējums „Castile Soap” uz etiķetes norāda, ka šīs ir pilnīgi veģetāras ziepes – bez nogalinātu dzīvnieku taukiem, gatavotas tikai no mitrinošām augu eļļām.
Ja uz etiķetes atrodams truša simbols, tas nozīmē, ka ziepju testēšanā nav izmantoti dzīvnieki.
Nonākot dabā, ziepes pilnīgi bioloģiski sadalās. To iepakojums izgatavots no otrreizējās pārstrādes plastmasas, bet etiķete uzklāta sietspiedes tehnikā tieši uz pudelītes. Ziepju ražošanas iekārtās izmantots Zemes gravitācijas un inerces spēks, lai taupītu energoresursus.
Ir ziepes bez smaržvielām – tās var lietot bērni, arī paši mazākie, un pieaugušie, kuriem ir īpaši jūtīga āda.
Ziepju darbība.

Ziepes ir noderīgas lai kaut ko noņemtu, tāpēc ka ziepju molekulām piemīt īpašība reaģēt ar nepolārām molekulām kā nafta un tauki, tā arī ar polārām molekulām kā ūdens. Kaut arī tauki parasti centīsies turēties pie ādas un auduma, savukārt ziepju molekulas palīdz attīrīt un nomazgāt šos netīrumus. Ļaujot ziepēm ilgi uzturēties uz jebkādas virsmas (āda, apģērbs utt.) ilgāka laika posmā var parādīties nelīdzsvarotība to darbībā, kas noved līdz auduma sadalīšanai pa sastāvdaļām un ādas sausumam.
Ogļūdaņraža „taukainais” gals izjauc netītumus un taukus, kamēr jonu gals padara to iespējamu ūdenī. Tāpēc, tas ļauj ūdenim noņemt parasti nešķīstošās netīrumu daļas.
Mūsdienās ziepes, kuras ražotas uz tauku pamata bija galvenais nomaiņas paraugs mūsdienīgiem mazgāšanas līdzekļiem. Mazgāšanas līdzekļi nesatur ziepes lai tīrīt audumus, bet lai samazināt putu daudzumu.
Ziepju trūkumi.
 Ziepes var reaģēt ar audumiem un pat tos bojāt. To var radīt liekais NaOH daudzums kurš palika vēl ražošanā. R-COO-Na + H2O ↔ R-COO- + Na+ + H2O ↔ R-COOH + NaOH
 Ziepes reaģē ar kaļķi veidojot nešķīstošus veidojumus. 2Na+(R-COO)-(aq) + Ca2+(HCO3-)2(aq) → 2Na+(HCO3)-(aq) + Ca(R-COO)2(s)
 Kastiļu ziepēm piemīt ļoti liels NaOH daudzums, tāpēc tām pH līmenisir apmēram 9, kaut arī ādas un matu pH līmenisir aptuveni 5 – 6. Tādēļ nav rekomendējams mazgāt matus ar kastiļu ziepēm, jo tās ar padarīt matus sausus.

Ziepes ir virsmaktīva viela, kuru lieto savienojumā ar ūdeni mazgāšanai un tīrīšanai. Ziepes parasti ir cieta ķermeņa forma, ovālas formas vai taisnstūrveidīga, protams pastāv arī citu veidu formas. Lieto arī šķidrās ziepes, kuras mūsdienās ir ļoti izplatījušās un populāras. Visbiežāk tās var satikt publiskās mazgāšanas vietās (dušās – sporta centros, akvaparkos utt.). Ziepes ir piemērotas netīrai virsmai, ziepju ūdens efektīvi satur kopā netīrumu daļiņas lai vēlāk to visu varētu mierīgi noskalot ar ūdeni.
Lielāka daļa visu ziepju ir veidotas no sodas un kālija sāļiem un tauku skābēm, kuras var iegūt no eļļām un taukiem reaģējot ar sārmiem (soda vai kālija hidroksīds) pie temperatūras 80°–100 °C. Tauki hidrolizējās ražojot glicerīnu un jēlas, neapstrādātas ziepes.
Vēlāk apstrādājot ziepes tiek pievienotas dažādas papildus vielas: smaržas, krāsvielas, graudveidīgas daļiņas lai labāk mazgātos rokas u.c. vielas.

