Sejas un ķermeņa maskas
Priekuļos 2005
Jau tālā senatnē cilvēki prata no koku mizām, augu ziediem, lapām un augļiem pagatavot kosmētikas līdzekļus. Šī pieredze pārgāja no paaudzes uz paaudzi. Sievietes jau no seniem laikiem prasmīgi izmanto augus sejas balināšanai, roku ādas mīkstināšanai, matu kopšanai. Atšķirībā no sintētiskiem līdzekļiem, dabas produktiem nav kaitīgas iedarbības, tie labvēlīgie iedarbojas uz organismu.
Ir sievietes, kura uzskata, ka sejas maskām nav īpašas nozīmes. Kopš seniem laikiem vecumam atbilstošu masku lietošanai ir piegriezta liela vērība. Pareizi izpildītai šai procedūrai vienmēr ir pozitīvi rezultāti. Maskas var būt dažādas, to galvenais uzdevums – aktivizēt asinsriti ādā un uzlabot tās barošanu. Daudzas maskas ir arī ārstnieciskas: sašaurina poras, mazina apsārtumu un iekaisumu, balina un attīra ādu. Masku labvēlīgās iedarbības pamatā ir bioloģiski aktīvās vielas – vitamīni, fitoncīdi utt., kas pastiprina vielmaiņu ādas šūnās. Augļu un dārzeņu maskās esošie vitamīni un minerālvielas tonizē, mīkstina un atjauno ādu, palīdz likvidēt sejas nogurumu un uzlabot izskatu. Maskas un to kursi dod pozitīvus rezultātus – mazinās ādas jūtīgums, audi kļūst elastīgāki. Āda maskas vislabāk uzsūc pēc masāžas , siltām kompresēm. Maskas gatavojamas tieši pirms uzlikšanas
Ja neesi konsultējusies ar speciālistu, tad vismaz jāzina kāda ir tava sejas āda – jūtīga, sausa, taukaina , poraina. Cik daudz un cik bieži likt sejas maskas – tas atkarīgs no tā, kādiem nolūkiem maska paredzēta. Katrā ziņā pietiks ar pāries reizēm nedēļā. Masku liec kad tev ir pietiekami daudz laika, nekur nav jāskrien un neesi satraukta, – vislabāk brīdī kad vari pabūt viena un relaksēties, domājot par kaut ko jauku un nomierinošu. Pirms maskas uzlikšanas seju sasilda ar siltu frotē dvieli, jo tad maska labāk uzsūcas. Pēc tam atglaud matus, notīri seju ar pieniņu vai toniku. Vēl pirms maskas uzlikšanas vari uzlikt pīlinga krēmu. Masku nekad neliec zonā ap acīm un uz lūpām, taču obligāti klāj uz kakla. Ap
acīm uzklāj acu krēmu vai speciālu masku acu plakstiņu kopšanai. Uz acīm vari uzlikt arī vates piciņas, kas samitrinātas tonikā vai melnajā tējā. Pašgatavotās maskas labāk uzlikt ar pirkstiem. Masku noņem ar siltā ūdenī samitrinātiem speciāliem, sūklīšiem, kas nopērkami veikalā vai arī ar vates piciņu. Pēc tam uzliec uz sejas ādas atbilstošu dienas vai nakts krēmu.
Iedarbības veidi
Mitrinoša maska likvidē stresu un nogurumu, uzlabo sejas ādas krāsu, atjauno dabisko sejas ādas mitruma līmeni, paaugstina ādas elastību.
Barojoša maska paredzētu lai ādu atjauninātu. Tā uzlabo ādas stāvokli un izskatu.
Pīlingmaska notīra ādas virsējo raga kārtiņu, novērš iekaisumu, nodrošina sejas ādai vitamīnus.
Ārstnieciska maska ir aktīva, un parasti to neliek pārāk bieži, klāj tikai uz deguna un zoda, kas ir problemātiskās sejas daļas, uz vaigiem, pieres un kakla tajā pašā laikā liekot barojošu masku.
Sejas ādas tipi
Sejas ādai nepieciešama īpaša kopšana. Tā pakļauta patstāvīgai sausējošai ārējo apstākļu iedarbībai (saule, vējš, centrālapkure utt.). Parasti sievietes uzskata, ka zina savu ādas tipu. Tomēr nereti viņas maldās.
