Āzijas valstis

Āzija; viens no mūsdienu cilvēces šūpuļiem. Āzijas teritorija aizņem 30 % no pasaules sauszemes platības, un tajā dzīvo apmēram 1/5 pasaules iedzīvotāju. Āzija dalās vairākās daļās-DRĀzija jeb Tuvie Austrumi, Dienvidāzija, DAĀzija, AĀzija, Centrālāzija, Ziemeļāzija(Krievija). *āzijā ir 47 valstis, kuras ļoti atšķiras pēc attīstības līmeņein. Šeit dominē attīstības valstis, bet japāna un Izarēla ietilpst augsti attīstīo valstu grupā. Dažas valstis-Taivāna, Dienvidkoreja, Singapūra-strauji kāpinot ekonomiskās attīstības tempus, ir kļuvušas par jaunām indrustālajām valstīm. Sekmīgi pa šo ceļu iedama, attīstās arī taizeme, Malaizija un Indonēzija. *atsevišķu grupu veido naftas eksportētājas valstis DRĀzijā-Kuveita, Saūda Arābija, Omāna, Apvienotie Arābu Erimāti. *DĀzijas valstis attīstās lēni, balstoties uz pašu spēkiem. Unikāls ir Ķīnas attīstības modelis, kas balstās uz tirgus ekonomiku un centralizētu plānošanu. Daudzas Āzijas valstis ietilpst pasaules nabadzīgo valstu grupā-Kambodža, Afganistāna, Bangladeša, nepāla, Jemena, Mjanma, Mongolija, Butāna, Šrilanka u.c. *Āziju šķērso Himalaju kalni, tajā ir lielie tuksneši. *Āzijas reģionā ir nozīmīga resursu bāze rūpniecības attīstībai, bet ierobežotas iespējas lauksaimniecības attīstībai, jo lielās platības aizņem kalni, tuksneši.*Āzija devusi pasaulei daudzus kultūraugus(rīsi, cukurniedres, griķi, banāni, zirņi, rudzi) daļai Āzijas trūkst ūdens resursu.* āzijā ir dziļš un skaidri izteikts subreģionu sociāli ekonomiskais un ģeogrāfiskais sadalījums, kuru nosaka šādi faktori- /ģeogrāfiskais novietojums, dabas apstākļu un resursu dažādība, savdabīga attīstības vēsture, specifisku kultūras īpatnību esamība, atšķirības ekonomiskās attīstības stratēģijā.
DRĀzija-afganistāna, Apivienotie Arābu Erimāti, armēnija, Azerbaidžāna, Bahreina, gruzija, Irāka, Irāna, Izraēla, Jemena, Jordānija, Katara, Kipra, Kuveita, Libāna, Omāna, Saūda Ārābija, sīrija, Turcija.(karsti, sausi, akmeņaini tuksneši, vienīgās saldūdens rezerves pazemes ūdeņi, šaura auglīgas zemes josla stiepjas gar tigras un Eifratas upi. Turcija , Irāna kalnainas valstis.daudz naftas un gāzes krājumi, naftas ieguvē 1. vieta pasaulē saūda Arābijai. Šā reģiona valstis izceļas ar naftas un gāzes eksportu.kurdi cīnās par neatkarību .
Izraēla-*vidusjūras Dapiekrastē. * ebreju valsts, imigrantu zeme.8 svēta zeme ne tikai jūdiem bet arī kristiešiem, arābiem.*raudu mūris Jeruzalemē. *G. P.-jeruzaleme.* līdz sešu dienu karam Izraēla bija sadalīta divās daļās.* pie Jordānas upes notiek palestīniešu nemieri.*saimn. nozares-mašīnbūve, ķīmiskā, farmaceitiskā, pārtikas rūpn. Celtniecības materiālu, drukāšanas iekārtu raž.* daudz iedz. dzīvo kibucos-kopienas, īpaša tipa ferma, ir apm. 275 kibuci.* tirdzniecības un rūpniecības centrs ir Telaviva-jafa-otra lielākā pilsēta aiz jeruzlemes.*apm. 6 milj iedzīvotāju. *problēma ebreju un arābu sarežģītās attiecības. Turcija-tilts starp Eiropu un Āziju.*attīstīta mašīnbūve, pārtikas un vieglā rūpn.8audzē kokvilnu, tabaku, kviešus, miežus, dārzeņus, augļkopība, arī lopkopība.*pazemes pilsēta derikjū, kurai ir 8 līmeņi. *nozīmīgs tūrisms.*nafta, gāze,

DĀzija-Bangladeša, Butāna, Indija, Maldīvija, Nepāla, Pakistāna, Sŗilanka.(*4.5 milj. km2, dzīvo 33 etnosi-hindustāņi, bengāļi, bendžabi, bihardi uc.*notiek straujšs iedzīvotāju skaita pieaugums, ko sekmē senās reliģijas-budisms un hinduisms.*liela iedzīvotāju koncentrācija dzīvo auglīgās upju ielejās.slikti attīstās saimniecība.*Pakistānai, Bangladešai, nepālai, Šrilankai piemīt konflikti-starp Indiju un pakistāsnu, etniski reliģiski konflikti indijā un arī Šrilankā. * galvenās saimniecības nozares lauksaimniecība un mājamatniecība. Dāzīja ir galvenais tējas ražotājs pasaulē – Šrilankā.audzē kokvilnu, saulespuķes, zemesrieksti, rapsis, graudaugus, cukurniedres, tabaku, citrusus, banānus u.c. dažas valstis importē daudz pārtikas.indijā ir lielopi, bet paši to gaļu neēd.
