J. Ezeriņa noveles

Tornis
Problēmas un to risinājums
Grāfs Burharts pēkšņi nolemj restaurēt savu sen neapdzīvoto pili un padarīt to tik krāšņu un skaistu, cik vien iespējams, jo grib tajā nosvinēt savas gaidāmās kāzas. Viņš saalgo daudz strādniekus – arī Zvanupu krāsotāju, kuram uztic atrestaurēt pils torni un izcelt tā bareljefēto cilts devīzi, kura sen nav salasāma.
Anekdotiskais elements
Grāfs ir pārāk lepns un pašpārliecināts, ka nemaz neuzklausa Zvanupu, kad viņš saka, ka ar torņa uzrakstu kaut kas nav kārtībā. Tā nu, kad viss ir pabeigts un uzraksts lielajās svinībās sāk parādīties , izrādās, ka tur plānotā uzraksta vietā rakstīts lādējums-
„Sasper, Pērkon, šo odžu dzimtu!”
Mans viedoklis par izlasīto
Man šī novele šķita neparasta ar torņa uzrakstu un cilvēku attieksmi vienam pret otru. Patika noveles sākumā paustā atziņa starp rindām, ka no augšas uz leju skatoties nevar atšķirt kungus no kučieriem un samēri un attiecības atgūst savu īsto vērtību.

Mērkaķis
Problēmas un to risinājums
Dāma ir ļoti izvēlīga attiecībā uz pretējo dzimumu, tāpēc nav dzīvē spējusi atrast īsto. Pielūdzēju viņai netrūkst, taču tādu kā gribētos nav. Šo problēmu viņa mēģina atrisināt kādā masku ballē, kur visi tērpušies maskās. Viņa grib atrast īsto nevis pēc vizuālā tēla un pievilcības, bet cenšoties saskatīt iekšējo būtību.
Anekdotiskais elements
Šķiet, ka viņa beidzot satikusi savu sapņu vīrieti – tik tempermentālu, vaļīgu, karstasinīgu… Šķiet beidzot būs laimīga, taču izrādās, ka šis ideālais vīrietis ir nekas vairāk, kā dresēts īsts cirkus mērkaķis.
Mans viedoklis par izlasīto
Interesanta novele, bet liekas nereāla situācija, jo domāju, ka dzīvē cilvēks spētu atšķirt cilvēku no mērkaķa

Pusdienas ar mūziku
Problēmas un to risinājums
Tēva nesaskaņas ar paša dēlu, jo dēls ir pievērsies nabadzīgajiem. Tēvs necieš nabadzīgus cilvēkus – uz tiem viņš skatās „no augšas” visai nicinošā tonī. Tēvs savu rīcību cenšas attaisnot, bet dēlu noniecināt. Tēvs ir it kā bez vainas un tajā, kas noticis ar dēlu, vaino tikai viņu un savas augstprātības dēļ dēlu pat neatzīst un padzen no mājām.
Anekdotiskais elements
Tēvu sajūsmina pa logu dzirdamās skaistās leijerkastes skaņas. Viņš pasviež tās spēlmanim pat rubuli, bet nosaka, ka šo instrumentu spēlē tikai badakāši, ne cilvēki, kuri prot godu. Pēc brīža tēvs uzzina, ka šis spēlmanis bija viņa paša dēls.
Dēls bija kā tēva parodija – tēvs zaga un deva bagātajiem, bet dēls zaga un deva nabagajiem.
Mans viedoklis par izlasīto
Domāju, ka šāda situācija, lai arī visai neparasta, varētu gadīties arī dzīvē. Noveles nobeigums, lasot, jau bija prognozējams un nebija tāda īpaši pārsteidzoša momenta, bet attēlotā dzīves epizode bija interesanta.

Šaha partija
Problēmas un to risinājums
Mūža novakars un nesakārtotā dzīve. Cilvēkam neatkarīgi no vecuma, gribas būt mīlētam, saprastam, noderīgam un nekļūt par nevajadzīgu lietu. Ikviens grib būt laimīgs. Sīļa kungs visu mūžu centās rast atbildi uz jautājumu, kāpēc mīļotā meitene viņu negaidīti pameta, līdz saprata, ka gļēvums un muļķīga rīcība var dzīvē ienest neatgriezeniskas pārmaiņas. Mūža nogalē, satiekot mīļoto meiteni, viņa roka droši, kaut drebēdama, šaha spēlē tomēr uzvarēja un nācās vienu vepri atvēlēt kāzām.
Anekdotiskais elements
Sīļa kungam divas reizes liktenīgos brīžos nācās saskarties šaha spēlē ar vienu un to pašu cilvēku, no kura viņš vienreiz aizgāja kā zaudētājs, bet otrreiz kā uzvarētājs.
Mans viedoklis par izlasīto
Novele man šķita interesanta ar savu cilvēciskumu. Tur ir gan ilgas pēc laimes, gan bailes no vientulības, gan sāpe par saviem aizgājušajiem gadiem, gan izmisums un bailes no nāves un cenšanās ar to visu sadzīvot.
Šaha partija ir kā simbols garām palaistam dzīves piepildījuma mirklim laikā un vietā, jo dzīve ir nemitīga cīņa par laimi.
Novele liek aizdomāties par dzīves patiesajām vērtībām un to, ka jaunībā vajag dzīvot tā, lai vecumdienās nebūtu nekas jānožēlo, jo tik jauni un skaisti mēs vairs nebūsim nekad!