Taukaina āda
Taukaina āda ir bieza, stingra, bieži bāla. Virspusē labi saredzamas poras. Tauki, sajaucoties ar sviedriem, izveido uz ādas virsmas plēvīti, kura sargā no izžūšanas un nelabvēlīgiem ārējās vides faktoriem (temperatūra, aukstums, ultravioletais starojums). Taukaina āda ir izturīgāka par sausu, uz tās grumbas parādās vēlāk. Putekļi, netīrumi, nokļūstot uz ādas un sajaucoties ar ādas taukiem, bieži aizsprosto tauku dziedzerus, parādās “melnie punkti” – komedoni. Ja āda netiek kopta, izveidojas pinnes, iekaisumi. Ļoti taukainai ādai nav vajadzīgi papildus mitrinātāji. Ja āda tikai nedaudz taukaina, tā laiku pa laikam jāmitrina. Uz sejas var būt arī atsevišķi sausi laukumi – lūpas, kakls, piere, kuri regulāri jāmitrina.
Jaukta tipa āda
Visbiežāk sastopams sejas ādas jauktais tips ar izteikti taukainu centrālo sejas daļu (piere, deguns, zods) un sausiem laukumiem uz vaigiem, ap acīm un uz kakla. Šāda āda prasa īpašu kopšanu. Ja kontrasts nav pārāk liels, vienkāršāk ir lietot visai sejai attīrošu pieniņu. Sausos laukumus ieteicams apstrādāt ar mitrinošu krēmu.
Sausa āda
Sausa āda ir plāna un maiga. Tā ātri noveco, ātri parādās grumbas, paplašināti sīkie asinsvadi. Tāda āda reizēm lobās, liekas nostiepta, ātri reaģē uz temperatūras svārstībām, biežāk plaisā, iekaist. Pielietojamie kosmētikas līdzekļi nedrīkst saturēt spirtu, tiem jābūt mīkstiem, maigiem un taukainiem. Šādas ādas kopšanas pamatā ir attīrīšana, barošana, mitrināšana. Sausu ādu nekādā gadījumā nav ieteicams mazgāt ar ūdeni un ziepēm
Sejas tīrīšana
Sejas tīrīšana (modīgi sacīt – pīlings) ļoti vienkārš un pārbaudīts paņēmiens, pēc kafijas pāri palikušos biezumus sajauciet ar krējumu (sausai ādai) vai ar pienu (jauktai ādai) un noklājiet ar šo putriņu seju, paturiet piecas minūtes, pēc tam virs izlietnes pamasējiet un nomazgājiet. Taukainu seju ieteicams tīrīt ar kliju un vājpiena kefīra maisījumu. Barojošo masku ieteicams uzlikt tūdaļ pēc veiktās tīrīšanas. Iedarbības laiks – 20 minūtes. Sausai ādai: olas dzeltenums, tējkarote medus, daži pilieni olīveļļas. Ar sajaukto masu pārklāj seju, ieteicams atslābināties guļot pozā. Taukainai ādai noderēs kombinācija no sakulta olbaltuma un tējkarotes citronsulas. Pirmajā gadījumā masku nomazgā siltā ūdenī, tad ieziež ar barojošu krēmu. Otrajā gadījumā – ar ūdeni istabas temperatūrā, pēc tam mitrinošaias krēms.
Augļu iedarbība uz ādu
Tiem, kuri vēlas svaigu sejas krāsu, jāpaņem kāds auglis, jāsagriež tas gabaliņos un jāliek uz sejas. Jāpatur 15 – 20 minūtes.
Dažādu augļu iedarbība uz sejas ādu
banāni – izlīdzina un mīkstina
zemenes un avenes- mitrina un baro
citrons- ļoti labi balina ādu un sašaurina poras (citronu sulai vienmēr pievieno kāda cita augļa sulu)
upenes – sašaurina poras un baro
olas baltums – sausina ādu, sašaurina poras.
olas dzeltenums – lieto attīrošajās maskās, tam ir ārstējoša iedarbība uz sausu ādu.
auzu pārslas – labi attīra ādu, baro sausu, bet taukainu padara elastīgāku un gludāku.
medus – balzams ādai, attīra un baro to, padara mīkstu un samtainu, piemīt antiseptiskas īpašības.
piens – balina.
gurķis – noņem iekaisumus, mitrina, atsvaidzina un balina ādu.
aprikozes – nomierina sejas ādu.
baklažāni un kabači – mitrina sausu, iekaisušu ādu.
banāni – mitrina, izlīdzina un mīkstina sejas ādu.
brūklenes un mellenes – sašaurina poras un atveseļo seju.
persiks – mīkstina, izlīdzina ādu.
vīnogas un avenes – mitrina sejas ādu.
