brainstorm biografija

Prāta Vētras pagātne sniedzas līdz pat tās dalībnieku bērnudārza laikiem, kad Renārs Kaupers un Kaspars Roga kopā dziedājuši pie Ziemassvētku eglītes un skolas laikiem, kad visi grupas dalībnieki kopā dziedājuši korī. Taču pa īstam grupa Prāta Vētra radās senajā 1989. gadā Jelgavā, kad četri klasesbiedri – Renārs Kaupers jeb Reynard Cowper (solists, arī ģitārists), Jānis Jubalts jeb Magic (ģitāra, bekvokāls), Gundars Mauševics jeb Muminsh (basģitāra, bekvokāls) un Kaspars Roga jeb Nick Rogue (bungas) nolemj dibināt grupu. Vienīgi Māris Mihelsons jeb Mike Minolta (akordeons un taustiņi) nemācās ar draugiem vienā klasē, un tāpēc grupai pievienojas dažus mēnešus vēlāk. Tajā brīdī grupas Prāta Vētra sastāvs bija gatavs un palika nemainīgs līdz pat 2004. gadam.

1992. gada septembrī Prāta Vētra izdod pirmo singlu Jo Tu Nāc un 1992. gadā Mikrofona aptaujā ieņem 9. vietu. Tam seko albums Vairāk Nekā Skaļi (1993). Par albuma populārāko dziesmu kļūst Ziema, kurai tiek uzņemts arī video klips.

1994. gadā tiek izdots maksi singls Vietu Nav, savukārt, 1995. gadā Prāta Vētra pirmoreiz iekaro visas Latvijas uzmanību ar dziesmu Lidmašīnas. Tā kļūst par visu laiku pārdotāko singlu Latvijā un par radio Super Fm gada dziesmu. Šajā gadā Prāta Vētra arī apceļo pasauli, uzstājoties Vācijā, Lielbritānijā un Londonā.

Pēc aizraušanās ar alternatīvo mūzika, Prāta Vētra atkal pievēršas sirsnīga, pozitīva un melodiska meinstrīma ražošanai un 1996. gadā izdod albumu Veronika. Populārākās dziesmas no Veronikas laikiem ir Dārznieks, Apelsīns un Lidmašīnas, kuras Prāta Vētra joprojām mīl uzspēlēt savos koncertos arī šobrīd. 1996. gada beigās Latvijas radiostacijas sāk atskaņot dziesmu Tavas Mājas Manā Azotē, kas deviņas nedēļas ieņem Airplay topa pirmo vietu un kļūst par 1996. gada lielāko hītu.

1997. gadā Prāta Vētra noslēdz sadarbības līgumu ar Mikrofona Ierakstiem un pasaules gaismu ierauga albums Viss Ir Tieši Tā Kā Tu Vēlies. Pateicoties pārdošanas apjomiem, pirmoreiz Latvijā kāds albums kļūst par Zelta disku. Prāta Vētra kļūst par Latvijas populārāko grupu, bet harizmātiskie mūziķi – par jauniešu elkiem. Par populārākajām dziesmām kļūst Mans Draugs, Neatgriešanās un Tavas Mājas Manā Azotē, taču pateicoties grupas allaž īpašajiem koncertiem un solista Renāra Kaupera harizmātiskajai personībai, fani nenogurstoši dungo līdzi visām albuma dziesmām.

Šajā laikā Kaupers kļūst vēl populārāks, jo sāk vadīt dažādus TV un radio raidījumus, kā arī piedalās Dailes teātra mūziklā Šveiks, kas, likumsakarīgi, kļūst par apmeklētāko muzikālo izrādi Latvijā. Grupa Prāta Vētra rada arī izrādes Šveiks muzikālo celiņu, kas tiek izdots atsevišķā albumā. Vēlāk Kaupers filmējas arī režisora Jāņa Streiča filmā Vecās Pagastmājas Mistērijas.