Apstarotā Galva
Problēmas un to risinājums
Jauna karavīra īslaicīga mīlas dēka ar skaistu meiteni. Izrādās, ka pēc gadiem, karavīram atgriežoties, viņš negaidīti uzzina, ka šī sieviete ir mirusi un viņai piedzimis puisītis, kurš tagad ir četrus gadus vecs bārenītis. Karavīrs saprot, ka šis puisītis ir viņa dēls, bet bailes no atbildības ņem virsroku.
Anekdotiskais elements
Apstarotā galva. Karavīrs šo galvu pirmo reizi ieraudzīja laimes brīdī vasarā, bet otrreiz izmisums brīdī ziemā.
Skaistā meitene karavīru fascinēja ar sevi un viņas mazais puisītis arī. Abas reizes viņš nobijās no atbildības.
Mans viedoklis par izlasīto
Šo noveli uztvēru, kā epizodi no mūsdienu cilvēku dzīves un viņu problēmām. Likās, ka izlasu kāda rakstītu problēmu, kura varētu kalpot par mācību kādam citam, lai viņš nepieļautu dzīvē līdzīgas kļūdas un vienmēr uzņemtos atbildību par savu rīcību un tās sekām.

Cilvēks mārkā
Problēmas un to risinājums
Jura Bunduļa aklums un pārmērīgais skopums pat pašam pret sevi. Viņam ir žēl izdot naudu tur, kur var to neizdot un viņš atradīs jebkādu veidu, lai to dabūtu gatavu. Viņam pat nav tik daudz žēl, ka neredz dabas skaistumu, sauli un debesis, bet uztraucas par to, ka nespēj atrast akmeni zem kura paslēptas parādzīmes. Vēl viņš uztraucas par to, ka dēls ir pārlieku izšķērdīgs attiecībā pret naudu.
Anekdotiskais elements
Jura Bunduļa pārmērīgais skopums, ar kuru cīnoties, rodas dažādas amizantas situācijas. Piemēram, lai ārstētu kaut nedaudz savu aklumu, viņš no sākuma pat aiziet pie veterinārārsta, kas iznāktu tuvāk un lētāk, jo nevarot jau būt liela starpība starp suņa un cilvēk aci. Arī pēc nepabeigtās acs operācijas, viņš uztraucoties par to, ka ārstam būs dārgi jāmaksā, nolemj paslepus pa nakti izlavīties no slimnīcas, kaut redzi vēl nav pilnībā atguvis. Tā klīstot pa nepazīstamām vietām, viņam kļūst sliktāk un viņš taustīdamies iekrīt mārkā, kur aiziet bojā.
Mans viedoklis par izlasīto
Novele liek aizdomāties par to, ka skopums ne pie kā laba nenoved , jo aiz sava skopuma Bundulis izpostīja pats savu dzīvi. Viņš pat neprata priecāties par dabas skaistumu un vienkāršām lietām, jo bija pārņemts tikai ar savu naudu un nekas cits viņu neinteresēja. Skopums Bunduli burtiski „apēda”.

Miga
Problēmas un to risinājums
Akla mīlestība, kuras dēļ cieš pati Anna un viņas bērni. Dēļ tā radās miga(dzīvniecisks midzenis) un tās traģēdija.
Anekdotiskais elements
Labi zinot, Andža neizmērojamo slinkumu un nekaunību, sievietēm viņš ļoti patika un viņas bija gatavas par viņu cīnīties zobiem un nagiem.
Mans viedoklis par izlasīto
Šāda mīlestība man ir nesaprotama – tas ir nožēlojami. Man novelē aprakstītā situācija saistās ar tumsonību un es nesaprotu, kā cilvēki var tā dzīvot. Dzīvē jau tā ir daudz ciešanu, tad kāpēc tās vēl pavairot?! Vai tiešām sievietes liktenis ir mīlēt un ciest?!

Kaprači
Problēmas un to risinājums
Problēmas šajā novelē it kā nav. Sīmanis dzīvi un nāvi uztver kā pašsaprotamu-vairāk kā spēli, kaut gan pēc savas būtības ir ļoti nopietns cilvēks.
Viņš apkārtējos cilvēkus pieņem tādus kādi viņi ir un necenšas tajos neko mainīt.
„Apbērtas tiek smirdošas lietas, vismaz smirdošākas, nekā man tās gadījies atrakt” – līdz ar to Sīmanis ir izveidojies tāds, kādu mēs viņu redzam šajā novelē. Pat viņa lāpsta šo darbu darot ir kļuvusi vēsturiska
Anekdotiskais elements
Pēdējo kapu savā mūžā Sīmanis izraka sev un satika savu ienaidnieku, kurš viņam pirms nāves reiz solīja atriebties. Mirušais Sīmani uzcienāja ar savu šņabi un paņēma savos „apskāvienos” uz mūžu
Mans viedoklis par izlasīto
Man šo noveli izlasot ienāca prātā teiciens vārda vistiešākajā nozīmē – „Kas otram kapu rok, pats tajā iekrīt.”
Šī novele ir kā laba dzīves parodija no kuras varētu pat uztaisīt filmu.