Maskas taukainai sejas ādai
Burkāni
Lielu, sulīgu burkānu sarīvē, ja sulas ļoti daudz, pieber nedaudz talka. Masu liek uz sejas
Burkānu sarīvē uz smalkas rīves, samaisa ar stingrās putās saputotu olas baltumu, pievieno miltus, lai izveidojas putriņa. Masku tur uz seja 15-20 minūtes. Vakarā seju ierīvē ar kāpostu sulā samērcētu vates tanponu.
Tomāti
Uz sejas liek tomātu šķēles. Uzlabo sejas krāsu savelk poras.
Baltās un sarkanās jāņogas
Sauju balto vai sarkano jāņogu samīca, pievieno 1 ēdamkaroti kartupeļu miltu, putriņu liek uz sejas. Labi savelk poras.
Kāposti
Kāpostu lapas samaļ gaļas mašīnā, masai pievieno saputotu olas baltumu. Iegūto masu liek uz sejas un kakla un atstāj 25-30 minūtes.
Sarīvē svaigus kāpostus, lai izveidojas putriņa, pievieno auzu miltus. Masu liek uz sejas, pēc 15-20 minūtēm nomazgā ar aukstu ūdeni.
Ābols
Vidēja lieluma ābolu nomizo, sagriež kubiņos un vāra nelielā piena daudzumā, kamēr izveidojas putriņa. Siltu putriņu liek uz sejas. Pēc 20 minūtēm nomazgā ar aukstu ūdeni.
Gurķu izvilkums
Sarīvē 2 gurķus, pievieno 100 ml degvīna, samaisa un noliek stikla traukā uz 7 dienām ievilkties. Izkāš. Marles salveti samērcē izvilkumā un uzliek sejai uz 15 minūtēm.
Vīnogas
2-3 vīnigas pārgriež uz pusēm un ar to sulu ierīvē seju. Pēc 15-20 minūtēm nomazgā.
1 ēdamkarotei sarīvētu vīnogu pievieno pusi olas dzeltenuma, mazliet miltu un samaisa. Iegūto masu liek uz sejas un atstāj uz 20 minūtēm. Tad nomazgā ar siltu, pēc tam ar aukstu ūdeni. Maska labi baro ādu
Indiešu maska
Ņem pa 1 tējkarotei – medu, siltu pienu, kartupeļu cieti un sāli. Maisa līdz izveidojas putriņa. Iegūto masu liek uz sejas kārtām. Pēc 20-25 minūtēm nomazgā seju – vispirms ar siltu, tad ar aukstu ūdeni. Maska izlīdzina un atsvaidzina sejas ādu.
Dzērvenes
Saputo 2 tējkarotes olas baltuma, lēnēm maisot, pievieno pustējkaroti dzērveņu sulas. Masku liek 2-3 reizes ik pa 4-5 minūtēm. Nomazgā ar tējā samērcētu vates tamponu.
Citroni
Sajauc 1 citrona sulu ar 1 saputotu olas baltumu un 1 tējkaroti medus. Masu liek uz sejas un tur 30 minūtes, tad nomazgā ar aukstu ūdeni. To dara 1-2 reizes nedēļā
Sīpoli
2 sīpolus smalki sarīvē, nospiež sulu, samaisa ar 1 ēdamkaroti citronu sulas, uzliek uz sejas un pēc 20-25 minūtēm nomazgā vispirms ar siltu pēc tam ar aukstu ūdeni.
Klijas
Ādas taukainību var mazināt, ja no rīta uz sejas liek piena un kviešu kliju putriņu. Kad apžūst, seju nomazgā ar siltu ūdeni.
Kartupeļi
Novār akrtupeli un sarīvē. Siltu kartupeļu masu liek uz sejas. Tā labi iedarbojas uz taukainu un novecojušu sejas ādu.
Ķirši
1 ēdamkaroti ķiršu sulas sajauc ar nelielu daudzumu kartupeļu cietes, klāj uz iepriekš notīrītas sejas ādas un tur 20 minūtes. Maska mīkstina un atsvaidzina ādu.