1998. gadā Prāta Vētra ieraksta pirmo singlu angļu mēlē Under My Wing sadarbībā ar grupas Fool’s Garden producentu Volkeru Hinkelu. Singls tiek iekļauts Baltijas valstu radio apritē un sasniedz arī citas valstis. Drīz pēc tam Prāta vētra izcīna Grand Prix balvu Zviedrijas festivālā Karlshamn.

Gadu vēlāk Prāta Vētra ir gatava izdot savu, nu jau ceturto albumu Starp Divām Saulēm. Vienlaikus tiek izdota arī albuma angliskā versija Among The Suns. Albums tiek ierakstīts Dānijā un Zviedrijā, un ir viens no dārgākajiem Latvijas mūziķu ierakstiem. Piecu mēnešu laikā albums iegūst Platīna diska statusu un piecas dziesmas (Puse No Sirds, Starp Divām Saulēm, Lec, Prom Uz Siltajām Salām un Tu Izvēlējies Palikt) sasniedz pirmās vietas Latvijas topos. Albums sasniedz arī Lietuvu, Igauniju, Grieķiju, Turciju, Zviedriju, Somiju, Dāniju, Beļģiju un pat Japānu, Honkongu un Ungāriju. Dziesmu Under My Wing un Weekends Are Not My Happy Days videoklipi tiek iekļauti Francijas mūzikas kanāla MCM pleilistē. Prāta Vētra arī iesilda grupas Supergrass koncertus Dānijā un tas ir tikai sākums visam, uz ko ir spējīga grupa no Latvijas!

2000. gada 13. maijā Prāta Vētra kāpj uz Eirovīzijas skatuves. Izpildot dziesmu My Star, Prāta Vētra, kas startē ar starptautisko nosaukumu Brainstorm, saņem maksimālo atzīmi no Igaunijas, Norvēģijas, Beļģijas un Somijas balsotājiem. Balsu skaitīšanas brīdis ir saspringts, bet rezultāti ir pozitīvi – breinstormieši ir trešie! Sirsnīgā balāde, ko Renārs Kaupers sarakstījis sadarbībā ar A-HA producentu Toniju Mensfīldu, izraisa plašu mediju interesi visā Eiropā. Singls tiek izlaists arī citās Eiropas valstīs. Žurnāls Select prātniekus godā par netipiskāko un arī vislabāko grupu, kas jebkad piedalījusies Eirovīzijā. Vienvārdsakot – tie ir panākumi, kas Latvijas mūziķiem līdz šim nebija sasniedzami!

2000. gadā pēc vairāk nekā 10 gadu ilga darba, tiek izdota Prāta Vētras labāko dziesmu izlase, kurā apkopotas populārākās, interesantākās un līdz tam neizdotās dziesmas.

2001. gadā Prāta Vētra jau bija beigusi svinēt savu starptautisko triumfu un sāka atkal strādāt, lai pierādītu, ka ir iespējama dzīve arī pēc Eirovīzijas. 2001. gadā iznāk albums Kaķēns, Kurš Atteicās No Jūrasskolas jeb angliskajā versijā – Online. Albuma producents ir Tonijs Mansfīlds, kurš strādājis arī ar grupu A-ha, un albums ierakstīts Anglijā. Šajā albumā iekļauta viena no Prāta Vētras visu laiku veiksmīgākajām dziesmām – Maybe. Dziesmas videoklips uzņemts Prāgā un iekļūst daudzu televīzijas raidījumu ēteros visā Eiropā. Panākumus gūst arī otrais singls Waterfall un tā videoklips. Šis albums parāda mazliet citādu Prāta Vētru. Grupas skanējums kļūst sarežģītāks, bagātāks un mazliet eksperimentāls, taču tas joprojām ir bezkaunīgi valdzinošs, radio-draudzīgs un komerciāls – šī vārda vislabākajā nozīmē.