Attēlā redzams glicerīns.

Šampūns.
Šampūns ir parasts matu kopšanas produkts, kuru lieto matu attīrīšanai no taukiem, netīrumiem, ādas daļiņām, dabas piesārņotājvielām un citām vielām, kuras pakāpeniski sakrājas matos. Grūtības sākas tad, kad vajag šīs visas vielas noņemt nepadarot matus pilnīgi nepaklausīgus,
Saskarsmē ar ūdeni šampūns ir virsmaktīva viela, kura mazgāšanas laikā noņem dabīgos taukus pie pašām matu saknēm. Šampūnam bieži pievieno kondicionierus, kuri padara vieglāk ķemmējamus matus un to ieveidošanu.
Šampūna darbība.
Šampūns tīra noņemot ādas taukus no matiem. Ādas tauki (Sebum) – tauki, kuri paslēpti pašās matu saknēs un ir matu absorbēti. Šie tauki veido aizsargslāni. Tauki pasargā matu proteīna uzbūvi no bojājumiem, kā arī tie savāc visus netīrumus, matu ieveidošanas produktus (želejas, vasku), galvas ādas daļiņas. Virsmaktīvās vielas noņem ādas taukus no matu šahtām un tādā veidā aizvāc līdzi arī netīrumus.
Gan ziepes, gan šampūni satur virsmaktīvas vielas, taču ziepes tik ļoti tuvu saistās ar taukiem, ka noņem pārāk lielu tauku daudzumu. Šampūns izmanto citu virsmaktīvo vielu klasi, tādējādi izvairoties no pārlieku lielās tauku noņemšanas.
Nebojātam matam ir tāda virsma, kura atvaira ūdens molekulas, taču pie tās pieķeras tauki. Tāpēc šampūna anjonu virsmaktīvās vielas padara virsmas spriegumu mazāku un atļauj noņemt ādas taukus no matu šahtas. Tagad nepolārās taukvielas paliek šķīstamas un skalošanas laikā tiek aizvadītas no matiem.

Attēlā redzama virsma, kura atstumj ūdeni
Šampūna mērķis.
Šampūnu formulācijas ir domātas lai palielinātu sekojošas matu kvalitātes:
 Viegla matu skalošana
 Labas beigas pēc matu mazgāšanas
 Minimāli ādas un acu kairinājumi
 Nekādu bojājumu matiem
 Patīkams aromāts
 Zems toksiskais līmenis
 Laba piemērotība mikroorgnismu izklājumam
 Nedaudz skābs pH līmenis, tā kā ikdienas apkārtējā vide pavājina matus

Šampūnu virsmaktīvās vielas.
Virsmaktīvās vielas samzina šķidrumu virsmas spraigumu, ļaujot vieglāku izplešanos un samazina sprieguma robežu starp diviem šķīdumiem.
Galvenie virsmaktīvo vielu tipi:
 Anjonu
 Katjonu
 Nejonu
 Amfoteriskas
Šampūna sastāvs.
Pasaulē ir daudz dažādu šampūnu, tāpēc to sastāvs arī var būt dažāds, bet tomēr derētu paskatīties ko tad īsti liek tajos iekšā?
ASV ēdiena un narkotiku administrācija (FDA) liek šampūnu ražotājiem akurāti uzskaitīt ingredientus. Neizejot šīs administrācijas kontroli šampūnu nevarēs pārdot.
Daudziem šampūniem pievieno vielas, kuras pasargā matus no UV starojuma. Citiem savukārt pievieno vitamīnus (aminoskābes un pro-vitamīnus). Šie vitamīni nepieciešami mūsu organismam tā kā organisms nevar tos iegūt kādā citā veidā, ja vitamīni var tikt organismā arī caur ādu, tad aminoskābes un proteīni ir pārāk lieli lai tādā veidā iekļūtu iekšā šūnās ārpus asinsrites. Pievieno arī tādus vitamīnus kā E un pantenols – HO-CH2-C(CH3)2-CH(OH)-CONH-CH2CH2CH2-OH. Bez vitamīniem like klāt arī augu ekstraktus un smaržas.
Lūk mana (Aigara) šampūna sastāvs (es lietoju Head&Shoulders – actizinc formula):
Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Cocamide MEA, Zinc Carbonate, Glycol Distearate, Zinc Pyrithione, Dimethicone, Sodium Chloride, Cetyl Alcochol, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Parfum, Sodium Xylenesulfonate, Magnesium Sulfate, Sodium Benzonate, Butylphenyl Methylpropional, Ammonium Laureth Sulfate, Sodium Diethylenetriamine, Penthamehtylene Phosphonate, Linalool, Benzyl Salicylate, Magnesium Carbonate Hydroxide, Hexyl Cinnamal, Benzyl Alcoshol, Etidronic Acid, Limonene, Geraniol, ParaffinumLiquidum, Sodium Polynaphthalenesulfonate, Methylchloroisothiazolinone, DMDM Hydantoin, Cl 60730, Disodium EDTA, Tetrasodium EDTA, Methylisothiazolinone, Cl 42090