Saspaidītiem banāniem pievieno nedaudz piena un vienu tējkaroti citronu sulas. Maisījumu uzlik uz sejas un patur 20 minūtes, tad notīra ar siltā ūdenī samitrinātu vates tamponu. Masku like katru dienu – nepieciešamas 20 procedūras.
Maskas sausai ādai
Kāposti
Svaiga kāposta lapas sasmalcina, vāra pienā, kamēr izveidojas putriņa. Noklāj seju, pēc 20 minūtēm nomazgā
Kabači
Uz sejas liek plānas kabaču šķēlītes. Pēc 20 minūtēm noņēm un seju nomazgā ar nevārītu pienu.
Tomāti
Tomātu sarīvē, pievieno nedaudz kartupeļu cietes, dažus pilienus augu eļļas. Masku uz sejas tur 15-20 minūtes.
Barojoša maska
20 g citrona sulas, 10 g bišu vaska , 1 olas dzeltenums, 5 g spirta. Visu samaisa, liek uz sejas. Tur 20-30 minūtes.
Medus un piena maska
Medu sajauc vienādās daļās ar pienu (saldo krējumu, skābu krējumu, biezpienu). Labi mīkstina ādu piemīt balinošs efekts.
Maskas no kartupeļiem
Silti vārītu kartupeli samīca, pievieno saldu vai skābu krējumu, 15-20 minūtes tur uz sejas.
Siltu, vārītu kartupeli samīca, pievieno olīveļļu, dažus pilienus citronu sulas. Putriņu liek uz sejas un tur 20 minūtes. Nomazgā vispirms ar karstu pēc tam ar aukstu ūdeni.
Burkānu maska
Sarīvē 2-3 burkānus, sajauc ar olas dzeltenumu un plānā kārtiņā uzklāj uz sejas. Pēc 20-25 minūtēm nomazgā ar siltu ūdeni. Procedūru atkārto 1-2 reizes nedēļā.
Barojošā un mitrinošā medus maska
100 g medus, 2 olas dzeltenumi, 100 g augu eļļas. Visu rūpīgi samaisa, viegli uzsilda. Liek uz sejas pakāpeniski vairākās kārtās ar 5-7 minūšu intervālu. Nomazgā ar liepziedu novārījumā samērcētu vates tamponu.
Zemeņu maskas
Notīra ādu. Samīca 2-3 zemenes, sajauc ar taukainu krēmu, lai izveidojas bieza masa, biezā kārtā liek uz sejas. Pēc 20 minūtēm nomazgā ar aukstu ūdeni.
Auzu pārslu maska
2-3 ēdamkarotes auzu pārslu aplej ar karstu pienu vai saldu krējumu. Iegūto madsu liek uz sejas. Tā mīkstina sausu ādu.
Burkānu-olu-citronu maska
Sarīvē 1 burkānu, pieliek 1 olas dzeltenumu, 2-3 pilienus citronu sulas un augu eļļas. Samaisa, līdz izveidojas krējuma konsistences masa. Masu tur 15-20 minūtes. Nomazgā ar siltu ūdeni. Maska norūda sejas ādu un aizsargā no ārējo apstākļu iedarbības.
Linsēklas
Sajauc kopā vienādās daļās saberztas linsēklas, miltus un ūdeni. Pagaida , lai uzbriest, liek uz sejas biezā kārtā. Pēc 30 minūtēm masku nomazgā ar siltu ūdeni.
Sīpolu medus maska
Izcep 2 sīpolus, samīca putriņā, pieliek 2 ēdamkarotes medus. Iegūto masku liek uz iepriekš notīrītas sejas un tur 15-20 minūtes. Pēc tam masku notīra ar mirtu salveti.
Banāni
Saspaidītus banānus patur uz seja 20 minūtes, pēc tam noņem. Masku like pārdienās – nepieciešamas 10 procedūras.
Maska sausai un normālai ādai
Barojoša olas dzeltenuma un medus maska
Dzeltenumu sakuļ ar 2 tējkarotēm augu eļļas, ½ augļu (ābolu vai vīnogu) sulas un ½ tējkaroti medus vai barojoša krēma , pievienojot piedevas pamazām un pārmaiņus. Ar labās rokas pirkstiem vieglām ierīvējošām kustībām divos paņēmienos ar 5-7 minūšu starplaiku uzklāj masku.