Solists Renārs Kaupers grupas unikālo skanējumu skaidro ar unikālo vidi, kurā puiši paši uzauguši. Viņi pārstāv paaudzi, kas uzauguši bijušajā Padomju Savienībā un bijuši aculiecinieki “dzelzs aizkara” krišanai Latvijai atgriežoties Eiropā. “Brainstorm pirmā ietekme nāk no krievu multfilmām un Latvijas astoņdesmito gadu popmūzikas. Runājot par multfilmām – es joprojām mīlu šīs dziesmas un ik pa laikam klausos tās. Tajās ir jūtama unikāla laime un skumjas vienlaikus. To ir grūti izskaidrot un tāpat man ir ar Prāta Vētras dziesmām. Tikai tad, kad mums bija 14 – 15 gadi, mēs sākām skatīties, kas notiek citur pasaulē,” – Renārs stāsta grupas mājaslapā (www.brainstorm.lv).

2003. gadā klajā nāk dziesmu albums Dienās, Kad Lidlauks Pārāk Tāls jeb A Daybeforetomorrow. Singlus Colder un A Daybeforetomorrow jeb Plaukstas Lieluma Pavasaris producē Vācijā pazīstamais producents Aleks Silva. Pārējās albuma dziesmas producējis Stīvs Laions. Dziesmas Colder videoklipu veido pazīstamais vācu producents Manuels Verners un tas tiek uzņemts Ukrainā. Savukārt, grupas fotogrāfijas un albuma dizainu veidojis slavenais Antons Korbeins.

Pēc albuma izdošanas, Prāta Vētra, saņēma rindu vietējo mūzikas balvu par labāko popmūzikas video (dziesmām A Day Before Tomorrow un Colder), kā gada labākā grupa , par labāko roka dziesmu (Colder), par labāko roka albumu. 2003. gadā grupa iesilda The Rolling Stones koncertu Prāgā un uzdāvina Mikam Džegeram dzimšanas dienā saksofonu.

2004. gadā grupa Brainstorm kopā ar grupu Би-2 no Krievijas ieraksta dziesmu Скользкие улицы. Dziemsa tiek iekļauta Би-2 jaunajā albumā Иномарки, kas iznāk 2004. gada 2. martā un ieņem pirmo vietu Latvijas, Ukrainas un Krievijas radiostaciju topos.

2004. gada 22. maija naktī traģiskā negadījumā uz Rīgas – Jelgavas šosejas iet bojā viens no grupas dibinātājiem – basģitārists Gundars Mauševics jeb vienkārši Mumiņš. Tomēr pieminot savu draugu Mumiņu Brainstorm izlemj turpināt.

2004. gada beigās – 2005. gada sākumā kopā ar producentu Aleksu Silvu tiek ierakstīts septītais studijas albums. Paralēli darbam studijā grupa piedalījās arī amerikāņu grupas R.E.M. koncertos kā iesildītāji deviņos šovos Eiropas tūrē. Jaunais albums Četri Krasti ir pirmais albums, kas iznāk pēc Mumiņa nāves, taču basģitārista klātbūtne tajā joprojām ir jūtama, jo dažas dziesmas tika ierakstīts vēl pirms traģēdijas. Albumā, protams, ir jūtama šī zaudējuma ietekme.

2006. gada vasarā grupa koncertē Lietuvā, Baltkrievijā, Ukrainā, Krievijā, Polijā un Čehijā, kā arī sniedz vienu vienīgo koncertu Latvijā, piedaloties Baltic Beach Party Liepājā. Renārs Kaupers piedalās filmas uzņemšanā un grupa sacer divas dziesmas animācijas filmai Lote No Izgudrotāju Ciema. 2006. gada rudenī Brainstorm Lietuvā sāk filmēt videoklipu dziesmai Tin Drums. Klipa režisors, kā jau ierasts, ir Kaspars Roga. Klipa veidošanā piedalās arī Lietuvas tautas deju kolektīvs Lietuva. Maijā Brainstorm videoklips Thunder Without Rain iekļūst mūzikas kanālā MTV Europe rotācijā, savukārt, jau rudenī, kad tiek atklāts MTV Latvia, Brainstorm videoklips Lonely Feeling (To Be Lonely) iekļūst Baltijas topā. Septembrī grupa tiek arī nominēta labākā Baltijas izpildītāja godam MTV Europe Music Awards, kas notiks 2006. gada novembrī Kopenhāgenā.