Indija-*daudz valodu, *G.P.-Deli, *nabadzīga valsts*ievērojami sasniegumi zinātnē, lauksaimniecības attīstībā.*galvenā rūpniecība-vieglā ir arī mašīnbūve ir sava kosmiskā rūpnīca.*nedaudz sāk attīstīties ar programmatūras un datortehnikas palīdzību to arī daudz eksportē.*bangalara, Cennaja, Mumbaja-attīstītākas pilsētas.
DAĀzija-bruneja, Filipīnas9salu grupa), Indonēzija, Kambidža, Laosa, Malaizija, Mjanma, Singapūra, Taizeme, Vjetnama.(*aizņem Indoķīnas un Malakas p-salu, sumatras, Javas, Kalimantānas un Filipīnu salas.*ticības-budisti, musulmaņi, kristieši.*ievērojami meža resursi. *1. vieta pasaulē alvas rūdas krājumu, 2. vieta antimona krājuma ziņā. 8 naftas un gāzes līnija stiepjas no Mjanmas caur taizemi uz malakas p-salu un tālāk uz Sumatru un Kalimantānu.*taizemē ļoti svarīgs tūrisms, *strauji ekonomikas attīstības tempi *daudz resursu-dabīgais kaučuks.*kultūras-rīss, pākšaugi, garšaugi, tējas, kafijkoki, tabaka u.c. *Indonēziju veido 17 500 salu, lielākā- java.*zemākais iedzīvotāju līmenis ir Mjanmā, Laosā, Kambodžā, Vjetnamā(straujš iedz. pieaugums).*lielākā nozīme ir pārtikas, tekstila, šūšanas rūpn.mašīnbūve vāja galvenokārt lauku tehnika.
Singapūra-reģiona attīstītākā valsts.darbojas DAĀzijas lielākais naftas pārstrāsdes centrs, viens no lielākajiem pasaules alvas pārkausēšanas centriem.*zinātņietilpīgā mašīnbūve. Singapūra Ļoti nozīmīga osta. *eksportē datorus, radioaparatūru, biroju iekārtas, kuģus, ķīm. Rūpn.preces.
AĀzija-japāna, Dienvidkoreja, Ziemeļkoreja, Ķīna, Mongolija, Taivāna. attīstītākās Japāna un Taivāna. Āzijas tīģeri-Dienvidkoreja, Taivāna, Singapūra,
Ķina-viena no senākajām un lielākajām valstīm pasaulē.*liela valsts daļa ir kalnaina un mežonīga.*Takla makana tuksnesis A ir sauss un auksts.* ķīna ir milzīga dabas resursu krātuve-volframs, akmeņogles, dzelzsrūda, fosfāti, nafta, zīda, kokvilna, elektroenerģija. u.c.*radīts spēcīgs ekonomiskais potenciāls.*strauji attīstījusies mašīnbūve*A ekonomiskā zona ar 3 lieliem centriem-Šanhaja, Pekina, Tjaņdziņa.* Šanhaja ir ķīnas tirdzniecības un rūpniecības centrs.*attīstīta vieglā rūpniecība, augkopība, audzē arī cūkas un lielopus.*nozīmīgs transports-divritenis.
Cetrālāzija-Kragahstāna, Krigizstāna, Tadžikistāna, Turkmenistāna, Uzbekistāna.(bijušās padomju republikas valstis.pieder pie attīstības valstu grupas, liels iedzīvotāju pieaugums.