Barojoša, nostiprinoša maska ar biezpiena pamatmasu
2 tējkarotes pilnpiena biezpiena samīca ar 1 tējkaroti silta piena vai saldā krējuma , pievieno nažagalu sāls un 1 tējkaroti siltas augu eļļas; masa, kamēr masa kļūst viendabīga un spīdīga. Noņem vispirms ar koka lāpstiņu, tad ar melnā vai kumelīšu tējā saslapinātu vati.
Barojošās maskas
Šīs maskas ādai piegādā vitamīnus un citas nepieciešamās vielas, mitrina un mīkstina to.
1. recepte. Sakultam olas dzeltenumam pievieno tējkaroti augļu vai dārzeņu sulas, tējkaroti augu eļļas un tējkaroti skāba krējuma. Lai maska būtu biezāka, tai var pievienot maltas auzu pārslas
2. recepte. 2 ēdamkarotes biezpiena sajauc ar 2 tējkarotēm eļļas un 4 ēdamkarotēm augļu vai dārzeņu sulas.
Maskas ieteicams noņemt ar liepziedu vai kumelīšu tēju.
Mīkstinošas maskas
Šīs maskas padara ādu maigāku un ir arī barojošas.
1. recepte. Olas dzeltenumu samaisa vienādās attiecībās ar saldo krējumu un uzklāj uz sejas. Pēc 15 minūtēm masku noņem.
2. recepte. 2 tējkarotes medus un 2 tējkarotes augu eļļas sajauc un uzklāj uz sejas. Pēc 15 minūtēm masku noņem.
Apelsīnu maska
Apelsīnu sagriež plānos gabaliņos un vienmērīgi noklāj seju un kaklu. Maska atsvaidzina un baro ādu
Tonizējoša maska
Pusglāzi siltas, biezas mannas biezputras, vārītas pienā, samaisa ar olas dzeltenumu, pievieno pa 2 tējkarotēm arbūzu sulas, medus un augu eļļas, pustējkaroti sāls. Uzklāj uz sejas. Pēc 20-30 minūtēm notīra un seju noskalo.
Maska ar persiku
Gatavu persiku saberž putriņā, pievieno 1 tējkaroti kartupeļu cietes vai auzu miltu. Liek uz sejas, pēc 20 minūtēm nomazgā ar siltu ūdeni. Ieteicams taukainai un normālai ādai.
Biezpiens un pētersīļi
2 ēdamkarotes samaisa ar sīki sasmalcinātām pētersīļu lapām, liek uz sejas. Pēc 10-12 minūtēm nomazgā ar siltu ūdeni. Maska atsvaidzina jebkuru ādu.
Maska ar āboliem
Sarīvē ābolu, pievieno 1 tējkaroti skāba krējuma un vienu tējkaroti kartupeļu cietes. Krējuma vietā ņem augu eļļu. Masku uz sejas tur 20 minūtes, nomazgā ar siltu ūdeni.
Sakultam olas dzeltenumam pievieno 1 tējkaroti ābolu sulas. Masku liek uz 15-20 minūtēm. Tad to nomazgā vispirms ar siltu pēc tam ar aukstu ūdeni.
Maska ar tomātiem
Tomātu saberž putriņā. Tējkaroti tomātu putriņas sajauc ar tējkaroti skāba krējuma un tikpat olas dzeltenuma. Liek uz sejas, pēc 20 minūtēm nomazgā ar siltu ūdeni. Maska atsvaidzina un baro
1 ēdamkaroti auzu miltu sajauc ar pienu, izveidojot putriņu, pievieno 1 tomāta sulu. Masku liek uz sejas un kakla, tur 20-30 minūtes. Tad nomazgā ar siltu pēc tam ar aukstu ūdeni.
Vitamīnu maskas
Svaigu burkānu sulu samaisa ar auzu miltiem, līdz izveidojas putriņa. Liek uz sejas, pēc 20 minūtēm nomazgā vispirms ar siltu pēc tam ar aukstu ūdeni.
Ņem pa vienai tējkarotei sarīvēta svaiga gurķa, krējuma un olas dzeltenuma. Sajaukto masu lik uz sejas, pēc 20-30 minūtēm nomazgā ar siltu ūdeni.