Nosaukumus nolēmām netulkot, jo pārāk traki tie mums likās. Un tā sanāca 36 vielas vienā šampūnā.
Specializētie šampūni.
Preblaugznu
Kosmētiskās kompānijas izstrādājušas speciālus šampūnus tiem cilvēkiem, kuriem ir blaugznas.
All-natural
Daži uzņēmumi izmanto dabas, organiskos, batāniskos, augu ingredientus (ekstrakti, eļļas), sakombinējot tos kopā ar vienu vai vairākām virsmaktīvām vielām. Šo organisko sastāvdaļu efektivitāte ir apstrīdama.
Alternatīvie
Alternatīvie šampūni satur mazāk skarbo ķīmisko elementu (kā NaC12H25SO4), parasti bez sulfātiem. Šie šampūni skaitās maigāki pret cilvēka matiem.
Bērnu
Bērnu šampūni ir tā formulēti, ka to pH līmenis sakrīt ar bērnu pH līmeni acīs, tādējādi tās mazāk kairinot. Lielākā daļa satur sulfātu – CH3(CH2)10CH2(OCH2CH2)nOSO3Na. Citi šampūni var būt ar citu klašu virsmaktīvām vielām bez joniem, kuras ir daudz maigākas par jebkurām lādētām anjonu vielām.
Dzīvnieku
Šampūni dzīvniekiem, tādiem kā kaķi vai suņi ir formulēti speciāli priekš viņiem, tā kā viņu ādai ir mazāk slāņu, nekā cilvēka ādai. Kaķa āda ir 2-3 šūnas bieza, suņa 3-5. Cilvēka ādas biezums ir 10-15 šūnas . Tāpēc pat bērnu šampūnu nedrīkst lietot, lai nomazgātu kaķi vai suni, jo tie var būt toksiski un indīgi dzīvniekiem.
Šie šampūni parasti satur arī insekticīdus, medikamentus un citas ārstējošas vielas ādai, pret blusām un kašķi. Šos šampūnus nedrīkst lietot cilvēki.

Secinājumi.
Sākumā meklējot informāciju saskārāmies ar problēmu, ka tās ir pārāk maz. Tas nozīmē, ka cilvēki lietas, kas saistītas ar šampūna un ziepju izvēli uztver kā pašsaprotamu un vienkāršu lietu. Taču izrādās, ka visa šī padarīšana ar šampūniem un ziepēm ir diezgan specifiska.
Parasti veiklā vairums patērētāju izvēlas preci lētas cenas dēļ. Tā ir arī ar šampūniem un ziepēm, kuras var nopirkt par nieka dažiem santīmiem. Taču cena atspoguļo kvalitāti. No lētām ziepēm āda kļūst sausa, taču ne katrs var atļauties tikai dārgos mazgāšanās līdzekļus. Taču uzskatām, ka laiku pa laikam vajag sevi palutināt ar ko dārgu, jo veselībai taču ir ļoti būtiska loma cilvēka dzīvē, jo reiz to jau sabojājis, jaunu nenopirksi!
Cilvēkiem vajadzētu pret šo lietu attiekties nopietnāk un sameklēt savai ādai piemērotākus līdzekļus.